طرز تهیه خوراک لوبیا : یکی از غذاهای خوشمزه ی که خواص زیادی برای شما هم دارد ، خوراک لوبیا می باشد. این غذای معروف و محبوب را می توانید به سادگی در منزل درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید. در ادامه این پست طرز تهیه خوراک لوبیا برای چهار نفر را مطالعه نمایید.

 • لوبیا چیتی : دو لیوان
 • پیاز : یک عدد
 • سیر : دو عدد
 • قارچ : چهار عدد
 • گوجه فرنگی : یک عدد
 • سیب زمینی : یک عدد
 • رب گوجه فرنگی : دو قاشق غذاخوری
 • فلفل سیاه ،نمک ، آبلیمو ، روغن مایع : به میزان کافی

روش پخت

 1. برای شروع باید لوبیا چینی هایتان را آماده کنید به این معنی که برای بهتر و راحت تر پخته شدن آنها را از شب گذشته در آب بخیسانید و چندبار آب آنها را عوض نمایید. اینکار موجب می شود که شما پس از خوردن خوراک لوبیا هیچ نفخی نداشته باشید.
 2. حالا باید پیازهاتان را تفت بدهید تا رنگ طلایی به خود بگیرند و بعد از آن سیر و گوجه فرنگی را به پیازها اضافه کنید.
 3. زمانی که در حال تفت دادن پیاز و سیر و گوجه فرنگی هستید باید اینکار را تا زمانی ادامه بدهید که آب گوجه فرنگی باقی نماید.
 4. در اینجا نوبت به لوبیا چینی ها می رسد که باید آن را پس از آبکشی با رب گوجه به تابه تان اضافه نمایید. (سیر ، پیاز ، گوجه فرنگی ، لوبیا چینی ، رب گوجه).
 5. تمامی موارد فوق را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید و مخلوط نمایید.
 6. حالا باید پنج لیوان آب را به مواد خود اضافه نمایید و درب تابه را ببندید(از حرارت زیاد استفاده نکنید).
 7. در این مرحله باید سیب زمینی ها را تفت بدهید تا نیم پز گردند(بهتر است به صورت مکعبی آن ها را خرد کنید). سیب زمینی
 8. بعد از اینکه دو ساعت از پخت لوبیا گذشت باید سیب زمینی را با نمک و فلفل سیاه و مقداری پیاز داغ به خوراکتان اضافه کنید.
 9. حالا نوبت به قارچ می رسد که آن را نیز به خوراک اضافه نمایید.
 10. بعد از اینکه مواد را به خوراک اضافه کردید تقریبا یک ساعت صبر کنید.
 11. پس از اینکه خوراک شما به خوبی جا افتادید می توانید آن را نوش جان نمایید. البته توصیه می شود آبلیمو را در زمان سرو خوراک فراموش نکنید.

طرز تهیه خوراک لوبیا : عده ی دوست دارند که خوراک لوبیاشان آبکی نباشد و دارای غلظت باشد که برای اینکار می توانید مقداری آرد(یک تا دو قاشق) را در مقداری روغن تفت بدهید در حدی که کرمی رنگ باشد و با سیب زمینی ها به خوراک لوبیاتان اضافه نمایید.

خوراک لوبیا

نکات مهم

جالب است در رابطه با خوراک لوبیا بدانید که لوبیا از مواردی می باشد که می تواند با گوشت رقابت کند. افرادی که دچار کم خونی می باشند بهتر است از لوبیا استفاده نمایند همچنین برای تقویت حافظه نیز مصرف آن توصیه می شود. لوبیا موجب می شود که خون رقیق نگردد و همچنین بدن را در برابر بیمارهای عفونی مقاوم می نماید. برای زیاد شدن شیر نیز می توانید لوبیا را مصرف نمایید.

افرادی که خام گیاه خوار می باشند نباید اصلا از جوانه خام لوبیا استفاده کنند چون سمی بوده و همچنین یک ماده سمی به نام اسید سیانیدریک در لوبیا خام تولید می گردد که این ماده پس از طبخ دادن از بین می رود.

خوردن لوبیا در شب سبب می شود که نفخ ایجاد گردد به همین دلیل بهتر است شب ها لوبیا نخورید و البته پیش از اینکه خوراک لوبیا را آماده کنید همانطور که اشاره کرده ایم حتما لوبیا را برای جلوگیری از نفخ بخیسانید.

لوبیا به دلیل اینکه ماده ی به نام اينوزيت  دارد موجب می شود که از ریزش مو نیز جلوگیری نماید. خوردن خوراک لوبیا موجب صاف شدن صدا نیز می گردد.