چهارشنبه، ۳۱ مرداد ۹۷ - ۰۹:۵۸
روش های تنگ کردن واژن

همه چیز درباره ختنه زنان : حتما تا به حال زیاد در مورد ختنه پسران مطالبی را شنیده اید ولی کمتر کسی در مورد…

همه چیز درباره ختنه زنان : حتما تا به حال زیاد در مورد ختنه پسران مطالبی را شنیده اید ولی کمتر کسی در مورد ختنه زنان اطلاعاتی را داشته است. ختنه زنان و دختران سبب می شود تا عواقب دردناکی برای آن ها به وجود بیاید و البته موجب بالا رفتن میل جنسی شان نیز نمی شود.

این عمل از گذشته ها در نقاط مختلف جهان انجام می شده است و ریشه قدیمی داشته است. همانطور که می دانید ختنه مردان برای آنها فوایدی زیادی دارد ولی برعکس برای خانم ها و دخترها سبب نابود کردن میل جنسی شان می شود و بخشی از كليتوريس و لبهای آنها بریده می گردد.

ختنه زنان چگونه است؟

جالب است بدانید که این عمل در سابق بین اعراب بسیار استفاده می شده ولی این روزها هم توسط عده ی از عربها مخصوصا در شمال آفریقا رایج است.برخی از افراد با ختنه کردن زنان ها بسیار مخالف هستند و در مقابل برخی موافق این عمل بوده و فکر می کنند فواید آن بیشتر از ضررهایش است.

جوامع غربی این گونه می گویند که ختنه زنان یک عمل غیرانسانی است ولی از نظر برخی از اعراب مسلمان ها اینکار را سنت پیامبر اسلام می دانند و برای انجام آن تلاش می کنند. آمارها اینگونه نشان میدهد که در سال ۲۰۰۳ در بین زنان متاهل مصری حدود ۹۷ درصد ختنه کرده اند. در کشور ایران نیز در بین نواحی جنوبی و غربی ایران نیز ختنه دختران رواج داشته است.

در دنیا در هر ۱۰ ثانیه دختری را ختنه می کنند و در واقع انجام این عمل برای دختران یعنی شروع یک زندگی سخت و پردرد. ختنه کردن پیامدهای جدی برایشان به همراه داشته است که می توان به درد، عفونت ، ناباروری اشاره نماییم.

بنیاد جمعیت سازمان ملل اینگونه درخواست کرده است که برنامه ها و سرمایه گذاری های جدی را انجام بدهند تا از ختنه زنان پیشگیری کنند و به این عمل توقف ببخشند ولی هنوز اینگونه که امارها نشان میدهد ۳ میلیون دختر در مقابل خطر ختنه شدن قرار داشته اند.جالب است بدانید که کشورهای آفریقایی مانند مصر قوانینی را تصویب کرده اند که علیه ختنه زنان است.

در سالهای اخیر دیده شده که گروه تروریستی داعش زنان را مجبور به انجام عمل ختنه می کند که در آینده سبب بروز مشکلات جدی برای آن ها می شود. در کشور ایران هنوز این عمل به صورت رسمی تایید نگردیده است.

روش های مختلف ختنه زنان

سازمان بهداشت جهانی ختنه ، ناقص کردن جنسی بانوان و قطع کردن الت تناسلی زنان را به دسته بندی های مختلف تقسیم کرده است که عبارت اند از :

 • قطع کلیتوریس یا قسمتی از آن
 • برش اطراف کلیتوریس صورت می گیرذ که این نوع در کشور ایران زیاد دیده می شود
 • ختنه فرعونی(این نوع ختنه قطع قسمتی یا دوختن دو طرف آن می باشد)
 • نوع دیگری وجود داشته است که در میان قبایل آفریقای مرکزی رواج داشته است و از هر گونه عوامل خطرناکی دیگری است که بر روی الت تناسلی زنان صورت می گیرد که به منظور رسیدن به مقاصد غیرپزشکی است.

ختنه کردن دختران

عوارض ختنه زنان

ختنه کردن زنان می تواند برای عوارض جدی برای آن ها به وجود بیاورد؛که می توان به خون ریزی های شدید اشاره کرد و همچنین مشکلات عفونتی و ادراری را برای آنها به وجود می آورد.

ختنه کردن زن ها می تواند ولادت آنها را با مشکل روبرو کند و سبب افزایش مرگ نوزادها شود. بسیاری از دختران و زن ها در عمل ختنه جانشان را برای همیشه از دست میدهند و پس از انجام آن، با نتایج روانی زیادی روبرو می شوند.

عوامل فرهنگی و اجتماعی مختلفی در مقابل انجام ختنه کردن دختران و زن ها وجود داشته است که می توان به اماده شدن آن ها برای ازدواج اشاره کرد. اینگونه اعتقاد داشته است که ختنه کردن سبب کاهش ارزوی هم خوابگی دختران می شود تا آنها قبل از اینکه ازدواج کنند،بکارت شان را حفظ کنند.

نظر شیعه در مورد ختنه کردن زنان

همه چیز درباره ختنه زنان : مذهب شیعه اینگونه گفته است که ختنه کردن عمل زن ها واجب نیست اما جایز می باشد. هم اکنون در محیط اسلامی به این کار عمل نمی کنند چون به جز واجبات از نظر علمای شیعه نیست.

استفتاء جدید آیت آلله مکارم شیرازی (مدظله) اینگونه گفته است که نیازی نیست چنین اقدامی انجام گردد. از آیت الله سیستانی مد ظله نیز سوال کرده اند که ختنه کردن زن ها به عنوان یک سنت اسلامی است و شایعه بوده که والدین آن را اجرا کنند و عده ی دیگر می گویند که این عمل به دخترها آسیب می رساند و نباید آن را اجرا کرد نظرتان چیست؟

در صورتی که ختنه کردن برای برش پوسته عضو جنسی زن ها باشد؛ صحیح آن می باشد که جز کارهای سنت شرعی نمی باشد بلکه می تواند به دخترها و زن ها آسیب برساند پس حرام می باشد. ولی اگر فطع عضو جنسی باشد قطعا در برابر حق دخترها یک جنابت به شمار می رود که والدین در برابر آن هیچ مجوزی ندارند.

ختنه کردن دختران چه عوارضی را برای شان به همراه دارد؟

همه چیز درباره ختنه زنان : انجام این عمل می تواند برای دخترها و زن ها عوارض جدی را به همراه داشته باشد(فراموش نکنید که بدون بی هوشی صورت می گیرد) که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 • به دلیل دارا بودن درد زیاد، از خروج ادرار جلوگیری می کند
 • درد ، خونریزی زیاد، شوک
 • وارد شدن صدمه های جدی(چون معمولا توسط افراد بی تجربه صورت می گیرد)
 • وجود عفونت های مکرر، دردهای زیاد در زمان قاعدگی
 • خطرهای متفاوت در زمان زایمان ناشی از عفونت و خون ریزی
 • عفونت در دستگاه ادراری و کلیه ها
 • عفونت های زیاد در دستگاه تناسلی و تخمک ها
 • مشکلات نازایی و بارداری
 • و…

ختنه کردن دخترها عملی کاملا زنانه می باشد و این زن ها هستند که دختران را وادار می کنند تا این عمل را انجام بدهند در واقع مردان در چنین عملی نقشی ندارند.البته این سوال پیش می آید که چرا زن ها اینقدر بر روی این عمل اصرار داشته اند. در اصل در جوامع مردسالار از زن ها استفاده می شود تا مردسالاری بازتولید شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *