طرز تهیه خوراک ملخ : شاید شما هم در نگاه اول خوردن خوراک ملخ را امری چندش اور تصور کنید ولی واقعیت این است که عده ی این حشره ها را تبدیل به خوراک های می کنند و برای وعده های ناهار و شام شان میل می نمایند. البته جالب تر این است که خوراک برخی حشره ها واقعا دارای مزه وحشتناکی نیستند و گاهی بسیار خوشمزه هم می باشند که طرفداران جدی داشته اند. اگر در بین ویدئوهای اپارات چرخی بزنید قطعا با دستورپخت خوراک ملخ روبرو شده اید که ما سعی کرده ایم در ادامه شما را با آن آشنا کنیم. روزباتو را با جدیدترین مطالب همراهی کنید….

خوراک ملخ

چون قاعده ی دینی خاصی برای کشتن ملخ ها وجود ندارد این امکان وجود دارد که به شیوه های مختلفی طبع آن صورت بگیرد. معمولا افراد برای اماده کردن ملخ ها آن ها را خشک می کنند یا به شکل دودی و خشک مصرف می نمایند البته عده ی به شکل سوخاری یا حتی آبپز نیز ملخ ها را مصرف می کنند. اگر ملخ خریداری کرده اید و می خواهید آن را آماده کنید لازم است که مراحل زیر را به ترتیب انجام بدهید:

خوراک ملخ 

  • ملخ های زنده را باید در دیگ آب جوش قرار بدهید و بر روی آن ها نمک بریزید.
  • اجازه دهید ملخ ها برای چند دقیقه ی بپزند و پس از آن ملخ ها را آبکشی کرده و در فری که از قبل داغ شده است بریزید تا خشک گردند. عده ی برای خشک کردن بجای اینکه در فر بگذارند آن ها را در آفتاب پهن می کنند.
  • بعد از اتمام مرحله ی خشک کردن ملخ ها شما باید آن ها را بردارید و قسمت سر ،بال و پاهای آن ها را جدا نمایید و قسمتهای جدا شده را دور بریزید چون بی استفاده هستند  و تنها برای مصرف سینه ها و شکم ملخ ها را بگذارید.

پختن خوراک ملخ (روش دوم)

روش دیگری برای طرز تهیه خوراک ملخ وجود دارد که شامل مراحل زیر می باشد و می توان از آن استفاده کرد:

  • باید از یک تنور کوچک استفاده کنید به این شکل که یک ظرف سفالی را روی اتش بگذارید تا مثل یک تنور کوچک عمل کند
  • حالا ملخ های زنده را در آن بریزید تا بریانی شوند.
  • بعد از آن مقداری آب نمک را بر روی آن ها بریزید و سپس در آفتاب پهن کنید تا ملخ ها خشک شوند.

به جز دو روش فوق عده ی دیگری از روش های مدرن تری برای تهیه خوراک ملخ استفاده می کنند که به این شکل است: اول ملخ ها را آبپز کنید و سپس آن ها را پاک نمایید و بعد ترکیبی از تخم گشنیز، آرد، سیر و پودر چیلی اماده نمایید و سپس ملخ ها را در آن بغلطانید و حالا ظرفی پر از روغن را آماده کرده و آنها را در ظرف روغن سرخ کنید.

پختن خوراک ملخ (روش دوم)

افرادی که می خواهند ملخ ها طعم شیرین تری داشته باشند می توانند ملخ ها را با کارامل و سفیده تخم مرغ ترکیب نمایند و بعد سرخ کنند که طعم خشمزه تری به خود بگیرند.

خوراک ملخ در ایران

در برخی از شهرهای ایران ملخ های را پرورش می دهند و آن ها را به کشورهای دیگر نیز صادر می کنند و به گفته ی عده ی که اقدام به انجام این نوع پرورش می کنند سود خوبی نصیب شان شده است که حتی حاضر نیستند این موضوع رسانه ی شود و افراد دیگری وارد این عرصه شوند. خوردن ملخ در بین کشورهای عربی بسیار رایج است ولی این مورد در ایران کمتر دیده می شود.

آن های که جز مشتریان دائمی خوراک ملخ ها هستند می گویند ملخ های خوشمزه تر هستند که به مزارع کنجد حمله کرده اند و براق و چرب می باشند و بهترین ملخ ها را دسته های می دانند که از طبیعت جمع آوری شده باشند. همانطور که اشاره کرده ایم خوردن ملخ ها معمولا در کشورهای عربی انجام می شود و در ایران رایج نیست ولی این نکته را نیز باید به خاطر بسپاریم که بخشی از کشور ایران نیز عربها زندگی می کنند و ممکن است از چنین خوراک های استفاده کنند تا جایی که حتی در بین غیرعرب نیز خوردن حشرات به عنوان خوراک دیده شده است.

جالب است بدانید که در شهرهای مثل سیرجان و بیرجند خوردن حشره زنجره که گاهی با جیرجیرک اشتباه گرفته می شود نیز دیده می شود. از نظر ارزش غذایی ملخ ها دارای میزان زیادی پروتئین هستند که علاوه بر آن آهن و روی نیز در آن ها وجود داشته است و قیمت پایین تری نیز داشته اند. (طبق آخرین قیمت ها که فروش ملخ ها چیزی حدود 15 تا 18 هزار تومان بوده است).

خواص خوراک ملخ

تحقیقاتی صورت گرفته است که نشان میدهد مصرف حشره های مثل ملخ و جیرجیرک علاوه بر اینکه ضرری برای انسان ها نداشته است بلکه به دلیل دارا بودن پروتئین زیاد می تواند برای سلامتی نیز مفید باشد. از زمان های گذشته تاکنون در برخی از شهرها مثل نیشابور، سیرجان، خراسان،کرمان و سبزوار از خوراک حشره ها استفاده می کنند.

خواص خوراک ملخ

پروتئینی که در بدن این حشره ها وجود دارد از گوشت سفید و قرمز بیشتر است و حتی در سبد غذایی مردم می تواند به عنوان یک مکمل پروتئینی قرار بگیرد. آنگونه که رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی ایران ذکر کرده بود با توجه به اینکه در بدن حشره ها آلودگی های وجود داشته است ولی با سرخ کردن و پختن آن ها ، آلودگی ها از بین می روند و می توانند فواید زیادی را به همراه داشته باشند.

در کشورهای دیگر گوشت حیوان های مثل لاک پشت،خرگوش،خرچنگ و… نیز مورد استفاده قرار می گیرد ولی در کشور ایران به دلیل حکم شرعی که در خصوص این حیوان ها وجود داشته است مصرف آن ها حرام اعلام شده است. در کشورهای مسلمان نشین و کشورهای عربی از حشره های مثل ملخ و جیرجیرک استفاده می شود و حتی در کشورهای مثل چین، ژاپن و… متقاضیان زیادی داشته است چون مصرف این گونه حشره ها می توان  منبع خوبی برای دریافت اقلام ضروری بدن مانند پروتئین و ویتامین به شمار بیاید.

می توانید لینک طرز تهیه خوراک لوبیا و معرفی ۵ غذای ساده + دستور پخت را نیز مطالعه کنید…