سه شنبه، ۰۸ اسفند ۹۶ - ۰۹:۳۷
شهر استانبول

جمعیت شهر استانبول : استانبول یکی از بزرگترین شهرهای کشور ترکیه است که گردشگران و توریستان زیادی سالیانه برای بازدید و گردشگری به این…

جمعیت شهر استانبول : استانبول یکی از بزرگترین شهرهای کشور ترکیه است که گردشگران و توریستان زیادی سالیانه برای بازدید و گردشگری به این شهر سفر می کنند. استانبول را می توان مرکز فرهنگی و اقتصادی ترکیه دانست که با نام قسطنطنیه نیز شناخته می شود.

در کنار این شهر دریای مرمر و تنگه بسفر وجود داشته است که به وسیله تنگه بسفر ، ۲ قاره اروپا و آسیا از هم جدا می گردند. این شهر را می توان تنها شهر بزرگی در جهان دانست که بین ۲قاره واقع شده است. در استانبول بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج وجود داشته است.

 استانبول

در سال ۲۰۱۰ ، این شهر بزرگ را به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب کردند همچنین از نظر میزان گردشگران خارجی استانبول به عنون سومین شهر توریستی جهان شناخته شده است.

آب و هوای استانبول در تابستان ها گرم و مرطوب و در زمستانها سرد،بارانی و برفی می باشد. در طول سال به صورت میانگین بارش سالیانه آن حدود ۸۷۰ میلی متر می باشد.

در زمان ۲۵ سال ، جمعیت شهرهای بزرگ بین سالهای ۱۹۸۰ و ۲۰۰۵  از سه برابر بیشتر شده و می توان گفت در شهر استانبول از همه ی آنها ، حدود۳۵ درصد در قسمت های آسیایی و حدود ۶۵ درصد در قسمت های اروپایی زندگی می کنند.

جمعیت شهر استانبول

انگونه که اطلاعات نشان میدهد بین سالهای ۱۹۸۰ و ۱۹۸۵جمعیت استانبول ، دوبرابر شده است.

شهر تاریخی استانبول ، بناهای بسیار قدیمی و دیدنی در خود جای داده است که ساختارها آنها نشانی از معماری و باورهای است که در این شهر در گذشته حکومت می کردند. می توان اینگونه گفت که تقریبا تمامی مسجدهای سلطنتی  که در استانبول ساخته شده اند در حکومت عثمانی و به فرمان سلطان ها بوده است که معماری مشترکی در آنها دیده می شود و دارای حیاط، مناره ، گنبد و محراب هستند.

مسجد سلیمانیه، مسجد آبی و … نمونه ی از این مسجدها هستند.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *