سه شنبه، ۰۹ مرداد ۹۷ - ۰۳:۳۳
قلب

علائم سکته قلبی چیست؟ قلب از اصلی ترین اعضای بدن است که سلامت آن از اهمیت ویژه ی برخوردار می باشد. شاید فکر کنید…

علائم سکته قلبی چیست؟ قلب از اصلی ترین اعضای بدن است که سلامت آن از اهمیت ویژه ی برخوردار می باشد. شاید فکر کنید که حتما نشانه های آشکاری برای سکته قلبی وجود داشته است ولی همیشه اینگونه نیست و برخی از علائم ها واقعا به عنوان نشانه های خاموش شناخته می شوند.

اگر شما در رابطه با ماهیت علائمی که مشاهده می کنید تجربه ی نداشته اید حتما به پزشک مراجعه نمایید مخصوصا برای افرادی که سن بالای شصت سال دارند یا اینکه دچار دیابت و فشارخون بالا می باشند. در ادامه این پست می توانید با علائم سکته قلبی آشنا شوید و همچنین برای مطالعه مطالب بیشتر به لینک ” علائم سکته مغزی چیست؟ ” مراجعه نمایید. با روزباتو همراه شوید….

وجود درد و ناراحتی در ناحیه قفسه سینه

اول از هر چیزی بهتر است بدانید که این امکان وجود دارد که شما هیچگونه دردی را در قفسه سینه نداشته باشید ولی دچار مشکل قلبی یا سکته قلبی شوید که البته این وضعیت برای خانم ها بیشتر رخ میدهد. از شایع ترین علائمی که برای سکته قلبی مطرح می شود وجود ناراحتی در قفسه سینه می باشد.

در صورتی که دچار سکته قلبی شوید یا اینکه رگها در بدن بسته شوند می تواند منجر به ایجاد یک حس درد و ناراحتی در قفسه سینه شود یا اینکه دچار حالتی مثل فشار شوید.

دکتر چمبر اینگونه می گوید که هر کسی برای دردی که در قفسه ی سینه تجربه می کند می تواند یک عبارت متفاوت را بکار ببرد . برخی اینگونه می گوید که در سینه هایشان احساس سوزش یا فشار می کنند یا برخی در مقابل میگویند که مثل فیلی است که بر روی سینه هایشان نشسته است. این وضعیت معمولا بیشتر از دو دقیقه به طول می انجامد و در زمان استراحت یا حتی در زمان فعالیت میتواند برای فرد احساس شود.

برخی از این دردها به صورت نقطه ی هستند و با لمس و فشار بدتر می گردند ولی برخی دیگر خیلی گذرا هستند که در چنین شرایطی معمولا با قلب ارتباطی ندارند و برای اینکه تشخیص دقیقی در این خصوص داده شود حتما پزشک باید معاینه های لازم را انجام بدهید.

اگر این علائم برای مدت زمان بیشتر از ۲ دقیقه به طول بیانجامد حتما نیاز است که با ۱۱۵ تماس بگیرید.

ضربان قلب نامنظم

در صورتی که شما فکر می کنید برای چند ثانیه قلب شما مثل همیشه نمی زند یا اینکه معمولا چنین حالتی برایتان رخ میدهد حتما باید با پزشک در این خصوص مشورت کنید. اینکه قلب انسان در زمان نگرانی یا هیجان زدگی تند تند بزند جای نگرانی ندارند ولی اگر بی دلیل این اتفاق بیوفتد نیاز به معاینه های ضروری و لازم داشته است.

در بسیاری از مواد اگر ضربان قلب به صورت نامنظم باشد خیلی ساده می توان آن را کنترل کرد و باید به شناخت مواردی پرداخت که سبب ایجاد این نامنظمی شده اند مثل خواب ناکافی.

ولی گاهی می تواند نشان دهنده ی یک مشکل قلبی باشد که باید حتما زیر نظر پزشک درمان شود.

علائم سکته قلبی

تورم در کف ،مچ و ساق پا

هیج وقت ساده از کنار این موارد عبور نکنید و آن ها را عادی به شمار نیاورید. تورم در کف، مچ و ساق پا می تواند به شما نشان بدهد که در پمپاژ کردن خون اختلال قلبی وجود داشته است. وقتی که قلب نتواند به سرعت لازم خون را پمپاژ نماید در رگهای پا خون جمع خواهد شد و ایجاد تورم را در پی دارد. پف کردن بدن نیز میتواند نشانه ی از عارضه ی قلبی باشد چون کلیه ها به سختی می تواند سدیم و آبی اضافی را از بدن خارج نمایند.

سرفه های بدون وقفه

در صورتی که سرفه می کنید و این سرفه ها بدون وقفه هستند باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت را برای شما بررسی کند که البته اگر سرفه های شما با خلط صورتی یا سفید رنگ باشد نشانه ی از عارضه ی قلبی است. خون زمانی که قلب نتواند به نیازهای بدن پاسخ بدهد به داخل ریه ها نشت می یابد.

دقت داشته باشید که سرفه های ادامه دار نشانه ی از سکته قلبی نیستند ولی افرادی که مبتلا به بیماری قلب هستند یا در خطر سکته قلبی می باشند باید به این نشانه دقت نمایند.

عرق سرد

افرادی که عرق سرد می کنند و این تعریق در آن ها وجود داشته است باید بدانند که یکی از نشانه های سکته قلبی می باشد. توصیه می شود در صورت مشاهده هر کدام از علائم سکته قلبی سریعا به پزشک مراجعه کرده و علت را به صورت دقیق بررسی نمایید.

نشانه های سکته قلبی(عرق سرد)

معده درد، سوزش سر دل

زن ها بیشتر از مردها دچار علائم گوارشی می باشند که نشان دهنده سکته قلبی می باشد. این علائم گوارشی در برخی از افراد رخ میدهد و می تواند شامل مواردی چون حالت تهوع، سوءهاضمه، معده درد یا سوزش سردل باشد.

البته علائم گوارشی می تواند به دلایلی دیگر جز قلب برای شما رخ دهد ولی اگر در خطر سکته قلبی هستید حتما باید علت را بررسی نمایید.

احساس درد تا بازوها

علائم سکته قلبی چیست؟ اگر دردی را دارید که تا بازوها انتشار داشته است بهتر است بدانید یکی از علائم کلاسیک سکته های قلبی می باشد.

اگر دردی در مرکز قفسه سینه خود دارید که احساس می کنید این درد تا فک یا گلوی شما کشیده می شود با اورژانس تماس بگیرید چون می تواند نشان دهنده علائم سکته قلبی باشد. البته درد فک یا درد گلو به تنهایی از علائم سکته قلبی به شمار نمی روند و دلایل مختلفی مانند سرماخوردگی، مشکلات سینوسی و…برای آن وجود داشته است.

احساس سبکی سر و سرگیجه

این امکان وجود دارد که سبکی سر و سرگیجه داشته باشید که از افت فشارخون ناشی می شود و ممکن است قلب قادر به پمپاژ کردن خون نباشد. در صورتی که شما به صورت ناگهانی دچار وضعیتی شدید که تعادل تان را از دست دادید یا احساس تنگی نفس داشته اید بدون هیچ معطلی با مرکز اورژانس تماس بگیرید.

نشانه های سکته قلبی

زود خسته شدن و خروپف کردن

یکی از نشانه های که در خانمها می تواند سکته قلبی را در پی داشته باشد خستگی های بسیار زیاد و بدون دلیل است. اگر فکر می کنید سریعا خسته می شوید یا احساس بی رمقی می کنید حتما با پزشک مشورت کنید.

علائم سکته قلبی چیست؟ خورپف نیز از نشانه های دیگری است که کمتر به آن دقت می شود. در صورتی که میزان خروپف اندک باشد نمی تواند مشکلی را ایجاد کند ولی نباید از کنار خروپف های شبیه نفس نفس زدن به سادگی گذشت.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *