یکشنبه، ۰۶ اسفند ۹۶ - ۰۶:۱۹
بیماری وسواس

وسواس جز بیماری های است که اگر شخصی به آن مبتلا باشد علاوه بر اینکه خود را آزار میدهند بلکه اطرافیان او نیز…

وسواس جز بیماری های است که اگر شخصی به آن مبتلا باشد علاوه بر اینکه خود را آزار میدهند بلکه اطرافیان او نیز از این بیماری رنج خواهند برد. وقتی نام وسواس را می شنویم بی اختیار به یاد کسی می افتیم که دستان خود را زیاد می شویند.اما در مورد این بیماری باید بدانید که انواع مختلفی دارد و می توان اضطراب را منشاء اصلی آن دانست که حتی مبتلا شدن به وسواس می تواند منجر به کاهش عمر فرد باشد.

وسواس اجباری

وسواس اجباری به نوعی اختلال گفته می شود که فرد به صورت تکراری اقدام به انجام برخی از کارها و افکار می کند که در چنین شرایطی خود می داند که این کارها تکراری هستند اما یک حس درونی اجباری او را وادار می کند که حتما اینکار را انجام بدهد هر چند که برخلاف میل باطنی فرد باشد. در ذهن چنین افرادی ، به صورت مداوم دستوری ارسال می گردد.

اختلال شخصیت وسواسی

این افراد در زندگی روزانه شان ، بسیار ریزبین و سخت گیر هستند و خلاقیت اندکی داشته و نمی خواهند از وضعیتی که در هستند فراتر برود و همیشه سعی می کند در همان وضعیت فعلی بماند و در زندگی شان تحول و شرایط جدیدی را به وجود نیاورند.

این افراد در بسیاری از کارها انعطاف ناپذیر هستند مثل انتقال و جابه جایی مسکن ، تغییرهای موقعیتی ، تغییر شغل و …

دقت داشته باشید تشخیص این دسته از اختلال ها تنها به وسیله پزشک صورت می گیرد چون واقعا تمامی افراد این اختلال شخصیتی را ندارند و ممکن است تنها برخی از علائم این اختلال در آنها وجود داشته باشد.

افرادی که دچار این اختلال هستند از دیدگاه بقیه مردم ، فردی دلنچسب و خشک شناخته می شوند که به سختی می تواند با دیگر افراد رابطه ی داشته باشند و یا حتی برای خودشان دوستی پیدا کنند.

وسواس خود به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود :

  • فکری
  • عملی
  • فکری.عملی
به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *