چهارشنبه، ۱۱ بهمن ۹۶ - ۰۹:۲۹
چک

وصول چک فرد فوت شده : چک یکی از مواردی است که امروزه استفاده های زیادی از آن می شود حتی اگر شما دسته…

وصول چک فرد فوت شده : چک یکی از مواردی است که امروزه استفاده های زیادی از آن می شود حتی اگر شما دسته چک نداشته باشید ولی حتما از دیگران چک دریافت کرده اید . در هر صورت باید بدانید که امروزه دانستن قوانین و شرایط لازم در مورد چک به شما در معاملاتتان کمک فراوانی خواهد کرد.

می توان اینگونه گفت که چک سند انتقال وجه بوده و در هر چکی حداقل سه نفر دخیل هستند :

  • شخصی که چک را صادر می کند
  • فردی که چک عهده او صادر می گردد
  • فردی که وجه چک را دریافت می نماید

چک ها انواع مختلفی داشته اند که می توان به عادی ، تاییده شده ، تضمین شده ، مسافرتی اشاره کرد.

در صورتی که چک متوفی برگشت بخورد چه کاری می توان انجام داد؟

چک به عنوان سندی تجاری می باشد که قانون گذار در جهت راحت تر انجام شدن فرایندهای تجاری برای دارندگان آنها ، مزایایی در نظر گرفته است و مطابق قانون می توان چک را در وجه شخصی معین یا حامل حواله کرد و یا می تواند با امضا پشت یا ظهر آن را به دیگری انتقال داد. در صورتی که شخص صادر کننده چک فوت کرده باشد ، چون صدور چک در زمانی صورت گرفته که شخص زنده بوده است و با توجه به تصمیم خودش این کار را انجام داده قانون برای وصول چک فرد فوت شده ، چه دستوری صادر کرده است؟

در صورتی که فرد متوفی صادرکننده چک بوده باشد با وجود اینکه چک به عنوان یکی از اسناد لازم الاجرا است شما می توانید افزون بر دادگاه ، به واسطه دایره اجرای ثبت اقدام نمایید و در خواستی مبنی بر صدور اجرای علیه وراث متوفی و علاوه بر آن توقیف اموال صادرکننده نمایید.در صورتی که چک به وسیله متوفی صادر نگردیده باشد بلکه از طریق ظهر نویسی منتقل شده باشد ، باید به واسطه دادگاه اقدام کنید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *