پنج شنبه، ۲۸ دی ۹۶ - ۱۰:۲۷
چرا زلزله در شب اتفاق می افتد ؟

چرا زلزله در شب اتفاق می افتد ؟ زلزله یکی از موضوعاتی است که اخیرا در ایران زیاد شنیده می شود و همواره…

چرا زلزله در شب اتفاق می افتد ؟ زلزله یکی از موضوعاتی است که اخیرا در ایران زیاد شنیده می شود و همواره این سوال پیش می آید که چرا زلزله در شب اتفاق می افتد ؟ البته وجود این سوال به این دلیل است که بیشتر زلزله های شدیدی که رخ میدهند در شب هستند. برخی مردم هم به همین دلیل تصور می کنند که زلزله فقط هنگام شب رخ میدهد.

علت رخ دادن زلزله در شب

چرا زلزله در شب اتفاق می افتد ؟ اول از هر چیزی باید این موضوع را بخوبی بدانیم که زلزله می تواند در هر ساعت و هر زمانی اتفاق بیوفتد و می توان با توجه به آمارهای که در وب سایت مرکز زلزله نگاری ایران و جهان ثبت شده به خوبی این موضوع را متوجه شد که حتی زلزله های شدید هم در ساعت های مختلفی از روز رخ داده اند.

به همین دلیل این تصور که بیشتر زلزله ها در شب رخ می دهند اشتباه می باشد . البته با اشاره به اینکه دو زلزله های شدیدی ( زلزله بم و کرمانشاه ) که اخیرا در ایران اتفاق افتاده شاید به صورت کاملا اتفاقی در شب باشند. اما فراموش نکنید که با بررسی های مختلفی که می توانید بر روی زلزله در کشورهای مختلف انجام بدهیم متوجه خواهیم شد که این موارد اتفاقی بوده است و برای زلزله ها مثل سیچوان به وقت محلی ۱۴:۲۸ در ۲۰۰۸ اتفاق افتاد.

یکی دیگر از مواردی که می تواند سبب ایجاد این تصور باشد به زلزله های خفیف مرتبط است. زمانی که مردم در خانه هایشان هستند و در حالت سکون هستند، زلزله های خفیفی را بیشتر احساس می کنند ولی ممکن است در طول روز با توجه به موقعیتهای که دارند یا صداهای که در اطرافشان است متوجه این زلزله های خفیف نشوند. در هر صورت باید به نتیجه برسیم که نمی توان گفت که زلزله فقط در شب اتفاق می افتد بلکه در هر ساعت از شبانه روز امکان زلزله وجود دارد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *