علت خشکی واژن و راه های درمان خشکی واژن : یکی از مشکلاتی که برخی از خانم ها در طول زندگی شان آن را تجربه می کنند، خشکی واژن است. همانطور که می دانید سلامت جسمی بانوان از موضوعات مهمی است که باید توجه زیادی به آن شود.

اگر شما هم دچار خشکی واژن هستید باید علت آن را به خوبی بدانید و برای درمان خشکی واژن از روش های مختلفی استفاده نمایید….در ادامه این پست علت خشکی واژن و راه های درمان خشکی واژن را مطالعه می کنید. با روزباتو همراه شوید….

خشکی واژن چیست و علت بروز آن؟

همانطور که اشاره کرده ایم خشکی واژن می تواند در هر سنی برای افراد به وجود بیاید و به عنوان یکی از مشکلات رایج در بانوان شناخته شده است که پیش از بارداری یا بعد از یائسگی و پس از بارداری می تواند به وجود بیاید. شایع ترین زمان بروز این مشکل پس از دوران یائسگی می باشد البته هر زمانی که رطوبت واژن کاهش داشته باشد خشکی واژن پدید می آید.

یکی از نشانه های روشن تحلیل واژن، خشکی آن است. زمانی که می گویم تحلیل واژن یعنی با توجه به کاهش میزان هورمون استروژن سبب نازک شدن و التهاب دیواره واژن شده است.

یک لایه رطوبتی نازک سبب پوشانده شدن دیواره های واژن می گردد. موارد مختلفی این رطوبت و میزان غلظت واژن را تحت تاثیر قرار می دهد که می توان به بالا رفتن سن، یائسگی ،زایمان ، تغییرهای هورمونی قاعدگی و… اشاره کرد.

علت های مختلفی برای خشکی واژن مطرح شده است که البته هم عوامل روحی و هم عوامل فیزیکی در این امر تاثیر گذار می باشد و شامل موارد زیر است:

عوامل روحی: اضطراب، عدم وجود آرامش ،خاطره های بد از رابطه های جنسی، وجود استرس، ﺑﺮاﻧﮕﯿﺨﺘﮕﯽ زیاد از حد و….

عوامل فیزیکی: زایمان و شیردهی، پرتو درمانی و شیمی درمانی، مصرف سیگار، وجود اختلالات سیستم ایمنی بدن، خارج نمودن تخمدانها، داروهای متوقف کننده هورمون استروژن و…

البته دقت داشته باشید که افرادی مبتلا به خشکی واژن دچار مشکلاتی می شوند مثلا در رابطه های جنسی خود دچار دردهای می شوند در واژن خود حس سوزش و درد را داشته اند.

خشکی واژن چه علائمی دارد؟

علت خشکی واژن و راه های درمان خشکی واژن: از جمله علائم عفونت ادراری مکرر ،درد در واژن، درد یا اندکی خون ریزی در زمان مقاربت جنسی با همسر ،وجود سوزش و خارش در واژن، تکرر ادرار و نیاز سریع به دفع آن می باشد.

راهکارهای برای درمان

اگر از داروها بخواهید برای درمان استفاده کنید باید گفت با استفاده از استروژن واژینال سبب می شود که خطر مبتلا شدن به عفونتهای ادراری کاهش داشته باشد همچنین در داروخانه ها کرم های وجود داشته اند که دارای انواع مختلفی می باشند ولی نوعی بی حسی را به وجود می آورند و کمتر در میزان رطوبت تاثیرگذار هستند.

درمان خشکی واژن

برای اینکه بتوانید در خانه به درمان خشکی واژن کمک کنید همیشه به میزان آب مصرف شده دقت کنید و هیچ وقت در طول روز خود را تشنه نگذارید. ورزش منظم،خواب شبانگاهی و استراحت نیز می تواند به شما کمک نماید.

حتما به برنامه ی غذایی تان دقت کنید و از ویتامینB  استفاده نمایید تا بتوانید این مشکل را برطرف کرده مخصوصا که وجود این ویتامین ها می تواند استرس شما را کاهش بدهد.

علت خشکی واژن و راه های درمان خشکی واژن : البته مصرف ویتامینهای Aو E نیز از دیگر روش های می باشد که برای درمان استفاده می گردد. تا جایی که می توانید از موارد شیمیایی استفاده نکنید.

  • در رژیم غذایی تان حتما سویا را قرار بدهید
  • از میوه جات و سبزی ها استفاده کنید
  • مصرف غذاهای بسیار چرب و سرخ کرده توصیه نمی شود
  • رابطه جنسی منظم و مناسب با همسرتان داشته باشید
  • از مصرف برخی از مواد به صورت موضعی خودداری نمایید.