جمعه، ۰۵ مرداد ۹۷ - ۱۰:۵۱
خواص گل گاوزبان

خواص گل گاوزبان : یکی از گیاهانی که از زمان های قدیم تا کنون برای درمان های مختلفی از آن استفاده شده است، گل…

خواص گل گاوزبان : یکی از گیاهانی که از زمان های قدیم تا کنون برای درمان های مختلفی از آن استفاده شده است، گل گاوزبان می باشد. همه ی اجزای گل گاوزبان خواص درمانی و دارویی داشته اند و به عنوان یک عامل مهم آرامش بخش به شمار می رود. از دم کرده گل گاوزبان با لیموعمانی برای درمان تب های دانه ی استفاده می شده است و البته در دفع سنگ مثانه و سنگ کلیه نیز کاربردهای موثری داشته است.

اگر شما هم می خواهید به کاهش اضطراب، کاهش استرس، درمان آلرژی های فصلی، درمان جوشهای دهانی و…کمک کنید می توانید از گل گاوزبان استفاده نمایید.فراموش نکنید هر چیزی ممکن است خواص متعددی داشته باشد ولی به شرط آنکه در مصرف آن زیاده روی نشود.

خاصیت های ضد سرطانی گل گاوزبان

یکی از بهترین دمنوش های که شما می توانید در فصل زمستان از آن استفاده کنید گل گاوزبان می باشد و مزاج آن گرم و تر است.خوراک های که از اینگونه مزاج برخوردارند می توانند برای مردم زیادی خواص داشته باشند و عوارضی را در پی ندارند.

در گل گاوزبان منیزیم وجود داشته است که خاصیت ضد سرطانی گل گاوزبان را اثبات می کند و همچنین به دلیل اینکه آلکوالویید داشته است به عنوان یک ضد التهاب و ضدحساسیت نیز به شمار می رود. همانطور که اشاره کرده ایم این گیاه پر خاصیت برای کاهش تب نیز در بیماریهای مثل کهیر،آبله و سرخک و همچنین مخملک موثر می باشد. 

جالب است بدانید که در برخی از کشورها از گل گاوزبان همراه سالاد استفاده می کنند چون در آن مقداری ویتامین سی وجود داشته است. در روزهای گرم تابستان شما می توانید یک نوشیدنی خنک و دلچسب را برای خودتان با گل گاوزبان تهیه نمایید به این صورت که گل های تازه آن را در درون آب بخیسانید و مقداری شکر و آبلیمو به آن اضافه نمایید و سپس میل کنید.

 • گل گاوزبان یکی از بهترین روشها برای ارام کردن اعصاب است.
 • عرق آور و ادرار آور می باشد.
 • برای تقویت کلیه ها می توان از آن استفاده نمود.
 • درمان سرماخوردگی و به عنوان یک نشاط اور می باشد.
 • برای تقویت حواس پنج گانه و روان بسیار کاربردی است.
 • برگ ها و گل آن به عنوان یک تصفیه کننده خون به شمار می روند.
 • برای درمان وسواس ،امراض سوداوی و خفقان می توان از عرق گل گاوزبان استفاده کرد.

درمان سرماخوردگی با گل گاوزبان

گاهی ما در فصل های سرما دچار سرماخوردگی می شویم و به سراغ داروهای شیمیایی می رویم بدون اینکه به درمان های طبیعی و گیاهی دقت کنیم. گل گاوزبان را می توانید برای درمان سرفه ها و سرماخوردگی ها استفاده نمایید. کافی است یک دمنوش مناسب با گل گاوزبان و لیموعمانی تهیه نمایید و در شروع بیماری از آن استفاده کنید البته این دمنوش نباید ترش باشد تا بهبود شرایط بیمار را حاصل نماید.

دمنوش گل گاوزبان

برای سرفه های خشک نیز می توانید همراه با  بابونه یا شقایق یا سنبل‌الطیب از آن استفاده کنید و در روز دو یا سه بار این دم کرده را میل کنید تا حالت تان خوب گردد و شرایط شما بهبود یابد.

 • برای درمان اختلالهای حواس می توان از گل گاوزبان استفاده کرد.
 • یکی از روش های موثر در تنظیم اختلال های اداری و تعریق به شمار می رود.
 • برای درمان برونشیت و بی اختیاری ادراری و ورم کلیه موثر می باشد.
 • برای رفع ورم می توان از برگ های گل گاوزبان به عنوان یک ضماد استفاده نمود.
 • مصرف گل گاوزبان سبب باز شدن کیسه صفرا و نرم شدن آن می گردد و منجر به خارج شدن اَخلاط سوخته سوداوی می شود و رفع عوارض آن را در پی داشته است.

طرز تهیه دمنوش گل گاوزبان

این دمنوش به راحتی تهیه می شود به این صورت که شما ۳ پیمانه آب جوش را در قوری بریزید و مقداری نبات و گل گاوزبان را درون آن بریزید.

سپس چند لیموعمانی را به خوبی بشوید و به وسیله ی چنگال سوراخ های را درون آن ایجاد کنید و درون قوری بریزید. حالا قوری را از آب جوش پر کنید و اجازه دهید بر روی سماور یا بخار کتری  به مدت بیست تا سی دقیقه دم بکشد.

پیش از اینکه بخواهید از دم نوش استفاده کنید محتویات درون قوری را هم بزنید و یک پیمانه از دمنوش گل گاوزبان را درون یک لیوان بریزید و دوباره به قوری برگردانید تا ترکیبات درون قوری یکدست شوند. پس از آن شما می توانید دمنوش خوشمزه خود را میل نمایید.

عده ی برای خوشمزه شدن دمنوش از مقداری عسل نیز استفاده می کنند که البته اینگونه علاوه بر خواص گل گاوزبان از خاصیتهای بیشمار عسل نیز بهره مند خواهید شد.

دمنوش گل گاوزبان

نکته مهم: در زمان بارداری نباید از گل گاوزبان استفاده کرد چون به دلیل داشتن آلکالوئیدها  این امکان وجود دارد که آسیب های به جنین وارد گردد همچنین افرادی که فشارخون بالایی دارند از مصرف گل گاوزبان باید پرهیز کنند چون افزایش فشار خون را به همراه دارد.

میزان مصرف گل گاوزبان

افراد سالم می تواند در روز از دمنوش گل گاوزبان استفاده کنند ولی بهتر است که پس از ۳ روز مصرف این دمنوش ، یک روز از آن استفاده نشود.در واقع مصرف هر ماده ی اگر از میزان حد طبیعی خود فراتر رود می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای فرد شود پس رعایت حد اعتدال در مصرف هر ماده ی توصیه می شود.

دمنوش گل گاوزبان با دیگر گیاهان

یکی دیگر از طرز تهیه دمنوش های که خواص متعددی برای شما داشته است و می توانید در درمان آسم های خفیف، سرفه های خشک و مزمن از آن استفاده کنید دمنوش گل گاوزبان با گیاهان زیر است.

شما می توانید یک قوری چینی اماده نمایید و درون آن آب جوش بریزید و گیاهان زیر را به آن اضافه نمایید و سپس اجازه دهید که روی حرارت ملایم دم بکشد.

 • گیاه گل گاوزبان
 • بابونه
 • سنبل الطیب
 • گل شقایق

علاوه بر موارد فوق در درمان وقفه های تنفسی کاربرد داشته است . از این دمنوش در روز دو یا سه بار می توانید استفاده نمایید.

خواص گل گاوزبان : گل گاوزبان از بهترین گزینه ها برای درمان افسردگی و همچنین درمان بی تعادلی روانی مورد استفاده قرار می گیرد که از یائسگی و دوره های قاعدگی حاصل می شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *