چهارشنبه، ۳۱ مرداد ۹۷ - ۱۱:۲۲
آشنایی با انواع کاندوم ها

آشنایی با انواع کاندوم :  امروزه در بازارها کاندوم های زیادی با انواع مختلفی وجود داشته است که در میزان میل جنسی زوجین تاثیرزیادی…

آشنایی با انواع کاندوم :  امروزه در بازارها کاندوم های زیادی با انواع مختلفی وجود داشته است که در میزان میل جنسی زوجین تاثیرزیادی داشته است. کاندوم ها یکی از بهترین وسایلی هستند که از بارداری پیشگیری می کنند و سبب می شوند که اسپرم ها به رحم نرسند.

کاندوم ها پوشش پلاستیکی نرم و موثری هستند که قابلیت ارتجاعی زیادی دارند و مردان از آنها استفاده می کنند به این صورت که پیش از انجام نزدیکی آن را در وضعیت نعوظ بر روی الت تناسلی شان می گذارند و به این صورت مایع منی که دارای اسپرم است به درون دستگاه تناسلی زن ها ورود پیدا نمی کند.

کاندوم ها و انواع آن ها

همانطور که اشاره کرده ایم کاندوم ها بسیار موثر هستند و ما می توانیم برای پیشگیری از بارداری از آن ها استفاده کنیم. در صورتی که اسپرم مرد با سلول جنسی زن ترکیب گردد حاملگی به وجود می آید و برای جلوگیری از حاملکی از کاندوم ها استفاده می گردد. امروزه مدل های مختلفی از کاندوم از لحاظ شکل ،جنس و اندازه وجود داشته است و در زمان خرید به دقت کافی به این موضوع داشته باشید. برای خرید کاندوم ها می توانید به داروخانه ها مراجعه نمایید.

نکته)در اکثر روش های پیشگیری از بارداری در سال اول استفاده میزان شکست بیشتر می باشد.

کاندوم ها انواع مختلفی داشته اند که عبارت اند از :

  • کاندوم های زنانه
  • کاندوم های مردانه

انواع کاندوم ها یکسان و یک اندازه نمی باشد و همچنین تفاوت های زیادی از نظر سایز،ضخامت ، ماده نرم کننده، وجود ماده اسپرم کش و… داشته اند و در برخی از کاندوم ها ماده اسپرم کش وجود نداشته است.

برخی از کاندوم های که دارای محتویات ماده اسپرم کش هستند نسبت به دیگر کاندوم ها موثرتر عمل می کنند. لوبریکانت هایی که در کاندوم ها استفاده می کنند باید بر پایه روغن باشند و حتما اساس آنها بر پایه آب (Water based) باشد در غیر این صورت این امکان وجود دارد که به لاتکس کاندوم آسیب وارد کند و سبب شود که کاندوم پاره شود.

انواع کاندوم ها طرح های مختلفی دارند و رنگ های متفاوتی نیز داشته اند و در بسته بندی های کوچک اماده می شوند و تحویل مشتریان داده می شوند. در دنیا حدود ۵۰ میلیون نفر از انواع کاندوم های مردانه استفاده می نمایند. امارها نشان میدهد در دنیا بیشترین استفاده از کاندوم برای پیشگیری از بارداری به ژاپن تعلق داشته است.

اگر از کاندوم درست استفاده شود میزان شکست آن در پیشگیری از بارداری سه درصد است و در صورتی که در استفاده از کاندوم دقت کافی صورت نگیرد ممکن است تا ۱۴ درصد با شکست روبرو شود. ولی می توان گفت به صورت میانگین میزان شکست در استفاده از کاندوم های مختلفی ۱۰ درصد است.

استفاده از کاندوم

چگونه از کاندوم استفاده کنیم؟

هر بسته کاندوم را دقیقا باید همان زمانی باز کرد که قرار است از آن استفاده گردد و پیش از استفاده از آن باید به کنترل کاندوم پرداخت که سوراخ یا پارگی نداشته باشد. در زمان مصرف باید دقت کرد که به وسیله ناخن پاره یا سوراخ نگردد.

به دلیل اینکه در ترشح های مردان پیش از حالت انزال میزانی از اسپرم ها دیده می شود پیش از شروع مقاربت باید در وضعیت نعوظ ،کاندوم روی آلت تناسلی قرار بگیرد و در صورتی که از کاندوم فقط در وضعیت انزال استفاده گردد احتمال حاملگی وجود داشته است.

در زمان استفاده از کاندوم باید فضای خالی انتهای آن را فشار داد تا هوا درون آن تخلیه گردد و بعد از آن کاندوم را به طریقی روی الت تناسلی کشید که این فضای خالی کوچک در انتهای آن باقی بماند تا در زمان انزال مایع منی در این فضای کوچک جمع گردد و به درون دستگاه تناسلی زن ها وارد نشود. به همین دلیل این نوک تا انتها نباید کشیده شود.

کاندوم باید همه ی طول الت تناسلی را تا قاعده بپوشاند تا پیشگیری از نشت مایع منی به درون دستگاه تناسلی زنها صورت بگیرد. اگر احساس کردید که در زمان نزدیکی کاندوم پاره شده یا سوراخ گرده اید باید سریعا الت به همراه کاندوم خارج شود و از کاندوم جدیدی استفاده گردد.

سریعا بعد از وضعیت انزال با وجود اینکه هنوز الت در وضعیت نعوظ می باشد به همراه کاندوم که روی آن وجود دارد باید از دستگاه تناسلی زن خارج گردد. برای اینکه از سر خوردن کاندوم پیشگیری شود باید عمل خروج در وضعیتی که با دست کاندوم را روی الت نگه داشته آن را از خارج نمود.

بعد از اینکه کاندوم خارج شد باید مطمئن باشید که کاندوم سوراخ نشده و برای این اطمینان پر آن را آب کنید. اگر کاندوم استفاده شده توسط شما سوراخ یا پاره شده باشد باید از روشهای اورژانسی برای پیشگیری از بارداری استفاده نمود.

حساسیت به لاتکس: برای افراد حساس، کاندوم هیپوآلرژنیک از الاستومر ترموپلاستیک صناعی وجود داشته است و همچنین نوع دیگری از کاندوم ها پلی اورتان موجود است که می توانند بر علیه STD حفاظت کافی را انجام بدهند. کاندوم های که از غشاهای طبیعی ساخته شده اند مانند روده گوساله در برابر STD حفاظت خوبی نداشته اند.

نکات مهم

  • هر کاندوم را تنها باید برای یک بار استفاده کرد و اصلا استفاده مجدد آن توصیه نمی شود.
  • با وجود اینکه این روش در پیشگیری از بارداری بسیار موثر است ولی احتمال بارداری در آن نسبت به قرص بیشتر است.
  • برای نرم کردن کاندوم نباید از روغن و موارد مشابه استفاده کنید چون سبب آسیب رساندن به کاندوم می شود.
  • پس از اینکه از کاندوم استفاده کردید آن را درون کاغذی بپیچانید و در سطل زباله بیندازید.
  • قبل از اینکه از کاندوم استفاده کنید به تاریخ انقضای آن دقت کنید و اصلا از کاندوم های تاریخ گذشته و شکننده استفاده نکنید.
  • کاندوم ها را باید دور از نور خورشید و رطوبت قرار بدهید تا لاتکس  آن خاصیتش را از دست ندهد و در زمان نزدیکی نیز پاره نشود.

نکته) حتما از کاندوم های استفاده کنید که شناخته شده هستند و تست شده می باشند چرا که سوراخ های کاندوم ممکن است به قدری ریز باشند که تنها تشخیص آن ها به وسیله ی دستگاه های الکترونیکی صورت بگیرد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *