فضله موش  : در برنج ممکن است دانه های سیاهی دیده شود که برخی از آنها فضله نیستند و برای اینکه حکم مصرف را بدانیم باید مطمئن شویم که واقعا فضله است یا خیر. افراد زیادی همیشه از وجود فضله موش در مواد غذایی شکایت دارند و دوست دارند بدانند که فضله موش دقیقا چه علائمی داشته و حکم آن در موادغذایی چیست.در ادامه این پست سعی کرده ایم اطلاعاتی در مورد فضله موش در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم با ما همراه باشید:

اگر فضله موش در برنج باشد باز هم می توان آن را مصرف کرد؟

به عقیده متخصصان اگر در برنج های که کاملا خشک هستند این فضله(موش) دیده شود و سپس جداسازی انجام گردد و برنج به صورت کاملا بهداشتی و صحیح شسته گردد و کامل پخته شود مشکلی ندارد (از نظر بهداشتی و شرعی اینگونه می باشد) ولی اگر برنج نم دارد بهتر است از آن استفاده نشود.اگر برنج را پخته ایم بعد متوجه شویم که در آن فضله موش بوده است باید برنج را دور بریزیم و از مصرف آن خودداری کنیم زیرا برنج نجس خواهد بود.

این نوع فضله(موش) شکلی بیضی دارد و کوچک است و به راحتی قابل تشخیص است.

فضله موش

اگر برنجی را آماده کرده اید ولی شک کرده اید که واقعا این موادفضله موش است یا خیر . می توانید آن را با قاشق له کنید اگر له شد نشان دهنده این است که این فضله موش است و همانطور که در قسمت فوق بیان کرده ایم نباید آن برنج را مصرف کرد .

فضله موش

در صورتی که می خواهید برای زمان زیادی برنج را نگهداری کنید باید به آن نمک اضافه کنید یا در جای خشک و خنگ نگهداری شود و همچنین محیط عاری از هر گونه موجودات باشد . البته سوسک های نیز وجود دارد که در برنج مرطوب و گرم تخم گذاری می کنند و نباید از آنها نیز غافل شد.