یکشنبه، ۱۰ دی ۹۶ - ۰۸:۱۶
لکه های سفید روی پوست کودکان

لکه های سفید روی پوست کودکان : ملاتین توسط سلول های ملاموسیت تولید می گردند که به عنوان رنگدانه های هستند که رنگ چشم،پوست…

لکه های سفید روی پوست کودکان : ملاتین توسط سلول های ملاموسیت تولید می گردند که به عنوان رنگدانه های هستند که رنگ چشم،پوست و مو را مشخص می کنند.در صورتی که این سلول ها قادر نباشند رنگ دانه ها را تولید کنند یا سلول ها از بین بروند ، رنگ پوست به صورت کلی سفید می شود یا روشن تر خواهد شد.گاهی باید برای اینکه علت این لک ها مشخص شود از روش های آزمایشگاهی استفاده کرد وگاه به وسیله معاینه بالینی امکان پذیر نیست.

بیماری های همچون قارچ های پوستی ، برخی خال های سفید، نورآفتاب، ویتیلیگو و… از جمله مهم ترین بیماری های هستند که سبب می شود لک های سفید پدید آید. این لک های سفید که بدون خارش میباشد می توانند در قسمت های مختلفی از بدن مثل دوردهان، زانو، آرنج ، دور چشم ها، انگشتان دست ، قوزک پا و قسمت پشت بدن دیده شوند.

هنوز علت دقیق پیدایش ویتیلیگو شناخته نشده است ولی تئوری اصلی در این بیماری را می توان واکنش خود ایمنی و همچنین تولید آنتی بادی در برابر سلول های ملانوسیت و ایجاد اختلال در عملکردشان یا حذف آنها دانست.عامل ارث را می توان در این بیماری نیز دخیل دانست چون این بیماری در حدود یک سوم افرادی مبتلا به آن دارای سابقه خانوادگی می باشند.درمان بیماری ویتیلیگو در زمان زیادی انجام می گیرد و متاسفانه پاسخ به درمان به صورت قطعی نبوده و در ابتدای زمان درمان باید به بیمار گفت که هدف از شروع درمان بهبود وضعیت آن است. روش های درمانی مختلفی در این باره مطرح می باشد که با توجه به لک پوستی و بررسی وضعیت بیماری انتخاب می گردند.

این روش های درمانی شامل استفاده از لیزر و نوردرمانی، پسورالن و  استروئید موضعی ، خالکوبی، مخفی کردن لک ها به واسطه کرم پودر و مواد آرایشی ترجیحا ضد آب می باشد.

لازم است پیش از هر چیزی شما به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید تا او بررسی های لازم را در این زمینه برای شما انجام بدهد و درمان مناسب را انتخاب نماید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *