سه شنبه، ۰۷ آذر ۹۶ - ۱۲:۴۷
ترایپوفوبیا

ترایپوفوبیا : ترایپوفوبیا یکی از وضعیت های عجیب و غریب بالینی است و به گونه ی است که فرد با دیدن یک سوراخ هراسان…

ترایپوفوبیا : ترایپوفوبیا یکی از وضعیت های عجیب و غریب بالینی است و به گونه ی است که فرد با دیدن یک سوراخ هراسان می شود.کلمه ترایپفوبیا از ترکیب کلمه ی یونانی ترایپو و فوبیا تشکیل شده است که تراپیو یعنی سوراخ کردن و فوبیا معنی ترس شدید می دهد.

افرادی که دچار این وضعیت هستند با دیدن هر شئ که سوراخ داشته باشد یا شکلات های که تو خالی هستند ، حفره های صابون دچار حمله های عصبی و عرق زیاد و تپش قلب یا میگرن می شوند. مطالعات اینگونه نشان میدهد که این هراس بودن و ترس داشتن ممکن است به دلیل شبیه بودن این سوراخ ها با حیوان های سمی به انسان منتقل گردد. جف کول یکی از روان شناسان دانشگاه اسکس انگلستان است که خود از این وضعیت رنج می برد.

به تصویر زیر دقت کنید اگر شما پس از مشاهده ی این تصویر پوستتان دچار خارش می شود یا موهایتان درد می گیرد و یا به بدنتان حالتی مور مور دست می دهد باید به یک روان پزشک مراجعه نمایید زیرا ممکن است از افرادی باشید که از ترایپوفوبیا رنج می برند.

ترایپوفوبیا

افرادی که دچار ترایپوفوبیا  هستند می گویند وقتی یک سوراخ می بینند دچار اضطراب می شوند و یا بی خوابی می گیرند و تهوع به آنها دست میدهد و یا بدنشان دچار خارش می شود.

ترایپوفوبیا به صورت رسمی به عنوان یک فوبیا شناخته نشده ولی هم اکنون افراد زیادی هستند که به این بیماری مبتلا می باشند و سبب ایجاد اختلال در زندگی افراد شده است و می توان اینگونه گفت که فوبیا ترس قرار گیری در یک موقعیت است و برخلاف ترس معمولی است که زودگذر می باشد و در زمان خطر اتفاق می افتد.

بسیاری از افراد حتی تاکنون اسمی از ترایپوفوبیا  را نشندیده اند و حتی نمی دانند که چیست ولی برخی از روان شناسان نیز می گوید که این بیماری ساختگی می باشد و زمانی که فرد به تصویری نگاه می کند یا مطلبی در این باره می خواند ناخودگاه این ترس در ذهن او ایجاد می شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *