توالت فرنگی یا توالت ایرانی ؟ کدام را انتخاب کنیم؟ متاسفانه اخیرا خانه های که ساخته می شوند به جای اینکه از توالت ایرانی استفاده کنند و به قول خودشان برای بالابردن میزان کیفیت و کلاس خانه از توالت فرنگی استفاده می نمایند ولی غافل از این هستند که نشستن بر روی توالت فرنگی به صورت مداوم به دلیل اینکه راه خروج مدفوع کامل باز نیست میتواند برای بدن ضررهای زیادی داشته باشد و مدفوعی که خارج می شود ناکامل و به سختی خواهد بود و افراد پس از استفاده های مکرر زمینه ی منجر شدن خودشان را به بیماری ها افزایش می دهند.

توالت فرنگی

در خصوص استفاده از توالت فارغ از نوع فرنگی یا ایرانی باید بدانید که هر کدام از این موارد می تواند مضرراتی را به دنبال داشته باشند و اگر استفاده از توالت فرنگی مداوم و مکرر باشد خطر ابتلا به بیماری های گوارشی و پوستی را افزایش میدهد. همه ی طبیعتا به توالت (مستراح) نیاز داریم و برای رفع این نیاز باید از توالت استفاده کنیم.

حتما برای شما هم این پیش امده که مجبور باشید از توالت های عمومی که اکثرا کثیف و پر از میکروب هستند استفاده کنید و پس از ورود به این فضا با وجود میکروب های فراوان لباس و بدن خودتان را آلوده کنید. به گفته متخصصان پس از اینکه بخواهید سیفون توالت فرنگی را بکشید باید در آن را ببندید چون با فشار آب موجود این امکان وجود دارد که میکروب ها در فضا پخش شوند و بیماری تولید کنند و به همین جهت است که توصیه می شود مسواک و وسایل بهداشتی خودتان را در توالت نگذارید. حتی اگر مسواک و مابقی وسایل شما دارای درپوش باشند باز هم نباید در چنین محیطی نگهداری شوند.

توالت فرنگی 

توالت ایرانی

این توالتی که شما امروزه با نام توالت ایرانی آن را می شناسید در واقع توالت مغولی است. در گذشته وقتی مغول ها به ایران حمله کردند چاله های را می کندند و برای دفع از آن ها استفاده می نمودند.

زمانی که شما بر روی پاهای خود می نشینید در این شرایط برای مدت زمان حداقل 5 دقیقه تمامی فشار را بر روی زانوهای خود قرار می دهید و تکیه گاه و نقطه فشار موجب بروز مشکلات جدی و مفصل خواهد شد. وقتی قسمتی از پوست یا ناخن تحت فشار قرار بگیرد ایسکمی یا کم خونی را میتواند به دنبال داشته باشد.

متخصصان همیشه توصیه می کنند در توالت عمومی به جای اینکه از صابون های جامد استفاده شود باید صابون مایع بکار برده شود. اگر جز افراد زیر هستید باید نسبت به رعایت نکات حساسیت بیشتری داشته باشید:

  • افرادی که مبتلا به حساسیت پوستی هستند باید در خصوص استفاده از شوینده های که در توالت عمومی وجود دارد محتاط تر باشند.
  • نباید از مواد شوینده برای شستن ناحیه تناسلی استفاده کرد.
  • اگر پس از دستشویی به صورت صحیحی دست ها شسته نشود می تواند بیماری های قارچی یا عفونی را به دنبال داشته باشد.
  • بعد از هر بار شست و شو خشک کردن کامل دستها و ناحیه تناسلی و کشاله ران لازم و ضروری است.

توالت ایرانی

نکات بهداشتی

افرادی که در هتل ها یا محل های کارشان از توالت های عمومی استفاده می کنند برای اینکه از بروز بیماری های ویروسی و قارچی و انتقال میکروب ها پیشگیری کنند میتوانند از کاورهای مخصوص و پدهای پوشاننده استفاده نمایند ولی به صورت کلی به دلیل اینکه فرد برای مدت زمان کوتاهی بر روی توالت فرنگی می نشیند احتمال انتقال این بیماریها کم است.

این نکته را نیز به خاطر بسپارید که از دمپای های مشترک در توالت ها استفاده نکنید.

این لینک را نیز می توانید مطالعه کنید : علت زیاد دستشویی رفتن در شب

افرادی نیز وجود دارد که برای پیشگیری از این بیماری ها سعی می کنند ادرار خودشان را در محیط های عمومی و کاری کنترل کنند تا به این بیماری ها مبتلا نشوند ولی نگه داشتن ادرار خود می تواند زمینه ی برای بروز عفونت های ادراری باشد. استفاده از توالت عمومی موجب ابتلا شدن به عفونت های ادراری و انتقال میکروب به ناحیه تناسلی نمی شود بلکه آن چیزی که مهم است نگه داشتن ادرار برای مدت زمان شش تا هشت ساعت و تخلیه نکردن کامل مثانه و تند ادرار کردن می باشد که خود زمینه ساز بروز بیماری هاست.

نکات بهداشتی 

از توالت فرنگی استفاده کنم یا ایرانی؟

همانطور که در ابتدای متن اشاره کرده ایم استفاده از هر کدام می تواند مزایا و معایبی را برای شما به همراه داشته باشد. مثلا اگر شما به صورت مداومی از توالت ایرانی استفاده کنید ممکن است به پادرد و کمردرد مبتلا شوید و از طرفی دیگر استفاده مکرر از توالت های فرنگی برای بهداشت پوست و از نظر گوارشی بسیار مضر هستند و انسان را می تواند دچار بیماری های مانند قولنج روده، کولیک و اگر نکات بهداشتی توسط فردی که از توالت استفاده کرده رعایت نشده باشد میتواند بیماری های پوستی و انواع حساسیت را ایجاد کند.

زمانی که از توالت فرنگی استفاده می شود چون فشار لازم به روده وارد نمیگردد به آسانی دفع انجام نمیشود و برای دراز مدت بیماری های روده بزرگ را به همراه خواهد داشت. همچنین در زمان ایستاده ادرار کردن آقایان نیز دفع کاملا انجام نمیگردد. اما وقتی در توالت ایرانی هستیم توسط ماهیچه های ران و عضله های شکم به سیموگئبد فشار وارد می گردد و زمانی که سنگینی بدن را بر روی پای چپ قرار بدهیم در حداقل زمان ممکن میتواند اجابت مزاج را انجام داد و در چنین وضعیتی به صورت کامل روده تخلیه میگردد . حتی از بخش های تحتانی تحال تا انتهای مخرج نیز یکدفعه فضولات دفع شده و همین امر سبکی و نشاط شخصی را به همراه می آورد.

در اغلب موارد دیده می شود که برای توالت های فرنگی از چهارپایه ی استفاده می شود و آن را زیر پاها قرار می دهند تا شباهت بیشتری به توالت ایرانی داشته باشد و صدمه ی به زانوها و کمر وارد نگردد. در چنین حالتی می توان به دفع کمک بهتری می گردد. این چهارپایه ها شکل قوسی دارند و در زمان استفاده توالت فرنگی جا بگیرند. حتما در زمان استفاده از توالت فرنگی به نکات بهداشتی دقت نمایید.

با جدیدترین مطالب روزباتو را همراهی کنید….