پنج شنبه، ۲۴ آبان ۹۷ - ۰۴:۵۷
علت گرفتگی عضلات در خواب

علت گرفتگی عضلات در خواب : همیشه نمی توان به صورت دقیقی گفت که علت گرفتگی عضلات پا در خواب چیست و گاهی کاملا…

علت گرفتگی عضلات در خواب : همیشه نمی توان به صورت دقیقی گفت که علت گرفتگی عضلات پا در خواب چیست و گاهی کاملا بی ضرر است و بدون هیچ دلیلی می باشد. اما در اکثر مواقع این مورد به خستگی های عضلانی و مشکلات عصبی مرتبط می باشد. وقتی سن بالاتر رود، خطر گرفتگی عضلات در خواب نیز زیادتر می شود. خانم های باردار معمولا در دوران حساس بارداری این گرفتگی را در خواب تجربه می کنند.

گرفتگی عضله چیست؟

بهتر است بدانید که در مواقع نادر گرفتگی عضلات در خواب میتواند با اختلال مثل دیابت یا تنگی نخاعی یا بیماری عروق محیطی همراه باشد. زمانی که گرفتگی عضلات رخ میدهد در واقع یک انقباض قوی است که با درد نیز همراه بوده و این محکم شدن عضلات میتواند از چند ثانیه یا چند دقیقه صورت بگیرد و بیش تر در پاها رخ میدهد. گرفتگی دردناک ماهیچه ها را معمولا با اسب چارلی نیز می شناسند. گاهی گرفتگی عضلانی میتواند در پا یا ران اتفاق بیوفتد.

گرفتگی عضلات پا در خواب میتواند دردناک نیز باشد و دلایلی مثل صدمه های عصبی از جمله آسیبهای عضلانی، کوفتگی عصب، قطع موقتی جریان خون به پاها و… برای آن وجود داشته است که حتما در صورت وجود چنین مشکلاتی باید با پزشک مشورت نمایید. اما اگر دارای مشکل جدی نمی باشید میتوانید پیش از خواب با انجام حرکتهای که سبب کاهش رفلکس کششی میگردند از گرفتگی عضلات پا در خواب جلوگیری نمایید.

گرفتگی عضله چیست؟

بیشترین میزان گرفتگی عضلات در خواب به پاها مرتبط می شود و اغلب به علت عکس العمل زیاد از حد عضلات می باشد. هنگامی که شما در خواب جا به جا شدید یا تکان های میخورید، ماهیچه های ساق پاهایتان جمع می شود و تاندون ها کشیده می گردند. این امر سبب می شود تا گیرنده های عصبی که در تاندون ها وجود دارند ،تحریک گردند و با پیامهای عصبی که برای نخاع می فرستند، منقبض شدن عضلات را اعلام مینمایند. گاهی عضلات در همان وضعیت انقباض باقی میماند و صدمه به آن ها وارد می شود.

شرایطی که ممکن است با گرفتگی عضلات همراه باشد:

 1. سندرم پای بی قرار : گاهی این مورد با گرفتگی عضلات پا در خواب اشتباه گرفته می شود ولی یک بیماری کاملا جدا است. به صورت کلی درد از ویژگی های سندرم پای بی قرار نیست ولی rls میتواند علت گرفتگی عضلات پا در شب باشد.
 2. استفاده از برخی داروها مخصوصا آهن وریدی یا ناپروکسن و استروژن می توانند به گرفتگی عضلات مرتبط می باشد.
 3. ورزش یا آسیب رساندن به عضلات و استفاده زیاد از حد آن ها می تواند منجر به گرفتگی عضلات شود.
 4. گاهی ممکن است به دلیل کاهش میزان مواد معدنی بدن و کلسیم در دوران بارداری، گرفتگی عضلات رخ بدهد.
 5. بیماری کلیه، وجود مشکلات مرتبط با جریان خون، اسکلروز متعدد، بیماری تیروئید
 6. کم شدن میزان آب بدن یا خشکی بدن
 7. آرتروز – آسیب عصب – اسهال – خستگی عضلانی
 8. مصرف برخی از داروهای فشارخون، قرص های ضد بارداری ،سایمتیدین و….

روش های مقابله با گرفتگی عضلات

اگر شما هم از افرادی باشید که با مشکل گرفتگی عضلات در خواب روبرو باشید قطعا می خواهید بدانید که چگونه میتوانید با این مشکل مقابله کنید که چندین راهکار برای آن در ادامه مطرح شده است:

 • می توانید از آب گرم یا حمام گرم استفاده کنید که کمک زیادی به شل کردن عضلات می کند یا قرار دادن صفحه گرم برروی عضلات نیز میتواند موثر باشد.
 • از کشش یا ماساژ عضلات استفاده نمایید
 • از بسته سرد یا یخ استفاده نمایید . همواره یک پارچه بین پوست و بسته یخ نگه دارید.
 • داروهای مثل ناپروکسن یا ایبوپروفن یا استامینوفن نیز میتواند موثر باشند.
 • استفاده از نوشیدنی های ورزشی یا مصرف مایعات زیاد می تواند به گرفتگی عضلات پا کمک کند.
 • در صورتی که دکتر برای برطرف کردن گرفتگی عضلات برای شما داروی را تجویز کرد دقیقا آن را طبق دستور مصرف کرده و اگر هر مشکلی در خصوص دارو دارید با پزشک خود مشورت نمایید.

روش های مقابله با گرفتگی عضلات 

چه زمانی به پزشک مراجعه نماییم؟

گرفتگی عضلات پا معمولا در بیشتر موارد برای ما آزار دهنده است و قطعا چیزی که شما را از خواب بیدار کند سبب ناراحتی شما می شود. اما گاهی واقعا نیاز است که شما به دکتر مراجعه نمایید.

 • دل پیچه های زیاد و پی در پی
 • گرفتگی عضلات پا در شب بعد از اینکه در برابر سمی مثل سرب قرار گرفته باشید
 • نقش تغذیه در ایجاد گرفتگی عضلات
 • آیا عملکرد روزانه شما به علت گرفتگی عضلات پا در خواب دچار مشکل شده است.
 • ضعف عضلانی و آتروفی که با گرفتگی عضلات پا گسترده تر می شود.

از چه غذاهای استفاده کنیم؟

بهتر است بدانید که مصرف برخی از غذاها و میوه ها می تواند سبب شود که گرفتگی عضلات در خواب بهبود داشته باشد و کم تر چنین مشکلی برای شما رخ بدهد.

 • استفاده از غذاهایی که حاوی پتاسیم هستند
 • یک لیوان آب گوجه فرنگی
 • آب مرکبات یا شیر
 • یک تکه از خربزه
 • پرتقال
 • موز

سعی کنید از مصرف مواردی چون چایی،نوشابه، کافئین دارها، قهوه دوری کنید چون میتواند به گرفتگی عضلات پا آسیب های را وارد نمایند. مصرف چنین نوشیدنی های منجر به کاهش میزان آب بدن شده و برای شما ضرر خواهند داشت. همزمان از مصرف مواد غذایی که کلسیم دارند یا مواردی چون نوشابه سیاه یا قهوه خودداری نمایید چون دریافت کافئین سبب خروج کلسیم می گردد. به صورت کلی مصرف یک لیوان قهوه منجر به از دست دادن کلسیم به واسه ادرار به مقدار پنج میلی گرم خواهد شد. نیم ساعت پس از اینکه کلسیم مصرف نمودید میتوانید  موادی که کافئین دارند را مصرف نمایید.

خانم های یائسه یا خانمهای باردار که در برنامه غذایی شان به میزان کافی کلسیم وجود ندارد و کلسیم لازم را مصرف نمی کنند، این امکان برایشان وجود دارد که بیش تر از افراد عادی در خواب با گرفتگی عضلات روبرو شوند.

البته مصرف برخی از داروها نیز می تواند به گرفتگی عضلات در خواب منجر شود.اما اگر برای یک محدوده ی زمانی بیش از حد طبیعی با گرفتگی عضلات روبرو شدید و همزمان داروهای را مصرف می نمایید حتما باید با پزشک مشورت های لازم را داشته باشید.

با روزباتو همراه شوید…

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *