دوشنبه، ۰۶ اسفند ۹۷ - ۰۱:۴۹
روش کاشت سبزه هسته خرما

روش کاشت سبزه هسته خرما : یکی از ایده های جذاب و جالب که شما می توانید از آن برای عید نوروز استفاده کنید،…

روش کاشت سبزه هسته خرما : یکی از ایده های جذاب و جالب که شما می توانید از آن برای عید نوروز استفاده کنید، کاشت سبزه هسته خرما می باشد. شاید این ایده را کمتر کسی برای عیدنوروز استفاده کند پس شما میتوانید برای عیدنوروز کاملا متفاوت عمل کنید. معمولا خانم ها به سراغ روش های ساده مثل کاشت عدس و گندم می روند اما کاشت هسته خرما نیز بسیار ساده و راحت است. روزباتو را در ادامه این پست همراهی کنید…

چگونگی کاشت هسته خرما (روش اول)

این روش علاوه بر اینکه زیبایی خاصی را داشته است بلکه به شما کمک می کند تا یک سبزه ماندگار داشته باشید. معمولا سبزهای که کاشته می شود دوام زیادی ندارند و خانواده ها در روز سیزده به در آن ها را در آب های جاری می اندازند یا در طبیعت رها میکنند اما اگر شما کاشت هسته خرما را برای سبزه عیدتان در نظر بگیرید هم به طبیعت کمک کرده اید و هم غلاتی را که می توانند منبع تغذیه انسان ها باشند را هدر نداده اید.

حالا این سوال به وجود می آید که ما چگونه می توانیم هسته خرما را بکاریم؟ کافی است مراحل زیر را به دقت بخوانید و از این روش استفاده کنید.

 1. برای شروع باید یک دستمال نم دار داشته باشید
 2. هسته های خرما را درون دستمال نم دار بریزید و سپس درون پلاستیک زیپلاک بگذارید تا ریشه دار شوند
 3. حداقل شما به زمان ۲ تا ۳ هفته نیاز دارید تا این دانه ها ریشه بزنند
 4. پس از اینکه این هسته ها ریشه دار شدند سپس یک گلدان را با خاک باغچه پر کنید و بعد این هسته ها را درون آن گلدان بکارید
 5. بهترین کار این است که شما از خاک سبک استفاده کنید
 6. بعد روی هسته ها یک لایه خاک بریزید و باید در طول مدتی که بذرها سبز می شوند همیشه مرطوب باشند و آب را به کمک آب پاش بر روی آنها اسپری نمایید
 7. در این قسمت مشاهده خواهید کرد که بذرها سبز شده اند و دیگر از مرحله اسپری کردن آب رد می شویم و آبیاری را کم کم زیادتر می کنید تا خاک آن خشک نگردد پس شما به آب نیاز دارید
 8. حالا گیاه خودتان را در یک محلی قرار بدهید که نور ملایمی داشته باشد. یک روش خوب دیگر این است که می توانید آن را پشت پرده ی توری بگذارید یا گیاه را در محیطی قرار بدهید که نور غیر مستقیم داشته است. به سادگی از کنار این موضوع رد نشوید چون بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

چگونگی کاشت هسته خرما

سبزه عید با هسته خرما

روش کاشت سبزه هسته خرما : همانطور که در پاراگراف های فوق برای شما ذکر کرده ایم میتوانید برای کاشت سبزه از هسته خرما استفاده کنید البته برای اینکه بهترین نتیجه را دریافت نمایید شما باید نکاتی را مد نظر بگیرید که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

 • این روش کاشت یکی از بهترین گزینه ها برای خانواده های است که در منازل آپارتمانی زندگی می کنند و میتوانند برای ایجاد سرسبزی خانه یشان از کاشت هسته خرما استفاده نمایند و همچنین کاهش آلاینده های هوا را به دنبال داشته باشند.
 • زیبایی های زیادی این نوع کاشت دارد و قطعا یکی از بهترین انتخاب ها برای شما به شمار می آید تنها کافی است برای یک بار این روش را بکار ببرید.
 • اگر بخواهید بدون هیچ مقدمه ی هسته ی خرما را در خاک فرو کنید و منتظر ریشه دار شدن آن بمانید قطعا احتمال اینکه سبز شود برای شما کاهش خواهد داشت پس بهترین کار اماده سازی دانه خرما می باشد.
 • در صورت عدم اماده سازی دانه خرما شما به زمان زیادی نیاز دارید تا دانه ها سبز شوند.

آموزش سبزه عید با کمک هسته خرما ( روش دوم)

 • شما باید به کمک یک لوله خودکار یا نی هسته های خرما را از خرما بیرون بیاورید.
 • این روش نیز شباهت های به روش اول نیز دارد و شما می توانید هر کدام را که تمایل دارید استفاده کنید. دانه ها را در آب سرد قرار بدهید. این دانه ها را برای یک هفته تا ده روز در آب سرد بگذارید و هر روز آب آنها را تعویض کرده و آب سرد دیگری را جایگزین نمایید.
 • با احتیاط دانه ها را بردارید و آن ها را درون یک پارچه نم دار یا حوله بگذارید.
 • در این مرحله باید این پارچه را درون یک پلاستیک زیپ دار بگذارید و زیپ آن را ببندید. مرطوب بودن یکی از نکات مهمی است که اصلا نباید از آن غاغل شوید اگر قرار است شما سبزه ی داشته باشید که زیبا باشد و همه از دیدن آن لذت ببرند باید کاملا مراقبت های لازم را انجام بدهید. هر روز چک کنید که پارچه ی درون نایلون مرطوب است. اگر از دستمال کاغذی استفاده کنید که به دلیل مرطوب بودن حالت خودش را از دست داده است باید آن را تعویض کنید. البته پیشنهاد ما این است که از پارچه استفاده کنید.
 • این نکته را به خاطر بسپارید که بهتر است نایلون را در محل گرمی قرار بدهید.
 • کم کم متوجه می شوید که از ته دانه های خرما ریشه ها بیرون زده می شوند . البته به مدت زمان تقریبا زیادی نیاز دارد پس نیازی نیست هیچ کار عجله ی انجام بدهید و صبوری به خرج بدهید تا بهترین نتیجه را بدست بیاورید.
 • حدودا دو هفته و نیم شما زمان نیاز دارید که این دانه ها ریشه بدهند پس درون گلدان آن را قرار بدهید. بهترین کار این است که خاک گلدان سبک باشد. خاک باید مناسب و کود باشد تا سبزهای زیبا داشته باشید.

آموزش سبزه عید با کمک هسته خرما ( روش دوم)

سبزه عید

روش کاشت سبزه هسته خرما : از زمان های گذشته تاکنون به این صورت بوده است بیشتر خانم ها با نزدیک شدن به لحظه ی تحویل سال اماده کاشتن سبزه های عید می شدند و برای سبزه عید از دانه های چون عدس، گندم ،ماش و… استفاده میکرده اند اما برای اینکه شما با دیگران متفاوت باشید میتوانید هسته خرما بکارید و به روش های مختلفی گلدان هایتان را تزیئن نمایید.

فراموش نکنید کاشت سبزه عید با هسته خرما کار ساده و راحتی است تما نیاز به زمان و صبر و حوصله داشته است.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *