شنبه، ۱۳ بهمن ۹۷ - ۰۶:۰۳
خانه تاریخی ملاباشی کجاست؟ + آدرس

خانه تاریخی ملاباشی کجاست؟ + آدرس: اگر جز افرادی باشید که علاقه زیادی به گردشگری داشته اید حتما تا به حال نام خانه…

خانه تاریخی ملاباشی کجاست؟ + آدرس: اگر جز افرادی باشید که علاقه زیادی به گردشگری داشته اید حتما تا به حال نام خانه تاریخی ملاباشی را شنیده اید و حتی ممکن است بارها برای دیدن این خانه زیبا به اصفهان سفر کرده باشید. اما اگر وقت گردشگری را نداشته اید و با نزدیک شدن به ایام تعطیلات دوست دارید یک شهر زیبا را برای سفر انتخاب کنید ،اصفهان برایتان یکی از بهترین پیشنهادها به شمار می رود. خانه تاریخی ملاباشی یکی از نقاط دیدنی شهر زیبای اصفهان است که به دوران قاجار مرتبط است. برای آشنایی با این خانه ی دیدنی، روزباتو  را همراهی کنید…

خانه معتمدی (اصفهان)

خانه ملاباشی که نام دیگر آن خانه معتقمدی است در شهر اصفهان محله پا قلعه و خیابان ملک واقع شده است که قدمت این خانه به دوران قاجار و زندیه بر می گردد. خانه ملاباشی به عنوان یکی از آثار ملی ایران در تاریخ ۲۵خرداد ۱۳۸۱ به ثبت رسیده است. این کوچه و محله در زمان ظل سلطان بدست ملاباشی که منجم ناصرالدین شاه بوده، خریداری گردیده است.

خانه معتمدی (اصفهان)

همه ی کوچه و اطراف آن شامل خانه های دیگر، آشپزخانه و… می باشد. ملاباشی در اصفهان مصدر امورشرعی داشته و مالک خانه و فاضل و عالم فقیه بوده است. این خانه به عنوان یک نهاد مذهبی- فرهنگی می باشد. خانه ملاباشی یک حیاط بیرونی ، ۲ اتاق کار، سه ورودی مستقل بیرونی دارد .در این بنای تاریخی از هنر فلزکوبی بر روی چوب استفاده شده است.

خانه معتمدی به صورت دقیق در خیابان ملک پشت بارو واقع شده است. خانه معتمدی دارای بیرونی حوضخانه در ۲ طبقه بوده  شاه نشین دارد و در اطراف و بالای آن اتاق های قرار گرفته و همچنین اندرونی نیز داشته است. شما با نگاه به هر کدام از این قسمت ها می توانید به صورت روشنی هنر معماری ایرانی را مشاهده کنید که قطعا نظر هر فردی را به خود جلب می کند.

همان طور که اشاره کرده ایم خانه معتمدی یا همان خانه ملاباشی یکی از خانه های تاریخی شهر اصفهان است. این خانه در خیابان ملک بوده و خانه ملاباشی در کنار دیگر مجموعه خانه های ملاباشی قرار دارد و زیبایی خاصی داشته است.

خانه ملاباشی اصفهان

خانه ملاباشی اصفهان

آقای معتمدی در سال ۱۳۸۰ این خانه را خریداری کرده است و آن را بازسازی نموده و آقای روانفر نیز بر روی پروسه بازسازی این خانه نظارت داشته است و به عنوان یکی از منحصر به فردترین خانه ها محسوب می گردد.

این خانه دارای اندرونی و بیرونی بوده و ۲ درب نیز داشته است البته اروسی نه درب که واقعا در نوع خود بینظیر و بی همتاست. کنگره منقوش چوبی بر بالای درب اروسی زیبایی خودش را نمایان می کند. درب اروسی شیشه های رنگی دارد و به طول ۹ متر می باشد.

اندرونی این خانه ۱۵ اتاق دارد و در ۳ طبقه می باشد و زیر زمین صفوی در زیر و مهمان خانه در بالای آن وجود دارد. در دو طرف بیرونی و اتاق گوشواره مشاهده می گردد. اتاق پذیرایی، اتاق زایمان، اتاق مهمانخانه اروسی است. مصالح آن از خشت گل، چوب، گچ و کاشی می باشد.

