سه شنبه، ۱۱ دی ۹۷ - ۰۵:۳۲
آیا می دانید چه قرص های موجب مرگ می شوند؟

آیا می دانید چه قرص های موجب مرگ می شوند؟ بسیاری از ما بدون اینکه اطلاعاتی در خصوصی قرصی داشته باشید آن را مصرف…

آیا می دانید چه قرص های موجب مرگ می شوند؟ بسیاری از ما بدون اینکه اطلاعاتی در خصوصی قرصی داشته باشید آن را مصرف کنیم یا اصلا از عوارض قرص مطلع نیستیم. آیا شما می دانید که چه قرص های میتوانند مسبب مرگ باشند؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از همین قرصهای معروف که بدون نسخه پزشک میتوانیم آن ها را تهیه کنیم برایمان عوارض خطرناکی را به دنبال خواهند داشت. در ادامه این پست شما میتوانید با داروهای آشنا شوید که ممکن است موجب مرگ شوند. با روزباتو همراه شوید….

قرص های که میتوانند سبب مرگ شوند

یکی از قرص های که قطعا همه ی شما به خوبی آن را می شناسید استامینوفن می باشد که به راحتی میتوان آن را تهیه نمود و مصرف کرد و البته جز داروهای است که میتواند خطرات جدی را برای مصرف کننده به وجود بیاورد حتی مرگ…

داروهای غیرنسخه ی تنها در صورتی برای شما بی خطر و اثربخش می باشند که به صورت صحیحی تجویز گردند ولی استفاده از چنین داروهای حتی داروهای گیاهی اگر بی رویه و نادرست مصرف گردد میتوانند سبب بروز عوارض جانبی مرگ باری برای شما شوند. اغلب دیده شده است که این داروها را با مواد مخدر یا حتی گاهی مشروبات الکلی مصرف میکنند و به همین ترتیب این داروهای به ظاهر بدون خطر میتوانند سبب ایجاد مرگ برای مصرف کننده شوند.

داروهای که در ادامه مشاهده می کنید توسط نوجوان ها و جوان ها بیشتر مصرف می شوند و در برخی از موارد میتوانند بسیار مشکل آفرین شوند.

دکسترومتورفان

دکسترومتورفان یک دارو ترکیب فعال می باشد که در بیشتر از صد داروی OTC و سرماخوردگی دیده می شود. اگر این دارو در دوزهای بالایی مصرف گردد می تواند منجر به بروز سرخوشی، توهم و حتی اغراق در تشخیص رنگ و صدا گردد که برای بیشتر از ۶ ساعت این عوارض ادامه دار هستند. البته عوارض خطرناک دیگری نیز در خصوص سوءمصرف دکسترومتورفان وجود دارد که میتوان به تپش قلب، کاهش میزان قدرت هوشیاری، حمله های عصبی، از دست دادن حرکت عضلات ، خواب آلودگی، تاری دید و تنگی نفس اشاره کرد.

اگر این دارو با دیگر داروها یا مشروبات الکلی مصرف شود و در دوزهای بالا مرگ را به وجود می آورد البته نباید اعتیاد آور بودن دارو را نیز فراموش کنید.

داروهای مسکن

بسیاری از نوجوان ها و جوان ها برای اینکه در طول روز حالشان خوب باشد اقدام به مصرف داروهای مسکن مثل استامینوفن و ایبوپروفن می کنند. برخی اینگونه فکر می کنند که هر چه بیش این داروها را مصرف کنند اثربخشی دارو بیشتر خواهد شد و اصلا به عوارض جانبی دارو فکر نمی کنند. مصرف زیادی از حد این داروها میتواند سبب از کار افتادن کبد شود و نارسایی کلیوی و خونریزی معده را به دنبال دارد. اگر این دارو در دوزهای بالایی استفاده شود خطر حملات قلبی زیادتر میشود.

داروهای مسکن

نوشابه های انرژی زا و قرصهای کافئین

در صورتی که کافئین در دوزهای بالای مصرف شود میتواند حجم زیادی از آب بدن را هدر بدهد و بروز دلهره و اضطراب و نامنظم شدن ضربان قلب، رفلاکس معده را به همراه می آورد که این موارد عمدتا سبب بروز مرگهای ناگهانی می شوند و البته این شرایط زمانی خطرناک تر می شود که فرد سابقه بیماری قلبی نیز داشته باشد.

مسکن ها نیز اگر به صورت بی رویه مصرف شوند میتوانند عوارض همچون موارد ذکر شده را برای مصرف کننده به دنبال داشته باشند.

قرص های رژیمی

اگر قرص های رژیمی با دوز بالای مصرف شود ممکن است سرخوشی خفیفی را بروز بدهد ولی سوءمصرف این قرصها میتوانند برخی از نارساییهای جدی تغذیه ی را به دنبال داشته باشند. معمولا قرص های رژیمی که با هدف کاهش وزن هستند از تعداد کم قرص شروع می شوند ولی این داروهای غیرنسخه ی به اهستگی میتوانند به یک اعتیاد شدید ختم گردند.

عوارضی که برخی از قرصهای رژیمی برای مصرف کننده به همراه دارند میتوان به ریزش مو، مشکلات گوارشی، اضطراب، التهاب، بیخوابی، تاری دید، نارسایی کلیوی و… اشاره کرد.

مُدرهای گیاهی و ملین ها

این داروها نیز مثل قرص های رژیمی توسط جوان ها و نوجوان ها مورد سوءمصرف قرار میگیرند. قرصهای گیاهی ادرار آور که به قرص آب موسوم هستند برای کاهش وزن نیز مورد استفاده قرار می گیرند که با قرصهای ملین موجب می شوند تا آب بدن و املاح و حتی مواد معدنی حیاتی بدن نیز به صورت شدیدی از دست برود. این املاح  سبب تنظیم اسیدیته خون، آب بدن و کارکرد عضلات می شوند.

داروهای تقویت جنسی

برخی از زوجین اقدام به چنین مصرف داروهای می نمایند که اگر بدون تجویز و نسخه ی پزشک باشد قطعا مشکلات جدی را به دنبال می آورد. این داروها وقتی در دوز بالا یا حتی مشروبات الکلی مصرف گردند میتوانند سبب ایجاد مشکلات قلبی جدی گردند.

داروهای تقویت جنسی

دیگر قرص های که میتوانند مشکلات جدی را به وجود بیاورند

از دیگر داروهای که اگر در دوز بالا مصرف شوندخطراتی را برای مصرف کننده به همراه بیاورند میتوان به قرص‌های مخصوص بیماری سفر، پسودوافدرین ،نشاط‌ آورهای گیاهی اشاره کرد.

گیاهان دارویی دیگری وجود داشته اند که به دلیل خاصیتهای محرک، سرخوشی و توهم زایی مورد سوءمصرف قرار گرفته می شوند. افزون بر این موارد چون فروش آنها قانونی است و اکثر این داروهای گیاهی در ازمایشهای ادرار تشخیص داده نمی شوند ، سبب شده تا سوءمصرف این داروها افزایش داشته باشد. افرادی که اقدام به مصرف این داروها می کنند ممکن است با عوارضی چون از دست دادن کنترل بدنشان، افسردگی های شدید، روان پریشیهای زیاد، رفتارهای تهاجمی و خشن روبرو شوند.

متاسفانه چون بسیاری از جوان ها و نوجوان ها هیچ شناختی در خصوص این داروها و گیاهان ندارند به سختی می توان از مصرف آنها جلوگیری کرد.

آیا می دانید چه قرص های موجب مرگ می شوند؟ بهترین توصیه برای همه این است که هیچ وقت بدون نسخه ی پزشک اقدام به مصرف هیچ دارویی نکنید و اگر هم می خواهید این داروها را مصرف کنید حتما در دوزهای پایین باشد و سعی کنید پیش از مصرف اطلاعات کاملی در این خصوص بدست بیاورید. فراموش نکنید مصرف این داروها در درازمدت میتواند سبب بروز عوارض جدی شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *