سه شنبه، ۱۵ اسفند ۹۶ - ۰۶:۱۷
درمان ویتیلیگو

درمان ویتیلیگو با لیزر : متاسفانه همیشه اینگونه نیست که بتوان این بیماری را درمان کرد و حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد این بیماران…

درمان ویتیلیگو با لیزر : متاسفانه همیشه اینگونه نیست که بتوان این بیماری را درمان کرد و حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد این بیماران هستند که در برابر درمان های مثل لیزر، نوردرمانی و داروها با نتیجه ی خوبی روبرو می شوند.

بیماری ویتیلیگو (Vitiligo) که با نام پیسی( بَرَص، لک و پیس) نیز شناخته می شود به بیماری گفته می شود که در تولید رنگدانه ها اختلالاتی پدید می آید که در بخش های از پوست ، شبکیه و  غشاهای مخاطی دچار تخریب شده اند. در نهایت مشاهده می کنیم که در بخش های متفاوت بدن ، لکه های سفید پوستی نشان داده می شود. 

اگر موی در این قسمت(بخشی که دچار پیسی است) رشد کند عموما رنگ سفیدی خواهد داشت.

نحوه درمان

تحقیقاتی که در رابطه با درمان این بیماری باشد، هنوز هم به صورت تکمیل شده ای نیست و همانطور که در اشاره کرده ایم بسیاری از موارد ، نمی توان درمان را انجام داد.

یکی از اصلی ترین اهدافی که درمان این بیماری دارد، بهبود شرایط ظاهری بیمار است که البته این درمان به روند زمانی طولانی مدتی نیاز دارد و گاهی بین ۶ تا ۱۸ ماه زمان نیاز است و این میزان به وسعت ضایعه ها و محل آن نیز وابسته است.

استروئید موضعی در برگشت رنگ پوست به لک های پوستی سفید می تواند موثر باشد و مخصوصا اگر درمان زمانی شروع شود که بیماری در مرحله های ابتدایی باشد. باید حدود سه ماه درمان را انجام داد تا بتوان شرایط بهبود پذیری را مشاهده کرد.

گاهی از روش نور درمانی و لیزر برای درمان استفاده می شود که البته ممکن است عوارضی را مخصوصا در قسمت های سالم پوست به همراه داشته باشد. اگر بیماری به صورت گسترده ی باشد دیگر جایی برای درمان نمی ماند و معمولا برای بیمارانی توصیه می شود که حداقل از پوست شان حدود ۵۰ درصد درگیر این بیماری باشد.

درمان ویتیلیگو با لیزر : توجه داشته باشید که گاهی می توان از روش های موقت هم برای این دسته از بیماران استفاده کرد مثل خالکوبی و لوازم آرایشی تا به این طریق همرنگ پوست گردد. این دسته از روش ها برای یک سوم بیماران پاسخ خوبی نخواهد داشت و دیگر راهی بجز سلول درمانی باقی نمی گذارد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *