چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۹۷ - ۰۲:۲۳
مترونیدازول

عوارض مترونیدازول | زمان مصرف مترونیدازول : یکی از داروهای که برای درمان برخی از عفونت ها تجویز می گردد قرص مترونیدازول (METRONIDAZOLE) می باشد….

عوارض مترونیدازول | زمان مصرف مترونیدازول : یکی از داروهای که برای درمان برخی از عفونت ها تجویز می گردد قرص مترونیدازول (METRONIDAZOLE) می باشد. این دارو را می توانیم جز آنتی بیوتیک های بدانیم که می تواند روی عفونت های باکتریایی و تک یاختگان تاثیرخوبی را داشته باشد و نمی تواند برای از بین بردن عفونت های ویروسی مورد استفاده قرار گیرد چون تاثیر چندانی ندارد.

مترونیدازول در گروهی از داروهای آنتی بیوتیک به اسم نیتروایمیدازول وجود داشته است. دقت داشته باشید حتما باید به میزان مصرف دارو دقت نمایید چون اگر دارویی بیش از اندازه مصرف شود یا طبق تجویز پزشک نباشد نمی تواند تاثیر خوبی را برای ما به وجود بیاورد . بارها تاکید شده که هیچ دارویی را به صورت خودسرانه مصرف نکنید و حتما از تجویز پزشک استفاده نمایید. آنتی بیوتیک ها هم اگر بیش از اندازه یا به درستی مصرف نشوند از کارایی و تاثیر آنها کاسته خواهد شد.

چرا مترونیدازول تجویز می گردد؟

این دارو را برای حذف باکتری ها و میکروارگانیسم های که سبب می شوند در دستگاه های مختلفی بدن مثل دستگاه گوارش ، واژن ، تولید مثل و … عفونت ایجاد شود ، تجویز می کنند. البته برای برخی از زخم های معده این دارو را با داروهای ضد زخم نیز مورد استفاده قرار میدهند.

نحوه مصرف قرص : برای اینکه از ناراحتی های معده جلوگیری شود ، بهتر است مترونیدازول  را با غذا میل نمایید و البته عده ی نیز از لیوان پر از شیر یا آب برای مصرف این قرص استفاده می کنند. دقت داشته باشید که بهتر است تا پایان دوره ی مصرف این دارو را استفاده کنید و به میزانی که پزشک برای شما تجویز کرده دقت نمایید. میزان مصرف با توجه به بیماری و عفونتی که شما داشته اید متفاوت می باشد.

نکته) اگر در زمان مصرف دارو ، عفونت شما از بین رفته بود ولی دوره مصرف به تجویز پزشک پایان نیافته بود باید حتما آن را به اتمام برسانید.

این دارو چه عوارضی داشته است ؟

مصرف این قرص می تواند عوارض جانبی را برای شما به همراه داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره شده است :

  • سرگیجه
  • سردرد
  • اسهال
  • حالت تهوع
  • کم شدن میزان اشتها
  • یبوست
  • خشکی دهان
  • و …

اگر فرد پس از مصرف هر کدام از داروها دچار این عوارض شد و البته این عوارض ادامه دار بود حتما باید به پزشک مراجعه نمایید. البته عده ی هستند که پس از مصرف دارو مشاهده می کنند که ادرارشان تیره تر شده است و اصلا این موضوع جایی نگرانی ندارد و مشکلی نداشته است.

مترونیدازول

بسیاری از افراد زمانی که از این دارو استفاده می کنند هیچ مشکلی برایشان به وجود نمی آید و نباید فراموش کنید که پزشک زمانی برای بیماری داروی را تجویز می کند که می داند فواید مصرف دارو بیشتر از عوارض آن می باشد.

در رابطه با مصرف دارو باید به خوبی بدانید که اگر پس از مصرف دارو با عوارض غیرمعمولی مثل تشنج ،بی حسی ، احساس سوزن سوزنی ، تغییرات بد خلقی و … روبرو شده اید حتما باید خیلی سریع با پزشک مشورت کنید.

عوارض مترونیدازول | زمان مصرف مترونیدازول : اگر از این دارو در زمان طولانی استفاده شود می تواند منجر به ایجاد عفونت قارچی جدید یا برفک دهان شود. در صورتی که با هر کدام از این موارد روبرو شده اید حتما باید با پزشک مشورت های لازم را داشته باشید.

نکته: واکنش یا حساسیت شدید داشتن به این دارو امری غیرطبیعی به شمار می رود و در صورت وجود چنین اتفاقی حتما باید با اورژانس تماس بگیرید.

برای نگهداری دارو باید از دمای اتاق استفاده کنید و دور از دسترس کودکان قرار بدهید همچنین از رطوبت و گرمای زیاد باید جلوگیری شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *