پنج شنبه، ۲۵ آبان ۹۶ - ۰۸:۵۳
مدفوع سبز نوزاد

یکی از مهم ترین موضوعاتی که هر مادری باید به آن دقت داشته باشد اطمینان از سلامت نوزاد است.معمولا توجه به رنگ مدفوع…

یکی از مهم ترین موضوعاتی که هر مادری باید به آن دقت داشته باشد اطمینان از سلامت نوزاد است.معمولا توجه به رنگ مدفوع نوزادان مورد توجه مادران می باشد زیرا می توان از روی آن متوجه شد که نوزاد در سلامت کامل است یا بیمار می باشد.

علائم هشدار دهنده در مدفوع نوزاد شامل چه مواردی است؟

۱)اول از هر چیزی باید بدانید که در مدفوع نوزاد نباید هیچ گونه علامتی مانند خون ، بلغم و خلط دیده شود.

۲)مدفوع نوزاد در حالت طبیعی نه زیادی از حد آبکی است و نه سفت و خشک . مدفوع نوزاد سالم کاملا شل است و نوزاد نباید مدفوع سفت به صورت گلوله گلوله داشته باشد.

۳)در صورتی که هر تغییری در شکل مدفوع نوزاد مشاهده کرده اید که با وضعیت عادی متفاوت است باید سریعا به پزشک مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

مدفوع سیاه

اگر مدفوع نوزاد خاکستری یا سفید گچی باشد می تواند نشان دهد که هضم غذایی صورت به صحیح انجام نمی شود و اگر سفید باشد می تواند نشانی از کمبود تولید صفرا توسط کبد برای هضم غذا باشد.

مدفوع مایع

اگر کودک آلرژی یا عفونتی در بدن داشته باشد مدفوع او می تواند به رنگ های سبز ، زرد یا قهوه ای رنگ و به شکل مایع باشد.

مدفوع سفت و مانند سنگریزه

اگر کودک یبوست داشته باشد مدفوع او سفت می شود و شکلی شبیه سنگریزه داشته است.البته گاهی مدفوع سفت می تواند نشانی از این باشد که کودک قادر نیست شیرمادر یا شیرخشک را هضم کند و یا حساسیت به شیر و سویا داشته است.

بغلم در مدفوع کودک

این گزینه می تواند نشان دهد که عفونتی در بدن نوزاد وجود دارد (در این حالت در مدفوع نوزاد رگه های سبز رنگ به همراه رشته های براق دیده می شود که بلغم گفته می شود).

خون قرمز در مدفوع کودک

اگر در مدفوع طبیعی این مورد دیده شود می تواند نشانه ی از حساسیت به پروتئین شیر باشد ولی در اسهال نشانه ی از مبتلا شدن نوزاد به عفونت باکتریایی است.

 

 

 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *