برای بوق زدن سلام و خداحافظی چقدر جریمه می شویم؟  متاسفانه بسیاری از زمانی که می خواهیم  سلام یا خداحافظی کنیم از بوق زدن خودرو استفاده می کنیم که از گذشته تاکنون این عادت بد در اکثر ما وجود داشته است ولی حالا دیگر زمان آن فرا رسیده که برای ترک آن اقدام کنیم.

میزان جریمه بوق زدن سلام و خداحافظی

جانشین معاونت اجتماعی پلیس راهور تهران بزرگ گفته است که برای بوق زدن های غیرضروری سلام و خداحافظی خودرو مبلغ 30 هزار تومان جریمه خواهد شد.

افرادی که از بوق زدن های غیرضروری استفاده می کنند به گفته سرهنگ علی اصغر شریفی معاونت اجتماعی پلیس راهور تهران بزرگ 30 هزار تومان جریمه برایشان در نظر گرفته خواهد شد. وی افزوده است که طبق قانون و کد تخلفی 2124 بوق زدن در مکان های که ممنوعه بوده و بوق زدن های غیر ضروری سی هزار تومان جریمه در نظر گرفته میشود.

میزان جریمه بوق زدن سلام و خداحافظی

در بوق زدن غیرضروری به عنوان مثال می توان به بوق زدن در ترافیک و پشت چراغ قرمز اشاره کرد که در چنین شرایطی نیازی نیست بوق بزنیم و کمی صبر کردن تا پایان ترافیک و چراغ قرمز لازم است. البته همانطور که اشاره کرده ایم افرادی هستند که برای سلام و خداحافظی از بوق زدن استفاده میکنند که این موارد نیز جز غیرضروری ها به شمار می رود و پلیس می تواند در صورت مشاهده راننده را جریمه نماید.

البته لازم است بدانید که سرهنگ شریفی اشاره نموده است پلیس در این خصوص سختگیری های زیادی را اعمال نخواهد کرد.

رانندگان عزیز بهتر است خودشان در این خصوص موارد ضروری را رعایت کرده تا از بروز هر گونه مشکل جلوگیری نمایند.

بوق زدن فرهنگی غلط در جامعه

شاید برای شما هم پیش امده باشد که در خواب راحتی باشید ولی با صدای بوق زدن های مکرر خودروهای در حال احوال پرسی یا خداحافظی از خواب بیدار شوید… آیا در چنین مواقعی شما ازرده خاطر نمی شوید یا حتی ممکن است از رفتارهای غلط شهروندان عصبانی نیز شوید؟ در هر صورت این شما هستید که تصمیم می گیرید چگونه رفتار کنید.

الودگی های صوتی میتوانند موجب بهم زدن تمرکز، کار ، خواب و آرامش شما شوند و البته استرس و مشکلات جسمی مثل خستگیهای مزمن و فشارخون بالا و  البته ناراحتی های عروقی و قلبی را برای شما بالا ببرند.

متاسفانه در جامعه امروزی ما بوق زدن به عنوان یکی از الودگی های صوتی شناخته می شود و میتواند بهم زدن آرامش را بهمراه داشته باشد. بوق زدن خودرو ، یک دستگاه تولید کننده صدا است که برای هشدار در مقابل دیگر خودروها زده می شود.

علاوه بر خودروهای سبک و سنگین نظیر کامیون ها و سواری ها بلکه قطاها و کشتی ها نیز ملزم هستند تا از بوق برای خودروشان استفاده کنند. در بسیاری از موارد دیده می شود که دوچرخه ها نیز در حوزه های قانونی و قضایی ضروری است که یک دستگاه هشدار دهنده شنیداری را برای وسیله ی خود استفاده کنند. ولی این قانون جهانی نیست و دستگاه می تواند به صورت اختیاری از وسیله استفاده کرده و الزاما وجود بوق به عنوان یک ضرورت به شمار نمی رود.

بوق زدن فرهنگی غلط در جامعه

بوق زدن های غیر ضروری ممنوع

متاسفانه یکی از فرهنگ های غلطی که در بین افراد جامعه ما دیده می شود بوق زدن های بیجا می باشد تا جایی که این ذهنیت ایجاد شده که بوق زدن مکرر یکی از سختی های زندگی در شهرها به شمار می رود. این موضوع در روستا کمتر است چون با توجه به تعداد خودروها و جمعیت روستا به نسبت شهرها میزان ایجاد این الودگیهای صوتی نیز کم تر میباشد.

آن چیزی که افراد کمتر به آن توجه داشته اند معنی بوق زدن می باشد. هر شهروندی زمانی که روز خودش را شروع می کند تا شب که تمام می شود شاید بارها و بارها صداهای زیادی از بوق را بشنوند بدون اینکه معنی هر کدام را بداند. احتیاط و هشدار در خودروها فلسفه ی وجودی هر وسیله ی به شمار می رود اما در فرهنگ رانندگی بوق های دیگری نیز ایجاد شده اند که هر کدام معنایی خاصی را دارند.

انواع بوق زدن ها

همانطور که اشاره کرده ایم بوق زدن ها ، دارای انواع مختلفی هستند:

بوق زدن برای سقف یک نوع است که راننده خودروی عقبی برای اینکه سبقت بگیرد به خودروی جلویی بوق میزد که من عجله دارم و میخواهم سریع رد شوم پس جلوی من نیا.

بوق زدن برای مسافرکشی که خیلی در طول روز حتما آن را مشاهده می کنیم. مثلا تاکسی ها وقتی از افراد کنار جاده رد می شوند بوق می زنند با عنوان اینکه مسیرت کجاست؟

بوق زدن برای سلام و خداحافظی که از نمونه رایج های بوق زدن ها است و جز دسته بوق زدنهای غیرضروری محسوب می گردد. افراد وقتی از کنار همدیگر رد می شوند و اگر همدیگر رو بشناسند برای هم بوق میزنند و به نشانه ی خداحافظی از کنار همدیگر بوق می زنند.شاید برایتان جالب باشد که بدانید بوق زدن ها علاوه بر موارد فوق معناهای دیگری را نیز داشته اند که شاید کمی خنده دارد نیز باشد مثلا بوق زدن در مواقع عصبانیت که طرف آنقدر پی در پی بوق می زند که نشان بدهد حالا در وضعیت خیلی عصبانی به سر می برد یا در زمان های عروسی که راننده گاهی انقدر بوق میزند که فردای روز عروسی مجبور می شود بوق جدیدی را برای خودروی خود خریداری نماید.

انواع بوق زدن ها 

کیش… بوق زدن ممنوعه

در جزیره زیبایی کیش به دلیل وجود مکان های زیبا، ساحل دیدنی و مکان های پر از ارامش و خلوت آن بسیار معروف و مشهور بوده است. در این شهر یک فرهنگ بسیار زیبا وجود دارد که آن را نسبت به شهرهای دیگر واقعا متمایز کرده است. شما در این شهر ترافیکی نمی بینید یا با صداهای آزاردهنده بوق زدن های مکرر خودروها روبرو نمی شوید چیزیهای که بیش از حد می تواند شما را اذیت و آزار بدهد.

جالب اینجاست که طبق قانونی که در این شهر نوشته شده است افراد خودشان را موظف می دانند که از بوق زدن دوری کنند و در تمامی قسمت های شهر ممنوع می باشد. حتی اگر خودروی در کیش بوق بزند سریعا متوجه می شوید که آنها اهل این شهر نیستند و به تنها چند روزی در این شهر مهمان هستند.