دیدنی های اصفهان

گردشگران زیادی هستند که ایران را به عنوان یکی از مقصدهای اصلی گردشگری می دانند چون در ایران می توان مهم ترین چیزها را به گردشگران ارائه داد و نشان از تاریخ و فرهنگ کشورمان داشته است. از مهم ترین پایتخت های تاریخی کشور ایران شهرهای همچون اصفهان، شیراز ،یزد ،کرمان و تهران هستند. معماری خانه های قدیمی در شهر اصفهان سبب می شود که گردشگران ایرانی و خارجی زیادی به این شهر سفر کنند.

خانه های تو در تو با اتاق های زیاد و اندرونی ها و بیرونی ها همه و همه خاطره ها و وقایع زیادی را با خودشان حمل می کنند. پنجره های مشبک رنگی که تابش نورخورشید را هزاران برابر زیباتر نشان میدهند. اگر درون این خانه های تاریخی قدم بزنید همه چیز شما را به دوران قبل می برد از جمله سقف های زیبا کاشی کاری شده، اتاق های آینه کاری، خانه های با حوضی درونشان، سماورهای ذغالی و…

دیدنی های اصفهان

خانه معتمدی یا همان خانه ملاباشی به دوره قاجار مرتبط است و در محله پاقلعه اصفهان واقع گردیده و کوچه از دارایی های ملاباشی به شمار می رفت و وی از خانه اش به عنوان یک نهاد فرهنگی-مذهبی استفاده کرده است.

اگر حالا تصمیم تان را گرفته اید که به اصفهان سفر کنید و همچنین از خانه تاریخی معتمدی نیز دیدن کنید بهتر است کمی بیشتر با جاذبه های تاریخی و گردشگری اصفهان آشنا شوید.

 • کاخ چهلستون
 • میدان نقش جهان
 • بازار قیصریه اصفهان
 • عمارت عالی قاپو
 • مسجد امام اصفهان
 • مسجد شیخ لطف اله اصفهان
 • مسجد جامع اصفهان
 • کاخ هشت بهشت اصفهان
 • پل خواجو اصفهان
 • سی و سه پل
 • کلیسا و موزه وانک
 • آشتگاه اصفهان
 • مسجد حکیم اصفهان
 • مسجد سید اصفهان
 • کاروان سرای عباسی ،واحد پذیرایی و اقامتی
 • و….

بیش تر این خانه های تاریخی تا میزان کمی بازسازی شده اند و تغییرات اندکی دیده اند و کاربرد گردشگری دارند. بیشتر آنها به مهمانسرا و اقامتگاه ها تبدیل شده و برخی دیگر به مکانی تبدیل شده اند تا علاقه مندان به جاذبه های تاریخی و معماری بتوانند برای بازدید اقدام کنند.

جاهای دیدنی اصفهان

خانه تاریخی ملاباشی کجاست؟ + آدرس : اگر قصد دارید به اصفهان سفر کنید و از خانه تاریخی ملاباشی دیدن کنید باید بدانید بازدید برای عموم آزاد بوده و حتی شما می توانید از هر قسمتی که می خواهید عکسبرداری کنید.

آدرس دقیق خانه ملاباشی: ایران، اصفهان، خیابان هشت بهشت غربی، خیابان ملک، نرسیده به انگورستان ملک سمت چپ خیابان می باشد.

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس

در صورتی که تصمیم تان را گرفته اید تا در اصفهان تعطیلات خودتان را به پایان برسانید توصیه میشود از موارد زیر نیز بازدید کنید تا لذت سفرتان را تکمیل کنید.

مرکز خرید سنتر: اصفهان، اتوبان شهید دستجردی، روبروی ورودی جنوبی سپاهان شهر

تونل آکواریوم اصفهان: اصفهان، خیابان الفت، پارک ناژوان، آکواریم اصفهان

باغ پرندگان: اصفهان، میدان سهروردی، خیابان الفت

آتشکده: اصفهان، ماربین، بلوار آتشگاه

کلیسای وانک: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی، کوچه ی نظر شرقی، کوچه ی آلفرد، کلیسای وانک

منارجنبان: اصفهان خیابان آتشگاه

سی و سه پل :میدان انقلاب، خیابان چهارباغ عباسی

عمارت هشت بهشت: غرب خیابان چهار باغ عباسی، مقابل خیابان شیخ بهایی

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *