یکشنبه، ۰۵ اسفند ۹۷ - ۰۱:۳۴
بهترین زمان برای کاشت سبزه عید

بهترین زمان برای کاشت سبزه عید : با نزدیک شدن به عید نوروز کم کم باید خودمان را برای سال جدید آماده کنیم و…

بهترین زمان برای کاشت سبزه عید : با نزدیک شدن به عید نوروز کم کم باید خودمان را برای سال جدید آماده کنیم و سفره عید را بچینیم. همه ی ما دوست داریم بر سر سفره هایمان سبزه های زیبایی را قرار بدهیم و البته بسیاری خود دست به کار می شوند و در روزهای اخر اسفند ماه سبزه شان را می کارند اما اینکه چه زمانی بهترین وقت برای کاشت سبزه است شاید برای بسیاری از ما سوال باشد؟ روزباتو را همراهی کنید.

زمان کاشت سبزه عید نوروز

اگر شما خودتان می خواهید سبزه عید را بکارید و دست بکار شده اید باید به دانه تان توجه کنید. دانه های مختلفی مثل عدس، ماش ،گندم و… وجود دارد که با توجه به سلیقه تان می توانید انتخاب کنید. هر کدام از این دانه ،شکل خاصی از سبزه را به شما میدهند و البته زمان کاشت آن ها نیز متفاوت است. پس باید دانه تان را با توجه به زمانی که در اختیار دارید و شکلی که دوست دارید سبزه تان داشته باشد انتخاب نمایید.

زمان کاشت سبزه عید نوروز

زمانی که تصمیم گرفتید چه دانه ی را بکارید و آن را انتخاب کردید یک ظرف برمیدارید و دانه ها را درون آن میریزید و سپس بر روی آن آب می ریزیم. این آب باید به صورتی باشد که تمام دانه ها را بپوشاند و اجازه دهید برای یک روز (۲۴ساعت) در همین وضعیت باقی بماند. البته اگر دانه شما گندم است به مدت زمان زیادتری نیاز دارید و باید صبر کنید تا بیشتر در آب بماند و در نهایت زمانی که دانه ها جوانه زدند میتوانید از آب خارج کنید.

حتما بخوانیدچگونه سبزه عید آماده کنیم؟

زمان لازم برای تهیه جوانه ها

دانه های زیر برای اینکه جوانه بزنند نیاز دارند ۶ الی ۸ ساعت خیس شوند (مدت زمان جوانه زدن دانه ها را در ادامه مشاهده می کنید):

 • یونجه (  ۶-۵ روز )
 • شنبلیله ( ۴-۳ روز )
 • تربچه (۵-۴ روز )
 • کنجد (  ۲-۱ روز )

دانه های را که در ادامه ذکر شده است برای اینکه جوانه بزنند تا حدودا ۸ الی ۱۸ ساعت خیس شوند:

 • نخود ( ۴-۳ روز )
 • عدس (  ۵-۳ روز )
 • ماش ( ۵-۳ روز )
 • سویا (  ۵-۳ روز )
 • آفتاب گردان (  ۲-۱ روز )
 • گندم ( ۳-۲ روز )
 • چاودار (۳-۲ روز )
 • ارزن (۴-۳ روز )

زمان لازم برای تهیه جوانه ها 

نحوه ی کاشت سبزه عید

پس از اینکه مرحله فوق به پایان رسید باید ظرفی را انتخاب کنید که قرار است سبزه در آن سبز شود. دانه هایتان را در ظرف بریزید و البته حواستان باشد که دانه ها نه خیلی زیاد باشند نه خیلی کم.

اگر تعداد دانه های که شما در نظر دارید بسیار کم باشد سبزه تان کم پشت می شود و اگر هم خیلی زیاد باشد ممکن است سبزه تان کمی بی نظم جلوه بدهد.

در گام بعدی زمانی که دانه ها را در ظرف ریختید با دست آن ها را صاف کنید و مقدار کمی روی آن آب بپاشید به حدی که کف ظرف خیس و مرطوب باشد.

به یک پارچه تمیز نیاز دارید که آن مرطوب کرده و روی دانه ها بگذارید. اگر می خواهید سبزه شما سرحال باشد باید هر روز آن را کنترل کنید که دستمال خشک نگردد و همیشه کف ظرف مرطوب باشد (به این شکل بهترین شرایط رشد دانه را محیا کرده اید).

حالا سبزه را در جای قرار بدهید که نور کافی وجود داشته باشد و اگر نور نیز کافی نیست زیر چراغ آن را قرار بدهید.

زمان مناسب برای کاشت سبزه

سبزه ارزن: یکی از سبزه های است که افراد زیادی به کاشت آن علاقه دارند و ۴ روز نیاز دارد تا جوانه بزند و ۱۳ یا ۱۴ روز قبل از عید می توانید آن را بکارید که بهترین زمان برای رشد ارزن است.

سبزه شنبلیله: این گیاه برای اینکه جوانه بزند نیازی به زمان طولانی ندارد و تنها ۲ یا ۳ روز زمان است تا جوانه های آن را مشاهده کنید. برای رشد مناسب به ۱۳ الی ۱۴ روز نیاز داشته است.

شاهی و خرفه: این گیاه از همه ی گیاهان دیگر زودتر سبز می شود و شما فقط ۱۰ روز برای کاشت و سبز شدن آن زمان نیاز دارید.

سبزه یونجه: یکی دیگر از سبزه های بسیار زیبا که شما می توانید بر روی سفره های آن را داشته باشید سبزه یونجه است. تنها برای رشد یونجه شما ۱۰ روز زمان میخواهید یعنی ۲۴ اسفند اگر یونجه را بکارید برای روز عید اماده است.

سبزه یونجه

مدت زمان مناسب برای کاشتن سبزه عید

سبزه گندم: ۱۰ روز قبل از عید نوروز می توانید سبزه گندم را بکارید تا روز عید نوروز اماده شود.

سبزه ماش: ماش نسبت به گندم زمان بیش تری را نیاز دارد تا رشد کند حداقل برای رشد ۱۲ روز زمان لازم است. یعنی روز ۱۸ اسفند میتوانید سبزه ماش را بکارید.

عید عدس: برای سبز شدن عدس به ۱۵ روز وقت نیاز دارید پس بهتر است ۱۴ یا ۱۵ اسفند دست به کار شوید و دانه عدس تان را بکارید.

حتما بخوانید: مدلهای جدید سفره هفت سین نوروز ۹۷

آسان ترین دانه ها برای جوانه زدن

اگر به دنبال این هستید که آسان ترین دانه ها را داشته باشید تا جوانه بزنند به سراغ ماش، عدس، یونجه، تربچه، شنبلیله، گندم و نخود بروید و پس از آن ها کنجد،کدو، تخمه آفتابگردان، نعنا و سپس ذرت، ارزن، سویا و جو قرار داشته است.

از میان دانه های که نام آن ها را ذکر کرده ایم سویا بسیار مغذی می باشد و باید توجه کنید که دانه سویا باید تازه باشد و دانه نصف نباشد و پوست آن نیز شکسته نباشد.

آسان ترین دانه ها برای جوانه زدن

سبزهای عروسکی و کوزه

اگر قرار است بر روی سطح شیب داری سبزه ها را بکارید باید از بذرهای لعاب دار استفاده نمایید مثلا بذرهای همچون خرفه، خاکشیر، شاهی و…

این بذرها پس از اینکه خیس می شوند به خودشان حالت ژله ی می گیرند و به همین جهت می توانند بر روی سطوح شیب دار بچسبند. چنین بذرهای بر روی ماکتهای مختلف میتوانند بچسبند.

برای خیساندن بذرها میزان مناسب بذر را بعد از اینکار شسته اید برای چهار ساعت در آب کافی و لازم بخیسانید. اگر بذر شما شاهی است میزان آب لازم ۵ برابر است و برای بذر منداب ۵/۲ برابر مقدار بذر میباشد.

بهترین زمان برای کاشت سبزه عید : برای تکمیل اطلاعات خود حتما لینک های دیگر را در روزباتو مطالعه کنید.

 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *