دوشنبه، ۱۰ دی ۹۷ - ۰۷:۰۶
لکنت زبان و درمان آن

لکنت زبان و درمان آن : لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که ممکن است کودکان یا حتی بزرگسالان با آن درگیر باشند. بیشتر…

لکنت زبان و درمان آن : لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که ممکن است کودکان یا حتی بزرگسالان با آن درگیر باشند. بیشتر افرادی که لکنت زبان دارند از اینکه با دیگران حرف بزنند یا در جمعی ظاهر شوند خجالت می کشند و دچار استرس های شدید می شوند. حالا سوال اینجاست که ایا واقعا درمانی برای لکنت زبان وجود دارد؟ با توجه به اینکه دلایل مختلفی برای لکنت زبان وجود دارد باید پیش از هر شروعی برای درمان، علت آن را مورد بررسی قرار بدهیم.

لکنت زبان در کودکان

یکی از مهم ترین و رایج ترین اختلالات تکلمی به لکنت زبان مرتبط می باشد که برای دوران خردسالی و از سن های دو تا چهارسالگی شروع می گردد و بروز آن به دلیل خاصی می باشد. لکنت زبان در میان پسرها از دخترها بیشتر می باشد و بررسی های مختلفی که صورت گرفته است نشان میدهد که لکنت زبان در پسرها ۷۰ درصد و در دخترها ۳۰ درصد می باشد.

کندی زبان در جایی پدید می اید که دستگاه های تکلم انسان به پاره ی از تشنج ها دچار شده باشد؛ از این جهت ناگهان کلمات به مانع برخورد میکند و در میان صحبتها مکثی روی میدهد. در زمان چنین رویدادهای عموما انسان حرفی را که مکث بر روی آن ایجاد شده ،چندین بار تکرار میکنند.

لکنت زبان در کودکان

درمان لکنت زبان برای کودکان

اگر که کودک شما دچار لکنت شده است و به فکر هستید که حتما برای درمان آن روش های مختلفی استفاده کنید میتوانید مراحل زیر را بکار ببرید:

  1. اولین کاری که باید در مورد کودکانی انجام بدهید که لکنت داشته اند برخوردی ارام و عادی می باشد و البته صمیمی بودن را نباید فراموش کنید. اصلا نباید حس دلسوزی را در مقابله با چنین کودکانی انجام بدهید چون اعتماد به نفس کودک را کاهش میدهید و آسیبهای به آن وارد می کنید.
  2. هیچ وقت از چگونگی صحبت با کودک تقلید نکنید. حتی وقتی که میخواهید برای او توضیح بدهید که مشکلش چیست.
  3. تمرین های را در خصوص چگونگی تنفس صحیح با او داشته باشید. هوا از بینی ورود پیدا می کند و خروج از دهان شکل می گیرد.
  4. اموزش های را به کودک خود بدهید که به صورت ارام صحبت کند و شمرده حرف بزند و وضعیت تنفسی خودش را به خوبی حفظ و مراقبت نماید. اینکار را باید با کودکتان تمرین نمایید. برای شروع نیازی نیست از جملات سخت استفاده کنید بلکه جملات ساده و کلمات راحت را میتوان شروع نمود و به تدریج بر میزان دشواری آنها اضافه کرد.
  5. در صورتی که زمان کافی برای تمرین نداشته اید از او بخواهید خودش هر روز مقابل اینه برود و تمرین های را انجام بدهد.
  6. به کودکتان یاد بدهید که در زمان صحبت کردن پیش از هر چیزی جملات را در ذهن مرتب نماید و بعد از اینکه نظم دادن را شروع کرد به آهستگی آن ها را بیان نماید.
  7. هیچ وقت به جای او صحبت نکنید. برای حرف زدن وی را تشویق کنید و مشوق او باشید. از جمع بچه ها یا افراد آشنا شروع نمایید و پس در بیرون از خانه برای او موقعیتهای را محیا نمایید که او صحبت کردن را شروع کند تا ترس او در زمان صحبت کردن کاهش داشته باشد.
  8. تا جایی که میتوانید حس همکاری و مشارکت را در کودک خود تقویت نمایید و او را تشویق کنید تا در کارهای گروهی شرکت کند.
  9. یکی از اصلی ترین و موثرترین عامل های که سبب می شود لکنت زبان تداوم داشته باشد، پایین بودن اعتماد به نفس می باشد. شما باید برای اینکه این مشکل را برطرف نمایید هر مسئولیت یا کاری را که بر عهده کودکتان است به خودش بسپارید و اجازه دهید خودش اینکارها را انجام بدهید.
  10. دقت کنید اگر مشکل کودک شما شدیدتر شده است باید حتما مشورت های لازم را با یک پزشک گفتار درمانی داشته باشید و از او کمک بخواهید تا این مشکل را برای شما رفع نماید.

درمان لکنت زبان در بزرگسالان

برای اینکه لکنت زبان در بزرگسالان درمان شود از روشهای مختلفی استفاده می گردد که برخی از این روشها بر مبنی کنترل و نظارت بر سرعت گفتار می باشد و برخی دیگر به اصلاح گرفتگی زبان مرتبط می باشد.

در روش کنترل سرعت گفتار از جمله های کوتاه استفاده میگردد و شخص تلاش میکند جملات را با سرعت پایینی بیان نماید. هر چقدر که قدرت سرعت بیان پایین تر باشد فرد میتوانند ساده تر و راحت تر کلمات را بیان کند. در چنین روشی حروف صدادار به صورت کشیده بیان میشوند تا فرد بدون بدون هیچ گونه ی وقفه ی حرف بزند. در این روش کنترلی بر روی تنفس فرد نیز شکل می گیرد و شرایط گفتار فرد نیز با تنظیم تنفس بهبود خواهد داشت.

در روش اصلاح گرفتگی زبان، تمامی تلاش بر این است که گفتار و بیان فرد اصلاح گردد و درمان فرد در چهار مرحله زیر با کاهش میزان استرس و اضطراب او به سرانجام خواهد رسید: کشف و شناسایی، از بین بردن حساسیت ، اصلاح و تثبیت.

درمان لکنت زبان در بزرگسالان

مراحل درمان لکنت زبان بزرگسالان در مرکزهای درمانی

زمانی که فرد بزرگسالی به مرکز درمانی مراجعه می کند مراحل برای درمان وی پشت سر گذاشته می شود که شامل ۱)بررسی لکنت زبان و شخصیت و رفتار شخص ۲)واکاوی شکل رویارویی فرد با لکنت زبانش ، محیط پیرامون او ، اعضای خانوادگی و اعضای که به دنبال درمان برای او هستند. ۳)واکاوی امکانات رفت و امدی، تمامی علایق و هدف ها ، چگونگی و منش زندگی و همچنین مقدار جدیت و پیگیری شخص و اعضا اصلی وابسته به او.

مراحلی که ذکر کرده ایم به دنبال کشف ۲ عنصر می باشند: ۱)تجزیه و ارتباط شخص با اعضای هم تیمی خودش برای پشت سر گذاشتن درمان ۲) تصمیم گیری گروهی و تخصصی نسبت به صلاحیت شخص برای درمان .

لکنت زبان و درمان آن : اگر از افرادی می باشید که دچار لکنت زبان شده اید نیازی نیست هیچ گونه استرس یا نگرانی در این خصوص داشته باشید و باید بدانید که قطعا برای درمان شما یک متخصص گفتار درمانی می تواند از روش های استفاده کند که در زمان مشخص شده ای شما بدون هیچ گونه لکنتی به صحبت کردن بپردازید و یا حتی در جمعی بدون استرس ظاهر شوید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *