سه شنبه، ۲۲ آبان ۹۷ - ۱۱:۴۵
آیا می دانید خوابیدن با موی خیس چه عوارضی دارد؟

آیا می دانید خوابیدن با موی خیس چه عوارضی دارد؟ یکی از کارهای که ممکن است ما بارها آن را انجام بدهیم، خوابیدن با…

آیا می دانید خوابیدن با موی خیس چه عوارضی دارد؟ یکی از کارهای که ممکن است ما بارها آن را انجام بدهیم، خوابیدن با موی خیس است. گاهی آنقدر خسته هستیم که اصلا حوصله نداریم موهایمان را سشوار بکشیم یا با حوله آن ها را خشک کنیم به همین دلیل ترجیح میدهیم پس از حمام سریعا در رختخوابمان بخوابیم. اما آیا می دانید خوابیدن با موی خیس چه عوارضی دارد؟ در ادامه این پست سعی کرده ایم شما را با عوارض آن آشنا کنیم. با روزباتو  همراه باشید…

آشنایی با عوارض خوابیدن با موهای خیس

بسیاری از ما بدون اینکه به این عوارض دقت کنیم،شبها با موهای خیس می خوابیم. اما اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که پس از بیدار شدن چه تغییراتی در موهای شما به وجود آمده و همین امر سبب یک هشدار برای ترک این عادت خواهد شد.

البته در این میان افراد زیادی نیز هستند که معتقدند خوابیدن با موهای خیس هیچ ضرری ندارد و هم اکنون نیز هیچ نتیجه ی علمی اثبات شده ی وجود ندارد که این عادت اشتباه سبب ایجاد سرماخوردگی می شود اما در هر صورت توصیه می شود حتما موهایتان را خشک نمایید و سپس بخوابید و هیچ گاه با موهای که رطوبت دارند یا خیس هستند به رختخواب نروید.

عوارضی که خوابیدن با موهای خیس برای شما به وجود می آورد مواردی چون ایجاد سردرد، شکسته شدن موها، عفونت پوست سر و خارش و… است. دقت داشته باشید دوش گرفتن قبل از خواب می تواند تنش عضلانی،رفع خستگی و کاهش استرس را برایتان به همراه بیاورد ولی به شرط آن که پس از دوش موهایتان را خشک کنید تا درگیر عوارض نشوید.

آشنایی با عوارض خوابیدن با موهای خیس

ساده ترین راهکار

قبل از اینکه با عوارض خوابیدن با موهای خیس آشنا شویم بهتر است به دنبال ساده ترین راهکار باشیم. معمولا افراد چون فکر می کنند زیاد این اشتباه را تکرار نمی کنند به فکر راهکار نیستند. اگر نمی خواهید از سشوار استفاده کنید باید تا زمانی که موهایتان کاملا خشک نشده سرتان را بر روی بالش قرار ندهید.

  • سعی کنید صبح ها به حمام بروید تا موهای شما در معرض هوا قرار بگیرند و خشک گردند.
  • برای اینکه خودتان را ترغیب کنید تا موهایتان خشک کنید سشوار را در مقابل دیدتان بگذارید.
  • به باکتری های فکر کنید که اگر سرتان را با موی خیس بر روی بالش بگذارید در اصل محل رشدی را برای آن ها فراهم کرده اید.
  • اگر واقعا خسته هستید و حوصله ندارید موهایتان را سشوار بزنید یا خشک کنید. ولی سرتان را روی بالش گذاشتید یک حوله خشک روی بالش بگذارید تا رطوبت به آن نفوذ نکند و باکتری تولید نگردد.

بالش مرطوب به عنوان یک مرکز برای پرورش و تجمع باکتری ها بوده و زمانی که شخصی با موی خیسی می خوابد همه ی این رطوبت مو به بالش جذب می گردد و تعداد کثیری از باکتری های مضر پرورش داده می شود و مشکلاتی را برایتان به وجود می آورند. بهتر است برای درگیر نشدن با عوارض همیشه موهایتان را خشک نمایید.

۱)سرماخوردگی

همانطور که اشاره کرده ایم هنوز هیچ اثبات علمی در این خصوص وجود ندارد اما سرماخوردگی به دلیل رطوبت بلکه به علت باکتریهای است که روی بالش شما وجود دارد. وقتی بینی، چشم و دهان خودتان را روی بالشی قرار می دهید که مرکز عفونتهای ویروسی و باکتریایی است.

فراموش نکنید که در زمان خواب دمای بدن تغییر میکند و این امکان وجود دارد که وقتی موها رطوبت دارند، این تغییرات دما به خوبی انجام نگردد و در نهایت سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شود و شرایط به وجود آمدن الرژی و سرماخوردگی را پدید بیاورد.

۲)زیاد شدن شوره سر

قطعا هیچ کدام از ما دوست نداریم بر روی موهای خودمان دانه های شوره و سفیدی را مشاهده کنید و از داشتن شوره سر ناراضی خواهیم بود. امروزه برای برطرف کردن شوره از شامپوهای زیادی استفاده می شود ولی اگر با موهای خیس بخوابید شوره ها را زیادتر کرده اید و هر چقدر که برای از بین بردن شوره ها تلاش کرده باشید، بی فایده خواهد بود. شوره سر در اصل یک نوع قارچ پوستی است که خوابیدن بر روی بالش می تواند سبب افزایش میزان شوره سر به دلیل زمینه ی مناسب برای رشد قارچ در مو باشد.

زیاد شدن شوره سر

۳)چرب شدن موی سر

اگر با موهای مرطوب بخوابید زمینه ی را به وجود آورده اید که چربی ها در موها بیشتر تولید شود و موها سریع تر از حالت طبیعی شان چرب گردند و ظاهر زیبایی خود را نیز از دست میدهد.

۴)سلامت و زیبایی

انجام چنین حرکت های می تواند موجب شود تا موهای شما سلامت خود را از دست بدهند و دیگر مثل سابق زیبایی نداشته باشند. زمانی که مو در وضعیت سالم و درستی نباشد بی حالت و خشک شده و مشکلاتی مثل اکنه، خشکی و التهاب برای پوست رخ خواهد داد.

۵)سردرد

مطمئن باشید اگر با موهای خیس به رختخوابتان رفته باشید به زودی سردردهای شدیدی برایتان به وجود می آید و اگر موهایتان را با حوله بپوشانید این مشکل را حادتر کرده اید چون رطوبت موها برای زمان زیادتری باقی خواهد ماند. داشتن رطوبت موها در زمان خواب بر روی گردش خون تاثیر مستقیمی دارد و ممکن است خوابیدن را با افزایش سردرد و تنش متوقف نماید.

کاربران عزیز می توانید لینک ۱۱ درمان فوری سردرد در خانه را نیز مطالعه نمایید.

۶)شکسته شدن موها و ریزش

در صورتی که سلامت موها و زیبایی موهایتان برایتان بسیار مهم است هیچ وقت نباید با موهای که رطوبت دارند یا خیس هستند به رختخواب بروید چون ریشه موها را ضعیف می کند و در نهایت موها شکسته می شوند و حتی منجر به ریزش موهای شما شوند.

شکسته شدن موها و ریزش

۷)ایجاد عفونت پوست سر

اخرین عارضه ی که ممکن است با خوابیدن با موهای خیس برای شما رخ بدهد خارش و ایجاد عفونت است. همان طور که اشاره شده است موهای خیس زمینه ی را به وجود می آورند که قارچ ها در پوست سر رشد کنند و این قارچ ها سبب ایجاد عفونت و خارش در پوست سر خواهند شد.

هیچ وقت با موی خیس نخوابید…

آیا می دانید خوابیدن با موی خیس چه عوارضی دارد؟ در صورتی که این پست را به دقت مطالعه کرده باشید، قطعا متوجه شده اید که خوابیدن با موی خیس می تواند سبب بروز عارضه های جدی از جمله سردرد، عفونت، شکسته شدن و… شود. بهتر است همین حالا این عادت بد را ترک کنید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *