چهارشنبه، ۱۴ آذر ۹۷ - ۰۵:۴۱
خشم یک احساس و هیجان است. در حالی که عصبانیت رفتار و اعمال من و شماست که البته گفتار را نیز در برمی‏گیرد. اولین پرسش‏هایی که مطرح می‏شود این است که چرا انسان خشمگین می‏شود و مراحل تبدیل احساس خشم به رفتار عصبانیت چیست؟ در پاسخ به این سوال که چرا انسان خشمگین می‏شود باید گفت که انسان موجودی است که از درد و رنج دوری می‏کند و از مرگ هم گریزان است. بنابراین هر عاملی که برای انسان درد و رنج بیاورد و یا زندگی اش را در خطر اندازد به شدت دفع می‏شود. چرا انسان خشمگین می‏ شود؟ راهکارهایی برای کنترل خشم

چگونه می توانیم خشم خودمان را کنترل کنیم؟  حتما شما هم بارها خشمگین شده اید ولی آیا توانسته اید خشم تان را کنترل کنید؟…

چگونه می توانیم خشم خودمان را کنترل کنیم؟  حتما شما هم بارها خشمگین شده اید ولی آیا توانسته اید خشم تان را کنترل کنید؟ خشمگین شدن یک حالت هیجانی و احساسی می باشد که برای کنترل آن راهکارهای مختلفی وجود دارد. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اصلا چرا انسان ها خشمگین می شوند و چطور خشم به رفتار عصبانیت تبدیل می شود؟ برای اینکه اطلاعاتی در خصوص خشم و عصبانیت بدست بیاورید حتما با ادامه این پست در روزباتو همراه باشید…

خشم و عصبانیت

همانطور که اشاره کرده ایم خشم یک نوع حالت احساس و هیجانیست با وجودی که عصبانیت از رفتار و عملکردهای ما ناشی می شود که شامل گفتارمان نیز می شود. انسان ها موجوداتی هستند که سعی می کنند تا جای که ممکن است از رنج ها و ناراحتی ها به دور باشند و البته از مرگ نیز گریزان هستند. پس هر گونه عملی که سبب شود انسان درد و ناراحتی را داشته باشد و سبب به خطر افتادن زندگی اش گردد ، از بین خواهد رفت.

هر وقت اتفاقی رخ بدهد که برخلاف خواسته ها و انتظارات افراد باشد ،فرد به محض اینکه حس کند آن اتفاق منجر به ناراحتی و رنجش می شود یا او را به نابودی می کشاند سریعا خشمگین خواهد شد. همه ی ما ممکن است روزی دچار خشم شویم اما نباید این همگانی بودن خشم را خوب تلقی کنیم چون قطعا احساس بد و ناراحت کننده ی ست و میتواند نشان از یک بیماری باشد.

تنها در صورتی می توانیم بگوییم که خشم خوب است که در طول روز حد و مرز مشخصی داشته باشد و به عنوان یک هشدار برای خطا یا اشتباهی باشد نه اینکه تا کوچک ترین رفتاری برخلاف میل انسان صورت گرفت سریعا خشمگین شویم و به قول معروف از کوره در برویم.

خشم و عصبانیت

راهکارهای مقابله با خشم

از هر چیزی که بگذریم اصلی ترین موضوع روش مقابله با خشم است. آیا می دانید که راهکارهای مبارزه با خشم چیست؟

  1. مراقبت صحبت های منفی مان باشیم
  2. به گذشته و دیروزتان فکر نکنید؛ هر اشتباهی که انجام داده اید دیگر گذشته و نیازی نیست برای آن عصبانی و خشمگین شوید
  3. نفس عمیق را تمرین کنید
  4. تمرکزتان را بر روی زمان حال بگذارید
  5. تمرین شمارش را انجام بدهید. وقتی عصبانی هستید شمارش معکوس کنید تا مانع از اوج گرفتنتان شود
  6. به موسیقی ارامش بخش گوش کنید
  7. ماهیچه های سخت را ارام کنید
  8. خودتان را از منبع عصبانیت دور کنید و تغییر وضعیت بدهید.

شناخت عوامل ایجاد کننده عصبانیت

در بیشتر موارد علل و عواملی که سبب می شود تا فرد خشمگین شود، از کنترل انسان خارج هستند ولی معمولا رفتار عصبانی که ما آن ها را می شناسیم یک رفتار قابل انتخابی و اختیاری می باشد و چیزی به عنوان عصبانیت وجود ندارد که نتوانیم آن را کنترل نماییم. انسان ها موجوداتی هستند که خشمگین میشوند و البته موجودیست که خودش سبب عصبانیت می شود. مثلا در بیش تر موارد انسان میتواند شرایطی را محیا کند که خشم خود به عصبانیت تبدیل نگردد و عصبانی نشود.

اگر برای شما مقدور است چیزهای که سبب عصبانیت می شوند را شناسایی کنید و از آن ها دوری کنید.

واقعیت زندگی را بپذیرید

بسیاری از افراد همیشه می گویند دست خودم نیست که عصبانی شدم اما وقتی یک مامور پلیس حضور دارد آنها خودشان را کنترل می کنند و هیچ رفتار پرخاشگرانه ی از خود نشان نمیدهد در اصل این خشم به علت های مختلفی برای ما به وجود می آید اما عصبانیت یک رفتار آگاهانه است که ما به صورت ارادی از خودمان نشان می دهیم. اینکه چرا عده ی در روز حتی ۵ تا ۶ بار خشمگین می شوند و برخی دیگر می توانند در شرایط بسیاری خشم شان را کنترل کنند به باورها و چارچوب های فکرشان بستگی دارد.

اگر به واقعیت نگاه کنیم قطعا زندگی یک تجربه ی سخت است. نمی توانیم همیشه بگوییم زندگی ساده است و ساده می گذرد و این تصور اشتباه بوده. زندگی برای خود مشکلاتی دارد و سختی های را نیز در آن دیده می شود اما اگر یک نگاه عمیق و واقعی داشته باشیم بخوبی میتوانیم متوجه شویم که یک حقیقت واقعی است. افراد خشمگین کسانی هستند که واقعیت را مسلم نمی دانند و یا نمی توانند آن را درک کنند و آن را بپذیرند.

واقعیت زندگی را بپذیرید

محدودیتها و محرومیت های زندگی را قبول کنیم

گاهی زندگی مان آنقدر توفانی می شود که مجبوریم آن ها را به عنوان یک واقعیت بپذیریم. زندگی هایمان با محدودیت و محرومیت های همراه بوده و برای بدست آوردن یک چیز ، چیز دیگری را از دست می دهیم مثلا اگر به دیدار پدر و مادرمان می رویم نمی توانیم همزمان در مسافرت نیز سپری کنیم. هر کاری در زندگی برای ما محدودیت های را به وجود می آورد و ما همیشه ما هستیم که مشخص می کنیم از چه چیزی های باید محدود بشویم. وقتی بپذیریم که در زندگی محدودیت و محرومیت وجود دارد در زمان وجود محرومیتها کم تر دچار خشم خواهیم شد.

تحمل رنج و درد را تمرین کنیم

زندگی ما همراه با درد و رنج است و در زندگی همه این موارد دیده می شود و رنج به عنوان یک واقعیت است که باید آن را قبول کنیم. افرادی که منکر رنج های زندگی می شوند و با آن ها مخالفند اگر دچار کوچک ترین رنجی شوند سریعا خشمگین می شوند. اگر می خواهید بدنی سالم و قوی داشته باشیم باید یک برنامه ورزشی منظم و متناوب داشته باشیم و بدانیم که این موارد اجتناب ناپذیرند و همه می دانیم که این گونه برنامه ها با رنج همراه هستند.

در بسیاری از موارد درد و رنج ها مشروع شناخته می شوند و برای تکامل انسان ها واجب به شمار می روند. از درد و رنجی باید فرار کرد که پیش فرضها و باورها غلط دهنی را به انسان تحمیل کرده و ما نباید آن ها را بپذیریم. در اکثر موارد مردم دنیا متاسفانه بر اساس رنج ها و دردهای ذهنی و تخیلی، رفتارهای پرخاشگرانه و خشنی را از خود نشان میدهد که می توان با کمی تامل بر روی باورها این رفتارها منفی و بد را برای همیشه کنار گذاشت.

چگونه می توانیم خشم خودمان را کنترل کنیم؟ کاربران عزیز می توانید لینک راهکارهای مفید در مواجه با کودکان بد دهن را نیز مطالعه نمایید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *