پنج شنبه، ۲۵ بهمن ۹۷ - ۰۸:۱۰
چرا زیاد نخوابیم؟

چرا زیاد نخوابیم؟  بسیاری از ما شاید فکر کنیم که هر چقد بیشتر بخوابیم کمتر خسته می شویم ولی آیا می دانید که خوابیدن…

چرا زیاد نخوابیم؟  بسیاری از ما شاید فکر کنیم که هر چقد بیشتر بخوابیم کمتر خسته می شویم ولی آیا می دانید که خوابیدن زیاد عارضه های باور نکردنی و جبران ناپذیری برای شما به دنبال خواهد داشت؟ قطعا اگر هر کدام از ما این چنین عوارضی مطلع باشیم این عادت بد را ترک می کنیم و به سلامتی خودمان فکر می کنیم. روزباتو را همراهی کنید.

عوارض زیاد خوابیدن

اول از هر چیزی بهتر است بدانید که تحقیقات نشان میدهد افرادی که بین ۹ الی ۱۱ ساعت می خوابند نسبت به افراد دیگری که بین هفت تا هشت ساعت میخوابند به مراقبت بیشتر دچار مرگ و میر شده اند.

اگر از افرادی هستید که به سلامتی خود اهمیت میدهد قطعا خواب شبانه را فراموش نمی کنید و شب ها به موقع به رختخواب می روید تا صبح ها سرحال با بدنی پر از انرژی به کارهایتان برسید. در صورتی که خواب از میزان استاندارد خوب زیادتر شود میتواند به مواردی چون سکته های قلبی و دیابت برای فرد منجر گردد و حتی خطر مرگ را در فرد زیادتر کند.

فیزیولوژیک به خواب نیاز دارد و سبب می شود تا تعادل جسمی و روحی حفظ گردد و انرژی بدن تامین شود. ما در شبانه روز به هفت تا هشت ساعت خواب نیاز داریم و حتما باید به این میزان دقت کنیم. خوابی که از ۳ ونیم ساعت کمتر و از ۸ ونیم ساعت بیشتر باشد، تا ۱۵ درصد افزایش میزان مرگ و میر را به دنبال دارد به همین جهت کم خوابی و هم زیادخوابی برایتان ضرر دارد.

اگر چه زیاد خوابیدن یک بیماری به شمار نمی رود ولی میتواند نشانه ی از بروز بیماری باشد به گونه ی که اگر فردی بیشتر از حد بخوابد بیشتر از افراد دیگری در معرض چاقی و دیابت قرار میگیرد.

عوارض زیاد خوابیدن

حتما بخوانید: بستن سوتین هنگام خواب چه عوارضی دارد؟

چقد بخوابیم؟ (ساعت نرمال خواب)

مطالعاتی دیگری نشان میدهد افرادی که زیاد میخوابند در خطر مبتلا شدن به افسردگی نیز قرار میگیرند و میتواند با وضعیت نامطلوب اقتصادی نیز مرتبط باشد. البته این موارد میتواند دلایل منفی رعایت نکردن بهداشت در این موضوع باشد. میزان خواب نرمال در زندگی هر فرد و با توجه به شرایط میتواند متفاوت باشد که غالبا این موارد با توجه به سبک زندگی هر شخص و سن و دلایلی از این دسته مرتبط می باشد.

مثلا اگر شما به هر دلیلی مثل بیماری دچار استرس زیادی شده اید در این شرایط نیاز دارید تا استراحت بیشتری کنید و خواب تان زیادتر باشد اما این میزان نیز متغیر و متفاوت است. متخصصان می گویند که خواب نرمال چیزی بین ۷ تا ۹ ساعت در طول شبانه روز است.

مطابق مطالعاتی که انجام شده هر فرد به زمان های زیر برای خواب با توجه به شرایط (سن) نیاز دارد:

  • ۰ تا ۳ ماه اول: بین ۱۴ تا ۱۷ ساعت
  • ۴ ماه تا ۱۱ ماهگی: بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت
  • ۱ تا ۲ سالگی: بین ۱۱ تا ۱۴ ساعت
  • ۳ تا ۵ سالگی: بین ۱۰ تا ۱۳ ساعت
  • ۶ تا ۱۳ سالگی: بین ۹ تا ۱۱ ساعت
  • ۱۴ تا ۱۷ سالگی: بین ۸ تا ۱۰ ساعت
  • ۱۸ تا ۲۵ سالگی: بین ۷ تا ۹ ساعت
  • ۲۶ تا ۶۴ سالگی: بین ۷ تا ۹ ساعت
  • افراد بالای ۶۵ سال: بین ۷ تا ۸ ساعت

چقد بخوابیم؟ (ساعت نرمال خواب)

زیاد خوابیدن و کمر درد

یکی از عوارض جدی زیاد خوابیدن کمر درد است. شما مدت زمانی را پشت میز نشسته اید و بعد زمان زیادی می خوابید قطعا در این شرایط کمرتان درد خواهد گرفت. چون زیاد نشستن و خوابیدن زیادی از حد هر دو سبب می شوند که تحریکات بدن شما کم شود و در نهایت ضعف استخوان ها و کاهش قدرت ماهیچه و حجم را به دنبال داشته است.

سردرد بعد از خواب

اگر خواب بیش از حد باشد سبب اختلال عملکردی انتقال دهنده های عصبی مغز می شود و در نهایت بیشتر افرادی که خواب زیادتری دارند دچار سردردهای مکرر می شوند. این را فراموش نکنید که خواب زیادی مخصوصا در صبح سبب می شود که شما چای روزانه و صبحانه تان را از دست بدهید به همین جهت گرسنگی و عدم دریافت کافئین در افرادی که عادت به خوردن چای و قهوه دارند سبب می شود که بعد از خواب دچار سردرد شوید.

تخریب سلول های مغز

خوابیدن زیاد کاهش قدرت عملکرد مغز را به همراه دارد چون پیر شدن مغز را به دنبال خواهد داشت. البته خوابیدن زیادی میتواند از نشانه های مشکلات سلامتی یا اختلالات روزمرگی باشد که به نوبه ی خودش این امکان را دارد که منجر به ایجاد تغییر ساختاری مغز گردد و کارکرد شناختی را ضعیف مینماید.

فراموش نکنید که مدت زمان خواب در افراد مسن میتواند نشان بدهد که آن ها در آینده چقدر دچار بیماری اختلال شناختی مثل فراموشی و مشکلات عروقی می شوند.

تخریب سلول های مغز

افسردگی و خواب زیاد

خواب زیاد و افسردگی میتوانند علت و معلول یکدیگر باشند و به معنی ساده تر می توان گفت هم خواب زیادی میتواند افسردگی را به دنبال داشته باشد و هم افسردگی میتواند خواب زیادی را برای فرد به وجود بیاورد. افرادی که دچار پرخوابی هستند و زیادتر میخوابند بیشتر از سایرین ممکن است دچار افسردگی گردند.

چاقی و اضافه وزن با خواب زیاد

مطابق تحقیقاتی که صورت گرفته است پرخوابی ۲۵ درصد و کم خوابی ۲۷ درصد میتواند خطر مبتلا شدن به چاقی و افزایش وزن را برای افراد زیادتر کند. طبیعی است که وقتی شما بیش از حد بخوابید، تحرک شما نیز کمتر می شود و در نهایت کالری که می سوزانید کمتر خواهد بود.

دقت داشته باشید که علاوه بر چاقی و اضافه وزن خواب زیاد بیماری های قلبی را نیز زیاتر خواهد کرد. افرادی که بیشتر از ۹ ساعت میخوابند برای مبتلا شدن به این بیماری ها ۳۴ درصد شانس شان افزایش خواهد داشت.

حتما بخوانید: علت گرفتگی عضلات در خواب

چاقی و اضافه وزن با خواب زیاد

خواب زیاد و مرگ زود رس

خوابیدن زیاد میتواند کاهش تمرکز و دیابت و خستگی در تمام روز را برایتان به همراه داشته باشد. البته مرگ زودرس یکی دیگر از عارضه های جدی خواب زیاد است که قطعا برای هیچ کدام از ما خوشایند نیست. افزایش خواب و به تبع چاقی و افزایش وزن منجر به افزایش التهاب در بدن می شود و خود عاملی برای بروز مبتلا شدن به دیابت ، بیماری های قلبی و در نهایت مرگ و میر خواهد شد.

مطالعات اپیدمیولوژیک به صورت گسترده ی نشان میدهد که خواب طولانی با مرگ زودرس مرتبط است ولی هنوز به صورت دقیقی بین این موارد ارتباط مستقیمی مشخص نگردیده است.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *