سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۷ - ۱۱:۵۳
سرترالین

سرترالین عوارض و نحوه مصرف : امروزه داروهای مختلفی تولید می شود که هر کدام از انها می تواند در شرایط خاصی برای بیمار…

سرترالین عوارض و نحوه مصرف : امروزه داروهای مختلفی تولید می شود که هر کدام از انها می تواند در شرایط خاصی برای بیمار تجویز شوند و بیمار از آنها استفاده نماید .

سرترالین از داروهای می باشد که برای افسردگی و اختلال های خلقی تجویز می گردد. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که مصرف هر دارویی اگر از حد خود بگذرد سبب می شود عوارضی را برای مصرف کننده به همراه داشته باشد. این دارو کمک می کند که تعادل روانی فرد حفظ شود چون بر روی سروتونین های سیستم عصبی مرکزی تاثیر گذشته و سبب افزایش آنها می گردد. در ادامه این پست شما می توانید نکات مختلفی را در رابطه با این دارو و عوارض آن بدست بیاورید. با ما همراه شوید…

اشکال دارو : سرترالین می تواند به صورت کپسول یا قرص باشد.

چگونه سرترالین را مصرف نماییم:

عموما نحوه ی مصرف سرترالین به این صورت است که در هنگام صبح یا عصر بوده و در روز یکبار می باشد.

برای اینکه اختلال های پیش از دوره قاعدگی برطرف شود ، این دارو را روزانه یک بار برای تعدادی از روزهای ماه یا در کل ماه تجویز می گردد. شما باید از سرترالین در ساعت های معینی استفاده کنید و اصلا در مصرف آن تغییر ساعت ندهید.

بارها به بیماران تاکید می شود که دارویی را به صورت خودسرانه مصرف نکنید و میزان دوز مصرف آن را زیاد و یا کم نکنید و حتما مطابق دستور پزشک و زیر نظر وی ، اقدام به مصرف چنین داروهای نمایید.

پزشک ممکن است برای شروع دارو را با دوز کم تجویز کند و سپس برای رسیدن به نتیجه مطلوب میزان مصرف آن را افزایش بدهد که این افزایش عموما در هفته ۱بار انجام می گردد.

گاهی برای اینکه به اثرات مطلوب سرترالین برسید ممکن است چندین هفته یا حتی بیشتر زمان نیاز داشته باشد به همین جهت نباید در زمان ابتدایی مصرف انتظار بیش از اندازه از سرترالین را داشته باشید.

حتی پس از مصرف این دارو اگر حس می کنید بیماری شما کاملا خوب شده است نباید به صورت خودسرانه آن را قطع نمایید یا مصرف آن را کم نمایید و حتما در این رابطه باید نظر پزشک را در نظر داشته باشید.

عوارض جانبی سرترالین

مصرف سرترالین چه عوارضی دارد؟

مصرف سرترالین ممکن است برای شما عوارض جانبی را به همراه داشته باشد که می توانیم به مواردی چون سردرد، تهوع ، استفراغ، اسهال ، یبوست، خشکی دهان، نفخ یا گاز روده، کم شدن میزان اشتها ، تغییرات وزن، احساس خواب آلودگی، وجود سرگیجه، احساس خستگی زیاد  و مداوم ، احساس درد یا سوزش در دست ها یا پاها، عصبی شدن و ایجاد حس پرخاشگری ، تکان های کنترل نشده و ناخودآگاه در بخش های متفاوت بدن ،  گلو درد، ایجاد اختلال در کارکرد جنسی یا تمایل جنسی ، تعریق زیاد و … اشاره نماییم. البته اگر این عوارض زیاد و ادامه دار بود حتما باید با پزشک مشورت کنید.

اگر موارد زیر در اثر مصرف سرترالین برای شما به وجود آمد بدون اینکه زمان را از دست بدهید باید با اورژانس تماس بگیرید:

  • تشنج
  • ایجاد حس توهم یا چیزهای که اصلا وجود نداشته اند
  • ایجاد کبودهای غیر عادی یا خون ریزی
  • تب و تعریق ، گیجی
  • ضربان غیر عادی قلب یا سریع و همچنین سفت شدن عضلات بدن

زمانی که در حال مصرف دارو هستید باید به دوز مصرف دقت فراوانی داشته باشید و حتما دوره درمان را به صورت کامل رعایت نمایید. اگر می خواهید اثرهای ضد افسردگی دارو را مشاهده کنید باید تا چهار هفته این دارو را مصرف نمایید و البته باز هم تاکید می نماییم که زیر نظر پزشک اینکار را انجام بدهید ولی برای درمان های دیگر باید این دارو میزان دوره بیشتری مصرف گردد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *