سه شنبه، ۱۰ بهمن ۹۶ - ۰۱:۱۸
گیاهان دارویی

صادرات گیاهان دارویی : تا سال ۸۲ ایران به عنوان پنجمین صادرکننده گیاهان دارویی بود که بعدها به علت مشکلاتی که به وجود آمد…

صادرات گیاهان دارویی : تا سال ۸۲ ایران به عنوان پنجمین صادرکننده گیاهان دارویی بود که بعدها به علت مشکلاتی که به وجود آمد به رتبه های پایین تری تنزل پیدا نمود.اما از جمله مهم ترین گیاهان دارویی که امروزه به عنوان عمده ترین گیاهان صادرکننده هستند زعفران و گل محمدی است.

عمده ترین گیاهان دارویی صادراتی

یکی از صادرکنندگان گیاهان دارویی، اینگونه می گوید که برخی از گیاهان به شکل نشائی می باشد که هزینه ی زیادتری داشته اند . تعدادی از گیاهان دارویی مثل رزماری، به لیمو، لاواند ، نعناع، بادرنج، ترخون، علف چای که به شکل نشائی کشت می گردند به عنوان عمده ترین صادرات گیاهان دارویی در ایران به شمار می روند که حدود ۷ سال بر روی زمین خواهند ماند.

تولید ۲۰۰۰ گونه گیاه دارویی در ایران

جلالی اینگونه گفته است که در ایران حدود ۲۰۰۰هزار گونه از گیاهان دارویی تولید می گرد که حدود ۵۰ نمونه از آنها قابل رقابت هستند که قابلیت صادرات داشته اند. البته برخی از آنها در مزارع و مراتع کاشت می گردند. گیاهانی مثل کتیرا و پونه که جمع آوری آنها از مراتع می باشد و بابونه و گل گاو زبان به هر دو روش قابل برداشت خواهد بود.

تولید چای ترش در ایران با کاهش روبرو شده است:

آنگونه که جلالی گفته است بیشترین و بهترین تولید چای ترش در ایران ، در سال ۱۳۷۷ انجام شده است و در یک زمان مشخص به علت اینکه قیمت دلار ثبات داشت و همچنین ایجاد تورم قیمت چای ترش ایران ۳ برابر آفریقا شد.

جلالی اینگونه گفته است که در ایران تولید چای ترش به ۲۰ تن رسیده است و به علت اینکه مزیت رقابتی و همچنین کیفیت داشته است می تواند با بکار گیری راهکارهای مانند روال گذشته شود.

شاید این امارها و ارقام ها کمی مربوط به سال های پیش باشد ولی در نهایت عمده ترین گیاهان دارویی صادراتی به این موارد خلاصه می شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *