دندان درد ممکن است دلایل و عوامل زیادی داشته باشد و به دنبال آن نیز راهکارهای متفاوتی برای هر دندان درد می توان ارائه داد.

در این مقاله به بررسی دندان درد پس از انجام ارتودنسی می پردازیم که عموما افراد پس از جلسه ی اول درمانی و تنظیم مجدد بریس ها، دردی را در ناحیه فک و دندانی حس می کنند که می توان با رعایت مواردی چند این درد را تسکین بخشید.

دکتر مسعود داوودیان، متخصص ارتودنسی همواره در هر جلسه ی مشاوره ارتودنسی خود و در ابتدای روند درمانی، تمامی شرایط ارتودنسی و مراقبت های دندانی را برای مراجعه کنندگان شرح می دهند و آنها را از درد ارتودنسی در روزهای ابتدایی و روش های تسکین آن آگاه می سازند.

علل درد دندان پس از ارتودنسی

مراجعه کنندگان برای درمان ارتودنسی بر این موضوع واقف اند که پس از گذر از جلسات ابتدایی به مدت سه تا پنج روز درد پس از ارتودنسی را به همراه خواهند داشت.

عموما این درد در درمان به روش ارتودنسی ثابت بیشتر نمود پیدا می کند که در ارتودنسی متحرک به میزان خفیف تری شاهد آن خواهیم بود.

علت اصلی این موضوع به طور کامل و واضح مشخص نیست. اما می توان به مواردی اشاره کرد که سبب ایجاد درد در ناحیه فک و دندان پس از ارتودنسی ثابت می شوند.

در واقع درد پس از درمان یک نوع واکنش نسبت به شرایطی است که برای طبیعت بدن پیش می آید.

 

ارتودنسی ثابت-ارتودنسی متحرک

 

عوامل تاثیرگذار در درد ارتودنسی

 • فشار بر روی دندان ها
 • سن بیمار
 • شرایط روحی
 • میزان استرس
 • و…

از دلایل ایجاد درد ارتودنسی می توان به فشار بالا بر روی دندان ها برای قرار گیری در جای مناسب و هم چنین تغییر در جریان خون در ناحیه فک و دندانی اشاره کرد.

ارتودنسی در سنین پایین تر به دلیل اینکه کودکان در سن رشد هستند و روند رشد دندانی آنها هنوز کامل نشده است، راحت تر می باشد و در نتیجه درد ارتودنسی در کودکان خفیف تر از بزرگسالان می باشد.

علاوه بر سن، می توان بیان داشت که شرایط روحی و استرس افراد نیز در میزان درد بی تاثیر نیست.

بدین معنی که به هر میزان که افراد پر استرس تر باشند، آستانه درد در آنها پایین تر خواهد بود و باعث آزار و کلافگی آنها خواهد شد.

 

روش هایی برای تسکین درد ارتودنسی

 • تغییر در رژیم غذایی
 • استفاده از داروهای مسکن
 • رعایت بهداشت دهان و دندانی
 • مراجعه به متخصص ارتودنسی

 

نکاتی برای تغییر در رژیم غذایی:

 

ارتودنسی-رژیم غذایی

 

 1. استفاده از غذای نرم و میکس شده: در روزهای ابتدایی درمان ارتودنسی از غذاهای نرم و میکس شده استفاده نمایید. زیرا جویدن باعث تشدید درد شما خواهد شد.
 2. استفاده از بستنی، قالب یخ و غذاهای سرد: سرما می تواند در تسکین درد موضع دندانی شما مفید باشد و در واقع آن قسمت را برای لحظاتی بی حس کند تا از نبض زیاد جلوگیری شود و درد را آرام بخشد.
 3. پرهیز از مواد غذایی ترش و اسیدی: مواد غذایی اسیدی سبب می شود تا درد شما تشدید شود. از جمله مرکبات مانند لیمو ترش، پرتقال و…
 4. پرهیز از مواد غذایی سفت و چسبنده: علاوه بر اینکه این گونه مواد غذایی باعث می شود تا دندان ها درد بیشتری را احساس کنند، استفاده از مواد غذایی سفت ممکن است باعث آسیب به بریس ها و شکستن آنها شود.

در این صورت هزینه ارتودنسی برای بیمار بیشتر می شود زیرا در واقع نیاز است تا دوباره روند درمان را از سر گرفت.

 

نکات استفاده از داروهای مسکن دندان درد

 

ارتودنسی-مسکن دندان درد

 

 1. قرص های مسکن: از قرص های مسکنی همچون استامینوفن می توان برای تسکین درد دندانی پس از ارتودنسی ثابت استفاده کرد.
 2. بی حس کننده موضعی: داروهای مسکن بی حسی موضعی در داروخانه ها وجود دارند که بدون نیاز به نسخه ی پزشک می توانید تهیه کنید. این داروها در انواع دهان شویه و ژل وجود دارد.
 3. استفاده از آب نمک: از آب نمک می توان برای کاهش درد دندان که به سبب اصطکاک بریس و دندان ایجاد شده است، کمک گرفت.
 4. موم ارتودنسی: شما می توانید موم ارتودنسی را از داروخانه تهیه کنید. این موم به عنوان لایه ای در بین بریس ها و سطح دندانی قرار می گیرند و مانع از اصطکاک آن ها می شود.
 5. نوار های لاستیکی همراه بریس ارتودنسی: نوارهای پلاستیکی وجود دارد که به دور بریس قرار می گیرد و سبب می شود تا بریس ها در موقعیت مناسبی قرار گیرند. (نحوه ی استفاده از این نوارها را متخصص ارتودنسی به شما آموزش می دهد.)

استفاده از این نوارها به طور دائم امکان پذیر نیست و برای صرف غذا و مسواک زدن می بایست از دهان خارج شوند.

 

نکات رعایت بهداشت دهان و دندانی

 

ارتودنسی - بهداشت دهان و دندان

 1. استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس: خمیر دندان هایی که برای دندان های حساس تولید می شوند شامل ماده پتاسیم نیترات می باشند که از اعصاب لثه ها مراقبت به عمل می آورند و در نتیجه باعث تسکین درد می شوند.
 2. استفاده از مسواک ها نرم و مخصوص ارتودنسی: در صورتی که سری مسواکی که از آن استفاده می کنید نرم باشد، اصطکاک کمتری با لثه و دندان پیدا می کند و حساسیت دندان ها را کمتر می نماید.
 3. آهسته مسواک بزنید: از مسواک زدن سریع وخشن خودداری کنید زیرا این امر برای روزهای اول ارتودنسی آزار دهنده می باشد.
 4. استفاده از مسواک و نخ دندان پس از هر وعده غذایی: در صورت عدم رعایت بهداشت حین ارتودنسی، خواسته یا ناخواسته موجب می شوید تا دندان های شما دچار پوسیدگی و التهاب لثه شود.

 

مراجعه به متخصص ارتودنسی

در روزهای ابتدایی درمان ارتودنسی ثابت وجود درد امری طبیعی می باشد. اما در صورتی که این دندان درد تا چندین هفته همراه شما بود، به متخصص ارتودنسی خود مراجعه نمایید.

 • در این مواقع پزشک متخصص ارتودنسی، اقدام به شل کردن بریس ها می نماید تا مقداری از فشار بر روی دندان ها کاسته شود.
 • در صورتی که سیمی ارتودنسی از بریس بیرون زده باشد و باعث آزار در ناحیه دهانی می شود از پزشک خود بخواهید تا آنها را تنظیم نماید.
 • در صورتی که درد شما به میزانی شدید است که با مسکن های معمولی تسکین نمی یابند، از پزشک خود درخواست نمایید تا مسکن های قوی تر برایتان تجویز کند.

در این مقاله به مشکلات پس از ارتودنسی و درد ناشی از آن پرداختیم. اما در صورتی که شما به متخصص ارتودنسی خود اطمینان داشته باشید، درد ارتودنسی برایتان امری آزار دهنده نخواهد بود و برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب، به پزشک خود اعتماد می کنید.

در کلینیک دکتر مسعود داوودیان، در جلسه ی ابتدایی ارتودنسی مشاوره ای در خصوص تمامی مراحل ارتودنسی به شما داده می شود که در این جلسه می توانید پاسخ هر گونه سوال خود را دریافت نمایید.

هم چنین در این جلسه، بهترین روش درمانی متناسب با ناهنجاری های فک و دندانی شما بررسی می شود و در نتیجه می توانید از هزینه ارتودنسی متناسب با روش درمانی و ناهنجاری دندان های خود آگاه شوید.