یکشنبه، ۲۸ بهمن ۹۷ - ۰۶:۴۳
نحوه ی کاشت اناناس در منزل

نحوه ی کاشت آناناس در منزل : آناناس یکی از میوه های بسیار خوشمزه ی است که بسیاری از ما طعم آن را دوست…

نحوه ی کاشت آناناس در منزل : آناناس یکی از میوه های بسیار خوشمزه ی است که بسیاری از ما طعم آن را دوست داریم. آناناس نوعی میوه به شمار می رود که ریشه آن از جنوب برزیل و پاراگوئه می باشد و خواص متعددی را برای ما به همراه خواهد داشت. این میوه پر از ویتامین های ضروری بدن بوده که شما میتوانید خیلی راحت آن را در خانه تان پرورش بدهید اما باید کمی خوش شانس باشید. شاید برای تان کاشت اناناس جالب باشد ولی این کار شدنی است. روزباتو را همراهی کنید تا با نحوه ی کاشت آناناس در منزل آشنا شوید…

کاشت آناناس

آناناس که به انگلیسی  pineapple گفته می شود در محیط های گرم و مرطوب نسبت به مناطق دیگر بهتر رشد می کند و در ایران جز میوه های گران قیمت به شمار می رود که هر کسی نمی تواند به صورت مداوم آن را خریداری نماید. آناناس دارای دو قسمت به نام تاج و میوه است که برگ های سوزنی شکلی در قسمت تاج آن دیده می شود.

مردم فقط قسمت میوه آناناس را میل می کنند و تاج آن را دور می ریزند. اما اگر کمی عجله نکنید قطعا متوجه خواهید شد که از قسمت تاج می توانید میوه آناناس دیگری را داشته باشید.

وقتی آناناس را خریداری می کنید باید به دقت قسمت تاج را از میوه جدا کنید. برای جدا کردن صحیح لازم است از کسی دیگر بخواهید تا آناناس را برایتان بگیرد تا شما بتوانید تاج را از میوه جدا کنید. یک فرد میوه را با دو دست می گیرد و شما نیز تاج آن را بگیرید حالا کافی است که دستان خودتان را در خلاف یکدیگر بیچانید و تاج آناناس را به صورت کامل جدا کنید. البته می توانید یک چاقوی تیز بردارید و سپس تاج را از میوه جدا کنید که بهترین روش به شمار می رود.

کاشت آناناس

مرحله به مرحله کاشت آناناس در خانه

بعد از اینکه تاج را از میوه جدا کردید باید به اندازه ۴ ردیف از برگ های پایینی را جدا کنید و تاج را درون یک لیوان آب و نور ملایم قرار بدهید که حواستان را جمع کنید باید هر روز آب لیوان را تعویض نمایید.

نیازی نیست که همه ی قسمت تاج درون آب باشد بلکه به اندازه یک تا دو سانتی متر کافی است و فقط قسمتی که برگ ندارد. پس از گذشت چند روز مشاهده می کنید که ریشه های زده است و حالا می توانید تاج را در خاک بکارید.

گلدانی که شما اماده می کنید باید حداقل ارتفاع آن ۲۵ سانتی متر باشد و از خاک مناسب پر شده باشد و تاج را به میزان چهار سانتی متر در داخل خاک بگذارید و بعد آن را آبیاری نمایید.

آناناس شما در محیطی مرطوب و گرم و پر نور باشد و بعد از گذشت سه یا چهار ماه ریشه های آن قوی تر و بزرگتر میشوند. اگر شما همه ی مراحل را به درستی انجام داده باشید و خوش شانس باشید قطعا بعد از دو یا سه سال آناناس شما میوه میدهد و برای شما تبدیل به یک اناناس بی نظیر و خوشمزه خواهد شد.

مرحله به مرحله کاشت آناناس در خانه

نگهداری گلدان آناناس

همانطور که در قسمت فوق ذکر کرده ایم برای اینکه گلدان آناناس شما میوه بدهد باید شرایط مناسبی را برای آن به وجود بیاورید که شامل موارد زیر است:

  1. دمای ایده آل باید ۱۸-۳۰ درجه باشد
  2. خاکی که برای گلدان در نظر گرفته می شود مخلوطی از خاک باغچه ی و کوکوپیت و خاک برگ با زهکشی قوی باشد
  3. در فصل های گرم در هفته یک بار و فصل های سرد هر دو هفته یکبار باید آبیاری شوند
  4. نور باید به میزان کافی باشد و با تابش مستقیم آفتاب و ملایم باشد
  5. گلدان شما باید حداقل ۲۵ سانتی متر ارتفاع داشته باشد و در کف گلدان نیز چندین سوراخ وجود داشته باشد که با پوکه های صنعتی سبکی یا سنگ ریزه پر کنید تا در زمان آبیاری آب اضافه خارج شود.
  6. در صورتی که شما در مناطق خشک و گرم زندگی میکنید هر هفته سه بار برگهای آن را آبپاشی کنید.
  7. در فصل بهار و تابستان هر ماه یک بار به کود نیاز است (البته برخی می گویند که  تغذیه گیاه با کودهای که در بازار وجود دارد در هفته یک بار در بهار و در تابستان زمانی که میوه ها ظاهر شدند انجام شود).

بهتر است که NPK + هیومیک اسید  را ترکیب کرده و بعد به میزان نصف قاشق چای خوری از این ترکیب را در دو یا سه لیتر آب بریزید و بعد از سی دقیقه که کود در ظرف حل گردید به مقدار لازم گیاهتان را آبیاری کنید. آب اضافی که کود دارد را میتوانید برای دیگر مواقع که می خواهید گیاه را آبیاری کنید استفاده کنید.

نگهداری گلدان آناناس 

تعویض گلدان

دو بار لازم است که شما اینکار را انجام بدهید. نخستین بار سه ماه پس از کاشت پاجوش در گلدان است و دومین بار یک سال پس از تعویض اولیه صورت می گیرد. نباید گلدانی که انتخاب می کنید خیلی بزرگ باشد و توجه کنید که خاکی که استفاده می کنید باید کاملا سبک باشد. چون تیغ های کنار برگ ها تیز است حتما زمانی که می خواهید گلدان ها را تعویض کنید باید از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید تا هیچ آسیبی به دستان شما وارد نشود. در هر مرحله صبر و حوصله کنید تا بتوانید با موفقیت کاشت آناناس را به اتمام برسانید.

از وقتی که شما آناناس خودتان را در گلدان می کارید حدود یک ماه تا سه ماه طول می کشد تا گیاه ریشه دهد. برای اینکه مطمئن شوید که آناناس شما مراحل رشد را پشت سر می گذارد میتوانید سر آناناس را به آهستگی تکان بدهید تا ببنید در خاک محکم شده است یا خیر. این کار را اصلا نباید محکم و با شتاب انجام بدهید چون ریشه کنده می شود پس آرام و خیلی با صبر اینکار انجام شود.

نحوه ی کاشت آناناس در منزل : وقتی آناناس ریشه بدهد، از وسط برگ های جدیدی شروع به رشد می کنند که شما در این مرحله لازم است تا آناناس را در گلدان بزرگ تر قرار بدهید. برای گل دادن و تشکیل میوه همانطور که اشاره کرده ایم دو الی چهار سال زمان نیاز است. شما می توانید در این مدت از رشد اناناس خودتان لذت ببرید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *