دوشنبه، ۰۹ بهمن ۹۶ - ۰۵:۰۸
عراق و صادرات کالا

صادرات به عراق : کشور عراق جز کشورهای است که در همسایگی ایران قرار داشته است و به عنوان دومین ذخایرنفتی جهان به…

صادرات به عراق : کشور عراق جز کشورهای است که در همسایگی ایران قرار داشته است و به عنوان دومین ذخایرنفتی جهان به شمار می رود. بصره عراق از نزدیک ترین بازارهای صادراتی ایران بوده که با شهر آبادان حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

مبادلات تجاری ایران و عراق

به دلیل اینکه مرز بصره به ایران نزدیک است سبب شده تا صادرات به عراق راحت تر انجام شود و همین موضوع سبب اهمیت تامین مواد غذایی بازار عراق شده است و به عنوان مزیت های اصلی صادرات به عراق از سمت کشور ایران به شمار بیاید.

در سال های گذشته شرایط رقابت برای فروش خودرو و لیزینگ بودن آنها برای ایران به دلیل حضور شرکت های چینی ، دشوارتر شده است. برخی از مسئولین کشورعراق ، قطعه های مورد نیاز خودرو هایشان را از کشور ایران و چین تهیه می کنند. مهم ترین اقلامی که در سال های گذشته برای صادرات به عراق در لیست کالاهای صادراتی است به شرح زیر می باشد: مواد شیمیایی – رب گوجه فرنگی-  لوازم خانه داری و پاکیزگی – انواع کاشی- سیمان سفید – کولر آبی خانگی – هندوانه تازه- انواع شیرینی جات – انواع روغنهای نباتی و حیوانی- انواع نوشابه‌ها- محصولات معدنی – محصولات و مواد پلاستیکی – محصولات شیمیایی – منسوجات و سنگ ساختمانی – حیوانات زنده – پیاز،موسیر – انواع پوست وچرم وکیف – چوب .

البته این امکان وجود دارد که در سال های آینده میزان صادرات مواد غذایی افزایش پیدا کنند و همچنین محصول های مثل کاشی و سرامیک به عراق با کاهش روبرو شود.عمده ترین کالاهای که به عراق صادر می شوند به ترتیب کشورهای ترکیه ، چین ، ایران ، آمریکا و کره جنوبی می باشند و ایران از کشورهای است که به عنوان عمده ترین تولید کنندگان سیمان برای عراق به شمار می رود و از سوی ایران ، این کالا در صدر جدول کالاهای صادراتی به این کشور است.
نباید فراموش کرد که با ایجاد تغییرات در کابینه عراق ، می تواند در مبادلات تجاری ایران و عراق نیز تغییراتی ایجاد کند.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *