یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۷ - ۱۰:۱۲
گل گاوزبان

فواید گل گاوزبان( نحوه مصرف) : از گذشته تا کنون به این صورت بوده که از گیاهان برای خواص درمان شان استفاده زیادی شده…

فواید گل گاوزبان( نحوه مصرف) : از گذشته تا کنون به این صورت بوده که از گیاهان برای خواص درمان شان استفاده زیادی شده است. یکی از گیاهانی که حتما نام آن را زیاد شنیده اید گل گاوزبان است که فواید زیادی دارد.

در برخی از کتب قدیمی گل گاوزبان را با نام ” لسان الثور”  نیز می شناسند ولی نام دیگری نداشته است.گل گاوزبان در قسمت های مثل ایران ، آمریکا و اروپا به خوبی شناخته می شود.پزشکان سنتی ایران به دلیل آگاهی از خواص گل گاو زبان ، برای درمان بسیاری از امراض ، این گیاه را برای بیماران تجویز می کردند.

گیاه گل گاو زبان

این گیاه به صورت خودرو در دامنه ی کوه های البرز رشد می کند و به صورت اهلی نبوده و نمی توان آن را کشت کرد.این گیاه همانطور که اشاره کرده ایم خواص متعددی داشته است که می توانیم به تقویت روح و اعضای رئیسه بدن اشاره کنیم . به صورت کلی می توانیم بگوییم استفاده از گل گاوزبان سبب تقویت حواس های هجده گانه انسان می شود.

 1. گل گاو زبان را می توان برای از بین بردن استرس و دلهره استفاده کرد و برای افرادی که باخودشان حرف می زنند می تواند بسیار موثر و سودمند باشد.
 2. برای درمان تنگی نفس می توانید جوشانده این گیاه را با اندکی عسل میل نمایید.
 3. این گیاه موجب می شود سینه نرم شود و درد گلو و تنگی نفس نیز به خوبی درمان شود.
 4. برای اینکه رنگ رخسار باز شود و فرد به نشاط و شادابی برسد می توان از جوشانده گل گاوزبان استفاده کرد.
 5. اگر این گیاه را به صورت جوشانده با داروهای دیگری مصرف شود می تواند برای سرسام ، برسام، جنون، ماليخوليا، رفع حواس پرتی موثر باشد.
 6. گل گاو زبان با نرم کردن شکم و باز کردن کیسه صفرا می تواند سبب خارج کردن اخلاط سوخته سوداوي از معده شود و همچنین عوارض ناشی از آن را بین ببرد.

خواص گیاه گل گاو زبان

دیگر خواص این گیاه به شرح زیر است:

هنوز مشخص نیست که این گیاه از چه زمانی وارد ایران شده است ولی در اطراف تبریز کاشته شده است. علاوه بر آنچه که در قسمت های فوق در مورد این گیاه و خواص آن ذکر کرده ایم می توان از گاو زبان برای خرد کردن سنگ های کلیه و مثانه استفاده کرد و آنها را از بین برد.

 • این گیاه اسیدهای چرب امگا ۶ داشته است که برای روماتوئيد بسیار مفید می باشد.
 • گل ،سرشاخه،برگ گیاه گاوزبان دارای مواد لعابی، شوره و ماده ی تلخ می باشد به همین دلیل می تواند سبب زیاد شدن عرق و ادرار گردد.
 • ضماد برگهای له شده و تازه این گیاه می تواند باز کردن دمل را به دنبال داشته است و برای مواردی مثل آفتاب زدگی، آتش و سوختگی موثر باشد.
 • برای معالجه استسقا در طب سنتی ایران “مرماخوز” را مفید می دانند و افرادی که به استسقا مبتلا هستند باید زمان زیادی برگ و بذر را در روز به صورت ناشتا حدود پانزده تا بیست گرم مصرف نمایند.
 • پس افرادی که مبتلا به سرسام و برسام هستند نباید برایشان از تجویز گل گاو زبان استفاده کرد.
 • به دلیل دارا بودن منیزم در گل گاوزبان ،می تواند برای پیشگیری از سرطان از آن مصرف نمایید.
 • برای امراضی مثل سوداوي، وسواس و خفقان می توان از عرق این گیاه استفاده نمود.
 • در برگ های تازه این گیاه، مقادیر زیادی از ویتامین سی وجود داشته است. برگهای را تازه می گویند که دم سفيد و گلبرگ هاي بنفش داشته باشند.

نکته مهم : خانم های باردار به علت اینکه گل گاو زبان آلكالوئيد دارد نباید از آن استفاده کنند. همچنین برای کودکان نیز ضرر داشته است.

برای اینکه از خواص این گیاه بهره مند شویم باید گل گاو زبانی که مصرف می نماییم کاملا اصل باشد.

آموزش دم کردن گل گاوزبان

اول از هر چیزی باید موارد زیر را تهیه نمایید.(از روش زیر برای رسیدن به آرامش و دوری از استرس استفاده می شود).

گل گاوزبان : ۱/۳ پیمانه
لیمو امانی : کوچک دو عدد
نبات : ۱/۴پیمانه
آب جوش : به میزان لازم

یک قوری بردارید و در آن گل گاوزبان و نبات را برسید بعد لیمو امانی را بشویید و با چنگال روی پوست آن چند سوراخ ایجاد کنید. سپس به درون قوری بیاندازید و بعد به قوری سه پیمانه آب جوش اضافه نمایید.

حالا قوری را روی سماور یا بخار کتری بگذارید و اجازه دهید دم نوش بیست الی سی دقیقه دم بکشد. پیش از اینکه بخواهیم دم نوش را مصرف کنید در همان قوری یکبار مواد را بهم بزنید.

دقت داشته باشید که با توجه به درمان نوع امراض باید از گل گاو زبان استفاده کرد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *