دوشنبه، ۲۹ بهمن ۹۷ - ۰۶:۴۵
عذاب وجدان و راهکارهای رهایی از آن

عذاب وجدان و راهکارهای رهایی از آن : هر کسی ممکن است در زندگی کاری را انجام بدهد و بعد دچار عذاب وجدان شود….

عذاب وجدان و راهکارهای رهایی از آن : هر کسی ممکن است در زندگی کاری را انجام بدهد و بعد دچار عذاب وجدان شود. عذاب وجدان را می توان نوعی حالت تعریف کرد که با نگرانی و سردرگمی پدید می آید و فرد در این وضعیت نمی داند چه کاری درست است که آن را انجام بدهد. عذاب وجدان از کوتاهی کردن ما در برابر کاری و انجام ندادن آن کار و حس مسئولیت پذیری یک فرد منشاء می گیرد و ممکن است برای هر کسی این حس به وجود بیاید. اما سوال اینجاست اگر ما دچار عذاب وجدان شدیم می توانیم با بکارگیری راهکارهای از آن خلاص شویم یا خیر؟

احساس گناه یا عذاب وجدان

در صورتی که حالت عذاب وجدان شما تداوم پیدا کند به حالت افسردگی می تواند ختم شود. بهترین توصیه این است که شما بدانید گذشته دیگر گذشته است و نمیتوان به زمان های قبل برگردیم و دوباره کاری را انجام بدهیم تنها روش این است شما به فکر انجام کاری باشد که میتوانید جبران گذشته کنید.

وجدان در یک تعریف ساده قضاوت و بینشی است که کمک می کند تا نادرست از درست تشخیص داده شود. در واقع نیروی درونی هر فردی که به او کمک می کند که خوب و بد یک کردار را درک کند وجدان گفته می شود. انسان ها وقتی مرتکب یک کار اشتباه یا اخلاقیات نادرست می شوند در آنها از لحاظ روانی حسی پدید می آید که از کار کردشان پشیمان می شوند.

عذاب وجدان معمولا زمانی برای افراد پدید می آید که کاری را بر خلاف عقاید خودشان انجام داده باشند یا کاری که مخالف قوانین جامعه یا از سمت افرادی تعیین شده باشد. همانطور که اشاره کرده ایم این حس با خود نگرانی و اضطراب را به دنبال خواهد آورد و در نهایت در صورتی که مداوم باشد میتواند منجر به افسردگی شود.

احساس گناه یا عذاب وجدان

عوارض عذاب وجدان

عذاب وجدان قطعا برای هر فردی عوارضی را پدید می آورد که نباید از آن ها غافل شد مثلا می تواند آسیب های را از نظر فیزیکی و روانی در انسان به وجود بیاورد یا تنش های را در شخص پدید بیاورد.

ولی همیشه نمی توان گفت که عذاب وجدان فقط تاثیر منفی بر شخص دارد و حتی در شرایطی ممکن است منجر به تغییر رفتارهای نامناسب و تقویت حس همدردی گردد که بسیار خوشایند است.

به صورت خلاصه بسیاری از انسان وقتی در انجام یک کار کوتاهی میکنند و یا کاری را آنطور که میخواهند انجام نمیدهند دچار عذاب وجدان می شوند.در چنین حالتی حس خودخوری یا نارضایتی همه ی وجود یک فرد را میگیرد. افرادی که حس مسئولیت بیشتری داشته باشند بیش تر از دیگران دچار عذاب وجدان میگردند.

چه زمانی نباید احساس عذاب وجدان کنیم؟

۱) در زمان نه گفتن ۲) وقتی با خودمان خلوت می کنیم ۳)صداقت به خرج دادن ۴)سوال کردن از دیگران ۵)تعیین حد و حدود در رابطه ۶)در نقش خود ظاهر شدن ۷)خداحافظی از شبکه اجتماعی ۸)خوردن غذاهای لذیذ

چه زمانی نباید احساس عذاب وجدان کنیم؟

چرا عذاب وجدان می گیریم؟

عذاب وجدان به دلایل مختلفی برای هر فرد به وجود می آید ولی شکل گیری حس عذاب وجدان را می توانیم به دو عامل نسبت بدهیم: دوران کودکی و افسردگی.

بسیاری از ما شاید در دوران کودکیمان با جملاتی نظیر مقصر تو بودی که فلان اتفاق افتاد و… روبرو شده اید. ولی روند زندگی ما در بزرگسالی همان افکار ذهنی ما و عادتهای ما است که از سن ۲ تا ۵ سالگی شکل گرفته است. درمان های روانکاوی به شما کمک می کند تا ریشه افکار را شناسایی کنیم و حل نماییم.

افسردگی نیز دلیل دیگری از عذاب وجدان است. عذاب وجدان یک درد گزنده روانی ست که با خودش سرزنش به همراه می آورد. در برخی از افراد گناه حس بی ارزشی را پدید می آورد. در ذهن فردی که افسردگی دارد خطاهای شناختی از خودش، دنیا و آینده به وجود می آید.

راهکارهای ساده برای رهایی از عذاب وجدان

  1. به جای اینکه بخواهید خودتان را مداوم آزار بدهید بهتر است همین حالا دست بکار شوید و خودتان را اماده کنید و کارتان را اصلاح نمایید
  2. از عذر خواهی می توانید استفاده نمایید. اگر فکر می کنید یک عذرخواهی ساده موجب می شود تا عذاب وجدان شما کم شود بهترین کار است که عذر خواهی نمایید.
  3. درد دل کردن به شما کمک زیادی میکند. یک دوست مطمئن انتخاب نمایید تا با او صحبت کنید و درد دل نمایید و همچنین مشاوره روانشناس نیز در این مورد بسیار تاثیر گذار می باشد. افکار منفی تان را با صحبت کردن از خودتان دور نمایید.
  4. وقتی در حال درددل کردن هستید باید انصاف را در نظر بگیرید و مواظب حرف هایتان باشید که مبدا حرفی بزنید تا عذاب وجدان شما چندین برابر شود. مسافرت کردن نیز به شما کمک میکنید اگر شرایط این را دارید که با دوست یا خانواده تان به مسافرت بروید دریغ نکنید و چمدان خود را ببندید و سفر کنید.
  5. مثبت فکر کنید.به آنچه داشته اید افتخار کنید و بیش تر به آن ها توجه داشته باشید. همیشه لازم نیست خطاها و نداشته هایتان را ببینید. از اینکه اشتباهات خود را بگویید اصلا نترسید.
  6. چیزی که خودتان دوست دارید را بخرید و آن را به دیگران هدیه بدهید. زمانی که چیزی برای شما با ارزش است و آن را به کسی ببخشید حس بهتر و ارامشی به دست خواهید آورد. نذر کردن از سال های بسیار دور وجود دارد و حس امیدی را در زندگی برای هر فردی به وجود خواهد آورد.

حتما بخوانید: درمان سریع افسردگی

راهکارهای ساده برای رهایی از عذاب وجدان

چه کنیم تا از عذاب وجدان خلاص شویم؟

  • شجاعت داشته باشید و اگر می توانید در مقابل دیگران به اشتباهی که دارید اعتراف کنید.
  • این جمله قطعا برای شما بسیار آشناست که پیشگیری از درمان بهتر است. همیشه اگر قبل از اینکه حرفی بزنید در مورد آن فکر کنید و حرفهایتان را بسنجید خیلی وقت ها از احساس گناه های بعدی تان رها خواهید شد.
  • یکی از بزرگترین نعمت های که خداوند به انسان ها داده است و باید هر روز بابت آن شکر گذار باشیم نعمت فراموشی است که به شما بسیار کمک میکند. شما دیر یا زود می توانید اتفاق های را که افتاده فراموش کنید.

واقعیت را بپذیرید که همه ی ما اشتباهاتی را داریم و می توانیم از اشتباهاتی که کردیم جبران کنیم و از ان تجربه کسب کنیم.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *