شنبه، ۰۵ آبان ۹۷ - ۰۱:۳۶
راهکارهای مفید در مواجه با کودکان بد دهن

راهکارهای مفید در مواجه با کودکان بد دهن  : متاسفانه بسیاری از والدین اینگونه تصور می کنند که تنها راه برخورد با کودکان بد…

راهکارهای مفید در مواجه با کودکان بد دهن  : متاسفانه بسیاری از والدین اینگونه تصور می کنند که تنها راه برخورد با کودکان بد دهن فقط تنبیه آنها یا کتک زدنشان است که البته نگرانی های آن ها بیهوده نیست ولی باید از راهکارهای مفید در مواجه با کودکان بد دهن استفاده کنند تا بتوانند به نتیجه ی خوبی برسند. اگر برای اولین بار ببنید که کودک شما بددهنی می کند یا فحش های رکیکی می دهد قطعا شوکه می شوید و عکس العمل نشان میدهید.

در ادامه این مقاله راهکارهای مفید در مواجه با کودکان بد دهن را مطالعه نمایید. با روزباتو همراه شوید…

نحوه ی برخورد با کودک بد دهن

پیش از هر چیزی بهتر است بدانید که کودکان قبل از دوره ی پیش دبستانی اصلا معنی و مفهوم ناسزایی را که گفته اند نمیدانند و مشکل بد دهانی برای بسیاری از کودکان به وجود می آید پس شما تنها والدینی نیستید که چنین فرزندی داشته است.

وقتی یک کودک به سن ۳ یا ۴ سالگی می رسد متوجه می شود که برخی از کلماتی که بکار می برد سبب جلب توجه والدین و اطرافیانش می شود و از سوی دیگران جوابی را دریافت می کند. ایجاد چنین موقعیت های در اصل یک نوع هیجان را برای کودک به همراه می آورد که سعی می کند آن را تکرار کند. دقت داشته باشید که چگونگی برخورد با کودکان بد دهن می تواند رفتارهایشان را تشدید یا تعدیل نماید.

بارها دیده ایم که والدین به دلیل بد دهنی کودکانشان آن ها را سرزنش میکنند ولی کافی است بدانید که طرز صحیح رفتار با آن ها چگونه است که نه تنها آن ها را سرزنش نمی کنید بلکه به سراغ برطرف کردن این مشکل خواهید رفت.

نحوه ی برخورد با کودک بد دهن

چرا برخی از کودکان بد دهن می شوند؟

راهکارهای مفید در مواجه با کودکان بد دهن : دلایل مختلفی وجود دارد که سبب می شود تا کودک بد دهن شود مثلا بکار بردن الفاظ بد و زشت در برخی از خانواده ها مرسوم است به همین دلیل کودک از رفتارهای دیگر اعضا تقلید کرده و الفاظ بد را در خودش پرورش میدهد.

  • برخی از کودکان وقتی به سن نوجوانی نزدیک می شوند حس می کنند برای تثبیت استقلال خود باید چنین رفتارهای را نشان بدهند.
  • متاسفانه برخی از افراد در خانواده ها وقتی با چنین حرکت ها و لحن های از سوی کودکان روبرو می شوند می خندند یا او را تشویق می کنند و در نهایت کودک به فردی بد دهن منجر می شود.
  • برخی از کودکان یا نوجوان ها وقتی در گروه های خاصی قرار می گیرند تحت تاثیر حرف های آن ها، از الفاظ رکیک و زشت استفاده می کنند.

نحوه ی برخورد با کودک بد دهن

چرا کودکمان بد دهنی می کند؟

شما باید در گام اول به خوبی بدانید که چرا کودکتان بد دهنی می کند یعنی به دنبال علت و دلیل باشید. اگر کودک شما چون مهارت برقراری ارتباط و مهارتهای اجتماعی را نمی دانند فحش می دهد باید بدون هدر دادن زمان این مهارتها را به او یاد بدهید در غیراینصورت ممکن است بعدها ضعف و ندانستن چنین مهارتهای مشکلات جدی در زندگی او به وجود بیاورد.

آیا شما الگوی خوبی برای فرزندتان هستید؟

کودکان معمولا هر آنچه را که بزرگ تر ها انجام میدهند تکرار می کنند به نوعی تقلید کردن از کار والدین و اطرافیان در بسیاری از کودکان دیده می شود. شما باید مراقب رفتارهای که انجام میدهید باشید و اگر از الفاظ بد استفاده کنید ممکن است کودک شما نیز همین کار را انجام بدهد.

اگر تا به امروز این نکته را نمی دانسته اید توصیه می شود از همین حالا مراقب رفتارها و گفته هایتان در حضور کودکانتان باشید. صرفا این که به کودک تان بگویید این حرفا مخصوص ادم بزرگ هاست چاره حل مشکل نیست. شما الگوی کودکان هستید پس مراقب رفتارها و گفته هایتان باشید و در صورت بروز خشم حتما آن را به خوبی مدیریت نمایید.

قانونی را مشخص کنید

قانونی را مشخص کنید

اگر فکر می کنید که بد دهنی کودکتان به عنوان یک مشکل جدی است باید قوانینی را مشخص کنید که میتواند کمک کند تا کودک از زبان مناسب استفاده کنند. بعضی از کودکان به هشدارهای نیاز دارند تا متوجه شوند که زبان مناسب شامل چه مواردی می شود. برخی از والدین مثلا این قانون را مشخص کنند که کودک بداند تنها در اتاق خودش بدون حضور هیچ کس میتواند حرف بدی را تکرار کند.

در صورتی که قانونی را مشخص کردید ولی تاثیری ایجاد نشد این امکان وجود دارد که برای اینکار عواقب منفی وجود داشته باشد. اگر کودک در زمان عصبانیت حرف بد می زند باید او را از محل دور کرده تا یاد بگیرد چطور خودش را در برابر چیزهای که ناراحتش میکند آرام کند.

بی توجهی به کودک

یکی از روش های مناسبی که شما می توانید در چنین شرایطی از آن استفاده کنید بی توجهی است. بسیاری از والدین وقتی کودکشان حرف بد یا فحشی می دهد می خندند یا واکنش نشان میدهند که قطعا با چنین رفتارهای کودک مشتاق می شود تا دوباره حرف بد خود را تکرار کند.

شما باید بی توجهی را در هنگام مواجه به چنین کودکانی در نظر بگیرید مخصوصا اگر فرزند شما سن کمی دارد و در صورتی که او مجدد حرکتش را تکرار می دهد علاوه بر اینکه توجه خواصی به او نشان نمیدهید بلکه برای کودک تان توضیح بدهید که این کار درستی نیست و باید این فحش یا حرف بد را تکرار نکند.

جایزه ی برای کودک خود در نظر بگیرید

یکی دیگر از روش ها این است که شما برای کودک خود یک پاداش را در نظر بگیرید مثلا به او بگویید که اگر این عمل را دیگر تکرار نکند یک جایزه خوب برای او میخرید و به نوعی او را تشویق کنید تا صحیح حرف زدن را یاد بگیرد. معمولا کودکانی که در مدرسه اگر از کسی ناراحت یا عصبانی شوند به او فحش میدهند ، دادن پاداش و جایزه برایشان در ترک این کار سود خواهد داشت.

جایزه ی برای کودک خود در نظر بگیرید

برای کودکان بالای ۵ یا ۶ سال چه رفتارهای را باید انجام بدهیم؟

راهکارهای که در پاراگراف های فوق ذکر کرده ایم برای کودکانی می باشد که زیر ۵ یا ۶ سال هستند و هنوز هم معنی فحش یا حرف های بد را نمی دانند ولی اگر کودک ما بالای این سن است چون متوجه دشنام و حرف های بد می شود چه کاری را باید انجام بدهیم؟

در چنین سنینی کودک چون می داند کار اشتباه است و نباید حرف بد بزند والدین با نادیده گرفتن نمی توانند مشکل را برطرف کنند و باید به کودک خود اعلام نارضایتی کنند. اگر والدین وقتی متوجه می شوند که کودک شان حرف بدی می زند به او بخندند یا بی تفاوت رد شوند اینکار تثبیت شده و ممکن است کودک بارها آن را تکرار کند.

نکته) والدین باید به کودک خود بگویند که کارش اشتباه است و دیگر نباید از آن استفاده کند حتی اگر کودک این تذکرها را نادیده گرفت آن ها باید از روش های تنبیهی استفاده نمایند.

در صورتی که کودک ما در مهمانی بد دهنی می کند چه کنیم؟

حتما شما هم با والدینی روبرو شده اید که بعد از مهمانی به فرزندشان می گویند آبرویمان را بردی چرا به بچه فلانی حرف زشت زدی؟ چرا فحش دادی؟ و….

در صورتی که شما در مهمانی یا محل عمومی هستید که فرزند شما حرف بدی را می زند باید او را به کنار بکشید و به او بگویید که کارش نادرست است و دیگر نباید آن را تکرار کند. البته بهتر است پیش از شروع مهمانی به کودک تان یادآوری کنید که اگر از کلمات بد استفاده نکند جایزه ی را برای او می خرید. این روش های تشویقی باید تا جای که امکان دارد کلامی و غیرمادی باشند تا کودک را شرطی نکند.

در پایان اگر کودک شما به این رفتارها هیچ توجهی نمی کند باید مکان را ترک کنید. در صورتی که چندین بار این رفتار انجام شود کودک متوجه حد و مرز کلامی اش می شود و به کنترل رفتارهای کلامی خود خواهد پرداخت.

راهکارهای مفید در مواجه با کودکان بد دهن : می توانید لینک داستان کودکانه خوش قولی را نیز مطالعه نمایید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *