جمعه، ۰۷ دی ۹۷ - ۰۴:۴۴
سکسکه + روش های موثر درمان خانگی

سکسکه + روش های موثر درمان خانگی : در صورت بروز سکسکه نمی توان گفت که شما دچار بیماری شده اید و برای درمان…

سکسکه + روش های موثر درمان خانگی : در صورت بروز سکسکه نمی توان گفت که شما دچار بیماری شده اید و برای درمان باید به پزشک مراجعه نمایید چون سکسکه زمانی رخ میدهد که عضله ی دیافراگم دچار انقباض شده باشد و زمانی که این انقباض برای هر بار رخ میدهد به صورت ناگهانی تارهای صوتی بسته شده و از گلو صدای شنیده میشود که ما آن را با نام سکسکه می شناسیم.

سکسکه

هر کسی ممکن است در طول روز دچار سکسکه شود و شاید شما هم بارها دچار سکسکه شده باشید و این مشکل معمولا زودگذر و موقتی بوده و نیازی نیست درمانی برای آن صورت بگیرد اما اگر به شکل ادامه داری باشد که برای افراد ازاردهنده باشد باید از روش های درمان خانگی استفاده کنید تا از شر آن رها شوید. در ادامه این پست در روزباتو  شما می توانید با روش های موثر درمان خانگی آشنا شوید که قطعا در بسیاری از شرایط شما را کمک می کنند.

علت سکسکه

شاید از خودتان بپرسید که اصلا چرا سکسکه گاهی برای ما بروز می دهد ،علت های مختلفی برای سکسکه وجود دارد که می توان مصرف غذاهای سنگین، سریع خوردن غذا، گذراندن یک روز پر از استرس، هیجانی شدن به صورت ناگهانی و… اشاره کرد. اما گاهی به ندرت مشاهده می کنیم که فردی بیشتر از ۴۸ ساعت دچار سکسکه می شود که میتواند نشان دهنده یک شرایط خاص فیزیکی از فرد باشد.

برای سکسکه های طولانی مدت نیز علائم درونی میتواند دخیل باشند که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 • آسیب عصبی
 • تحریک ناشی از اختلال های سیستم عصبی مرکزی
 • آنسفالیت
 • آسیب و جراحت مغزی اختلالات متابولیک
 • مواد مخدر
 • مصرف خواب آورها، ارام بخش ها ، داروهای بی هوشی
 • و…

نکته) غذا خوردن و نوشیدن به عنوان رایج ترین عواملی هستند که سبب می شوند فردی دچار سکسکه شود. پس بهترین کار این است که عجله را در زمان خوردن و نوشیدن کنار بگذارید و به اهستگی غذا بخورید یا اگر می خواهید نوشیدنی را میل کنید جرعه جرعه این کار را انجام بدهید تا اینکه بخواهید به یکباره آب بنوشید اینکار موجب می شود تا هوای کم تری به دهان شما وارد گردد.

علت سکسکه

روش های درمان موثر خانگی برای سکسکه

 • ۱) لیمو : اولین مورد استفاده از لیمو است چون سبب خنثی کردن اعصابی می شود که تحریک شده اند و سکسکه را به وجود آورده اند به همین دلیل مصرف لیمو میتواند خیلی سریع سکسکه را از بین ببرد. کافی است شما نصف قاشق چای خوری آب لیمو را درون دهان خود نگه دارید و برای چند ثانیه صبر کنید و بعد آن را قورت بدهید. البته میتوانید مخلوطی از لیمو و آب را با یکدیگر به صورت یکجا بنوشید.
 • ۲) گوش پاک کن : شاید برای شما کمی تعجب برانگیز باشد که چگونه گوش پاک کن میتواند در درمان سکسکه موثر باشد ولی کافی است سقف دهان خودتان را به وسیله ی گوش پاک کن کمی قلقلک بدهید تا سکسکه خود را از بین ببرید.
 • ۳) زبان: شاید با بیرون اوردن ناگهانی و سریع زبان بتوان از شر سکسکه خلاص شد. اگر روش های دیگر را امتحان کردید و نتیجه ی بدست نیاورید میتوانید این روش را نیز امتحان نمایید.
 • ۴) نفس خودتان را نگه دارید: یکی از قدیمی ترین روش ها در درمان سکسکه است. کافی است یک نفس عمیق بکشید و تا جایی که برایتان مقدور است نفس تان را نگه دارید و بعد مجدد نفس بگیرید و نفستان را حبس کنید. برای چندین بار این کار را تکرار کنید تا سکسکه تان برطرف گردد.
 • ۵) نوشیدن آب آناناس: علاوه بر روش های فوق می توانید یک لیوان آب آناناس را به صورت آهسته میل کنید تا سکسکه تان رفع گردد. آب آناناس با توجه به محتویات اسیدی که داشته است میتواند در درمان سکسکه موثر باشد.
 • ۶) زنجبیل : زنجبیل از دیگر مواردی می باشد خواص متعددی داشته است و توصیه می شود برای رفع سکسکه نیز از آن استفاده گردد ولی مصرف رنجبیل به رفع سوهاضمه نیز کمک می کند.

روش های درمان موثر خانگی برای سکسکه

راهکارهای موثر در درمان سکسکه

 • ۷) تخم شوید: مصرف تخم شوید میتواند منجر به تحریک عصب شود و سکسکه را درمان کند. ۱ قاشق چای خوری تخم شوید را بجوید یا قورت بدهید.
 • ۸) عسل : در مواقعی که دچار سکسکه می شوید میتوانید یک قاشق غذا خوری عسل را میل کنید تا از شر سکسکه خلاص شوید.
 • ۹) گوش : انگشت خودتان را در گوشتان بگذارید و سپس درون گوشتان بچرخانید. انجام این کار میتواند منجر به تحریک پایانه های عصبی شود که سکسکه را برایتان به وجود آورده اند و سکسکه را متوقف نماید.
 • ۱۰) فلفل سیاه : یکی دیگر از روش های که به آسانی منجر به توقف سکسکه شود بو کشیدن فلفل سیاه می باشد. چون بو کشیدن فلفل سیاه و بعد عطسه کردن میتواند منجر شود تا دستگاه تنفسی نیز کمک کند تا هر چه سریع تر سکسکه برطرف گردد.

اگر می خواهید با روش های دیگری برای برطرف کردن سکسکه آشنا شوید می توانید لینک ” چگونه می توانیم سکسکه مان را بند بیاوریم؟ ” را نیز مطالعه نمایید.

سکسکه نوزاد

جالب است بدانید که نوزادها بیش تر از بزرگسالان دچار سکسکه می شوند که معمولا این موضوع به بدنهای کوچک آنها و به صورت کامل رشد نیافته شان می باشد. نوزادها معده ی کوچکی داشته اند که سریع تر پر می شود و آنها دچار سکسکه میشوند دقیقا مثل بزرگسالان که پر بودن معده یکی از دلایل بروز سکسکه برای آنهاست.

میتوان گفت از دیگر علل های سکسکه در نوزادان به تغذیه شان مرتبط می باشد که به جای شیر مادر از شیشه استفاده می کنند و سوراخ های شیشه میتواند سبب شود تا نوزاد هوای زیادی را ببلعد. در چنین شرایطی تنها راهکار این است که سر پستانک شیشه را با توجه به سوراخ نوک سینه ، سواخ کنید و اگر متوجه شدید که سر شیشه سوراخ های گشاد و بزرگی دارد حتما آن را عوض کنید.

در این رابطه میتوانید لینک ” علت سکسکه جنین ” را نیز مطالعه کنید

سکسکه + روش های موثر درمان خانگی : در اخر این نکته را نیز فراموش نکنید که ممکن است سکسکه نوزاد تا مقدار زیادی به دلیل رشد نکردن قسمت تحتانی مری آنها باشد. اسفنکتر تحتانی مری ،یک ماهیچه ی بوده که شکل دایره ی دارد و در مری باز و بسته میشود و به غذا اجازه ورود به معده را میدهد و در برخی از نوزادها این اسفنکترها بسته نمیگردند یا بسته شدن شان با تاخیر بوده است. به همین دلیل غذا میتواند به درون مری بازگشت بخورد و سکسکه را ایجاد کند. با گذشت زمان این عارضه حل میشود و نیازی نیست در این خصوص نگرانی های داشته باشید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *