چهارشنبه، ۱۹ دی ۹۷ - ۰۴:۲۲
آیا می دانید موبایل چه عوارضی دارد؟

آیا می دانید موبایل چه عوارضی دارد؟ این روزها دیگر کم تر کسی را می بینید که گوشی همراه نداشته باشد و به عنوان…

آیا می دانید موبایل چه عوارضی دارد؟ این روزها دیگر کم تر کسی را می بینید که گوشی همراه نداشته باشد و به عنوان یکی از اصلی ترین وسایلی است که همیشه همراه ما می باشد. کم و بیش همه ی ما از عوارض استفاده از موبایل آشنایی داریم ولی داشتن اطلاعات بیشتر میتواند به ما کمک کند تا حداقل امکان زمان استفاده از موبایل را کاهش بدهیم.

عوارض جدی استفاده از موبایل

یکی از ساده ترین راهکارهای که شما موجب می شود تا حد زیادی از عوارض موبایل را نسبت به خودتان کم کنید، کاهش میزان زمان مکالمه است. وقتی شما زمان زیادی را با گوشی تان مکالمه می کنید امواج آن بر روی امواج مغزی شما تاثیر می گذارد. آیا شما دوست دارید که در برابر امواجی قرار بگیرید که بسیار خطرناک هستند؟

این نکته را به خاطر بسپارید که استفاده طولانی مدت از گوشی، با قرار گیری موقعیت نامناسب گردن و دید ثابت احتمال بروز سردرد را برایتان افزایش می دهد. علاوه بر آن در زمان استفاده از گوشی ماهیچه های چشمی ثابت دیگر نمیتوانند در فاصله متفاوت متمرکز گردند و شاید برای شروع به صورت موقتی باشد ولی به مرور زمان سبب ایجاد یک مشکل دائمی مثل تاربینی گردد. تمرکز کردن بر روی صفحه نمایش گوشی برای مدت طولانی موجب می شود که ماهیچه های چشمی خشک گردد و عارضه ی با عنوان تاربینی را بروز بدهد که در وضعیت عادی این ماهیچه ها در فاصله بیست پایی متمرکز میگردند.

آیا می دانید موبایل چه عوارضی دارد؟ روش های زیادی وجود دارد که در این رابطه به شما کمک می کند و در ادامه برخی از آنها را مطالعه می کنید.

عوارض جدی استفاده از موبایل

۱)مدت زمان مکالمه تان را کم کنید

همانطور که اشاره کرده ایم بهترین روش این است که شما می توانید مدت زمان مکالمه را کاهش بدهید. استفاده طولانی مدت از گوشی سبب می شود که امواج خطرناکی بر روی امواج مغزی شما تاثیر بگذارند. پس اگر می خواهید به خودتان کمک کنید تا جایی که برایتان مقدور است بیشتر از یک یا دو دقیقه از مکالمه موبایل استفاده نکنید.

۲)فقط برای ضرورت کودکان ،موبایل داشته باشند

اگر واقعا ضرورت داشته است، کودک شما گوشی داشته باشد چون مغز کودک در حال رشد بوده و باید از امواج خطرناک گوشی به دور باشد. در صورتی که واقعا نیاز و ضرورت احساس می شود کودکان با گوشی همراه مکالمه داشته باشند.

۳)تلفن همراه نباید بر روی کمربند یا جیب شلوارتان باشد

بافت های قسمتهای پایین بدن نسبت به دیگر بافتها ، امواج خطرناک موبایل را جذب میکنند. اقایانی که گوشی همراه شان را در جیب شلوارشان می گذارند نسبت به دیگران ۳۰ درصد اسپرم شان کاهش می یابد و دچار عقیمی موقت میگردند.

۴) از پوشش های فلزی استفاده نکنید

برای تلفن خود از پوشش های فلزی استفاده نکنید.چون این نوع قابها و پوشش ها میتوانند مثل یک گیره عمل کنند که امواجی که به سمت بدن شان می آیند را جذب و منعکس می کنند. در کنار تخت بیمارها و همچنین تجهیزات پزشکی نباید از گوشی همراه استفاده کرد چون قطعا بسیار خطرناک می باشد.

۵)اجازه دهید اول ارتباط برقرار گردد

وقتی شماره گیری می کنید اول اجازه بدهید ارتباط برقرار شود سپس آن را در کنار گوش تان قرار بدهید. البته استفاده از هنسفری میتواند یک گزینه مناسب تر باشد اما این مورد نیز به خودی خود عوارض خطرناکی را نیز دارد.

راهکارهای برای کاهش میزان عوارض تلفن همراه

  • بهتر است از هدست استفاده کنید
  • تلفن همراه های را خریداری نمایید که میزان اِس.اِی.آر پایینی تری داشته اند
  • از پخش صدا یا اسپیکر میتوانید استفاده کنید
  • جلوی انتن گوشی تان را بپوشانید
  • از آنتی اکسیدان استفاده کنید

راهکارهای برای کاهش میزان عوارض تلفن همراه 

تاثیر موبایل بر کودکان

قدیم ها کودکان با صدای لالایی مادرانشان می خوابیدند یا بعد از آن عروسکهای پشمی شان را در کنارشان می گذاشتند و خوابشان میبرد ولی این روزها دیگر کودکان آنقدر به تلفن همراه وابسته شده اند که حتما قبل از خواب باید فیلمی و اهنگی را از تلفن همراه مشاهده کنند و این شرایط زمانی بدتر می شود که کودک بتواند پیامکی را بخواند یا بتواند ارسال کند.

مطالعاتی صورت گرفته است که نشان میدهد کودکان در چنین شرایطی الگوی خوابشان مختل می شود و علاوه بر اینکه تاثیر جدی در هوش کودک داشته است بلکه تاثیرات منفی نیز بر روی رشد جسمی کودک به همراه دارد.

تلفن همراه ممنوع

تلفن همراه بیشتر از یک وسیله ی است که فقط برای ارسال پیامک و تماس از آن استفاده شود بلکه با پیشرفت های زیادی که تکنولوژی و علم داشته است ،انجام بسیاری از کارهای روزانه ما با تلفن همراه میسر گردیده است.

موارد زیادی همچون بازیهای آنلاین، گشت و گذار در اینترنت، استفاده از شبکه های اجتماعی و… از دلایل محکمی می باشند که ما را مجبور می کنند ساعتهای زیادی از روز را به گوشی همراه مان اختصاص بدهیم.

این نکته را به خاطر بسپارید که استفاده از تلفن همراه برای کودکان اثرات جدی و منفی زیادی را به همراه می آورد و ممکن است یک کودک ۵ یا ۶ ساله قربانی کودک آزاری شود یا حتی ساعتهای به بحث و جدال بپردازد. استفاده زیاد از حد تلفن همراه و تبلت، تمرکز کودک را از بین می برد و میتواند افزایش رفتارهای وسواس گرایانه را برای کودک داشته باشد. پس تلفن همراه را برای کودکان خود ممنوع کنید مگر اینکه واقعا نیاز جدی و ضروری در این زمینه احساس شود.

عوارض بازی با گوشی

بسیاری از والدین بخاطر اینکه کودکشان مداوم سرش در گوشی است نگرانی های در خصوص سلامت روانی او داشته اند. اما مطالعاتی نشان میدهد که بازی با گوشی به کودکان فرصت کم تری می دهد تا بتواند به بازی های معمولی و کارهای مثل نقاشی ، ورزش و …بپردازد. به این صورت کودک روز به روز عضلاتش به تحلیل می رود و حرکات تاخیر بیش تری خواهند داشت.

متخصصان می گویند کودکانی که زیر ۲ دوسال هستند اصلا نباید به گوشی دسترسی داشته باشند و حتی در مقابل هیچ نوع صفحه نمایشی نیز نباشند. کودکان بین دو تا شش سال نیز نباید روزانه بیشتر از دو ساعت را با این گجت ها بگذارند. به والدین عزیز نیز توصیه می شود در اتاق کودکان خود تلویزیون قرار ندهند.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *